Zabójcza droga RN85


Droga krajowa RN85, zwana też Drogą Napoleona, to miejsce, które pochłonęło już wiele ofiar. W niedzielę zginęło tam 26 Polaków. 34 lata wcześniej, 19 lutego 1973 r., dokładnie w tym samym miejscu, także w wypadku autokaru, zginęły 43 osoby.

Belgijski autobus stoczył się wtedy z tego samego zbocza, co polski. W 1973 roku wypadek przeżyło zaledwie sześć osób.

"Ta droga wystawia jadące nią pojazdy na sporą próbę i budzi strach nawet wśród mieszkańców Grenoble" - pisze francuski dziennik "Le Figaro" o trasie RN85, z której oba pojazdy stoczyły się do przepaści.

Również włoska prasa podkreśla się, że do tragedii doszło w wyjątkowo niebezpiecznym miejscu. Według tamtejszych władz, w tym rejonie zdarzają się nawet dwa wypadki dziennie. "Setki wypadków każdego roku, prawie zawsze w tym samym punkcie, a nam wciąż nie udaje się sprawić, by ten zjazd był bezpieczny" - mówi cytowany przez "Corriere della Sera" burmistrz miejscowości Laffrey Jean-Jacques Defaite.

Włoski dziennik pisze, że zakaz ruchu pojazdów o masie powyżej 8 ton wprowadzono właśnie po to, by ograniczyć liczbę wypadków na tej wyjątkowo niebezpiecznej drodze. "Ale na Drodze Napoleona, łączącej Grenoble i Gap mało jest takich, którzy go widzą, a jeszcze mniej takich, którzy widząc go decydują się zatrzymać się i zawrócić" - komentuje dziennik i dodaje, że nie zrobił tego również kierowca polskiego autokaru.

Zdjęcia lotnicze miejsca wypadku polskiego autokaru
Zdjęcia lotnicze miejsca wypadku polskiego autokaruTVN24

Także "La Repubblica" informując w tytule o "masakrze pielgrzymów" zauważa, że odcinek drogi, o którym mowa, znany jest jako jeden z najniebezpieczniejszych w całej Francji. Rzymska gazeta przytacza wypowiedź francuskiego premiera Francois Fillona:

Inne wypadki autokarów na RN85 - 7 września 1970 – w wypadku autokaru w Grenoble ginie pięciu niewidomych francuskich pielgrzymów, wracających z sanktuarium La Salette - 2 kwietnia 1975 – zginęło 29 Francuzów wracających z La Salette. Ich autokar miał pędzić 120 km/h Inne wypadki autokarów na RN85

Madrycki "El Pais" w długiej korespondencji z Paryża również opisuje drogę, z której stoczył się polski autobus: "Droga krajowa RN85, znana jako Droga Napoleona, to - mierząc w linii prostej - osiem kilometrów szosy o nachyleniu 7 procent, wymagającej od pojazdów specjalnego systemu hamulcowego".

Droga RN85 łączy Golfe-Juan z Grenoble. Drogą Napoleona nazywana jest, ponieważ właśnie tędy szedł Napoleon z liczącą 1200 żołnierzy armią, wracając z wyspy Elba i ropoczynając tym samym tzw. "100 dni Napoleona".


Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio