TVN24 | Świat

"Czysta strefa" za miliony rubli. Jak Kreml dba o zdrowie Putina

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
BBC
Władimir Putin w rezydencji Nowo-Ogariowo
Władimir Putin w rezydencji Nowo-Ogariowo Reuters Archiwum
wideo 2/2
Reuters Archiwum Władimir Putin w rezydencji Nowo-Ogariowo

Inwazja zbrojna na Ukrainę, cztery szczepienia przeciwko koronawirusowi i osłabienie pandemii nie zniosły kwarantanny dla tych, którzy kontaktują się z Władimirem Putinem - pisze rosyjska sekcja BBC. Jak podaje, od początku wybuchu pandemii COVID-19 administracja prezydenta i jej struktury zleciły kremlowskim klinikom w Moskwie badania pracowników i innych osób na kwotę około 200 milionów rubli.

BBC podkreśla, że piloci i medycy, którzy kontaktują się z Władimirem Putinem, muszą odbywać kwarantannę regularnie. "Aby uzyskać dostęp do tak zwanej czystej strefy, setki osób muszą co najmniej czterokrotnie przeprowadzać testy PCR i dwukrotnie sprawdzać obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi" - podaje.

BBC pisze także, że osoby kontaktujące się z Putinem, muszą wykonać również inne badania, na przykład na grypę czy gronkowca.

Od początku wybuchu pandemii COVID-19 administracja prezydenta i jej struktury zleciły kremlowskim klinikom w Moskwie badania pracowników i innych osób na kwotę około 200 mln rubli (14 mln zł). Od 2021 roku przebadano łącznie około 1500 osób - nie tylko na obecność koronawirusa, ale także innych zakaźnych chorób - informuje BBC.

Najwięcej na badania wydały załogi samolotów podróżujących z Putinem - 125 mln rubli (blisko 9 mln zł).

Niektórzy pracownicy administracji Putina w 2021 roku spędzili na kwarantannie w jednoosobowym pokoju w hotelu ponad 150 dni.

CZYTAJ: Coraz więcej doniesień o poważnej chorobie Putina. "Niestety, nadal pozostaje prezydentem Federacji Rosyjskiej"

Putin przeprowadza "zdalną" naradę w sprawie budowy dróg. Zdjęcie z 2 czerwca kremlin.ru

Przed Dniem Zwycięstwa

Przed uroczystościami Dnia Zwycięstwa na placu Czerwonym około 400 osób, w tym weteranów, zostało poddanych dwutygodniowej kwarantannie w Moskwie, aby móc uścisnąć dłoń lub po prostu zbliżyć się do Putina - podaje BBC. Kwarantanna odbyła się w dwóch hotelach w centrum Moskwy.

BBC przypomina, że już rok temu informowała o "bezprecedensowej kwarantannie dla wszystkich, którzy obsługiwali Władimira Putina lub mieli z nim bliski kontakt". "Od tego czasu prezydent Rosji otrzymał aż cztery dawki szczepionki na koronawirusa i rozpoczął wojnę z Ukrainą, ale ani szczepienia, ani sytuacja kryzysowa zasadniczo nie zmieniły sytuacji: Putin zaczął częściej przenosić się z jednej rezydencji do drugiej, ale cały personel i wszyscy, którzy mają z nim kontakt, nadal przebywają w kwarantannie, choć teraz w różnych częściach Rosji" - podkreśla.

Aszchabad: stół, przy którym siedział Putin
Aszchabad: stół, przy którym siedział Putin kremlin.ru

Towarzyszący medycy

Putinowi, na długo przed wybuchem pandemii, w czasie wyjazdów towarzyszyły zespoły lekarzy, w tym specjalistów od chorób zakaźnych.

"Szczególnie wiele mówi w tej kwestii Wschodnie Forum Ekonomiczne, które odbywa się we Władywostoku. Lekarze z Moskwy muszą przejechać przez cały kraj, by móc towarzyszyć Putinowi. Przyjeżdżają do Władywostoku na tydzień przed przyjazdem prezydenta i opuszczają to miasto po jego powrocie do Moskwy" - podaje BBC.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości