Świat

Wywiad ostrzega przed atakiem na USA

Świat

Al - Kaida wciąż wrogiem numer jeden USA

Al-Kaida może zaatakować na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykański wywiad opublikował doroczny raport, w którym siatka Osamy bin Ladena przedstawiona jest jako organizacja najbardziej zagrażająca USA.

Już od tygodnia media, bazując na przeciekach z rządowych agencji ostrzegały, że jeszcze tego lata Al-Kaida uderzy w Amerykę. Obawy te potwierdzał amerykański minister ds. bezpieczeństwa krajowego Michael Chertoff. W wywiadzie dla "Chicago Tribune" stwierdził, że "przeczuwa" atak na USA.

Teraz "przeczucia" Chertoffa potwierdził raport National Intelligence Estimate. Dokument zawiera jednak akcenty optymistyczne. Stwierdzono w nim m.in., że działania antyterrorystyczne podjęte przez rządy USA i innych krajów po ataku 11 września 2001 ograniczyły zdolność siatki Osamy bin Ladena do zaatakowania Ameryki na jej terytorium. To samo powiedziała doradczyni prezydenta Busha, Frances Townsend. Komentując raport, oświadczyła, że nie ma bezpośredniego zagrożenia. - Ale raport wywiadu należy traktować poważnie - dodała.

Według raportu Al-Kaida wzmocniła się w ostatnich latach, m.in. dzięki odbudowaniu swoich baz w Pakistanie w pobliżu granicy z Afganistanem, na terenach opanowanych przez miejscowych wodzów plemiennych, i odtworzeniu swej struktury dowódczej. Raport ostrzega też, że organizacja będzie nadal starała się zdobyć broń masowego rażenia i "nie zawaha się przed jej użyciem".

W dokumencie wyrażono też obawy, że z czasem międzynarodowa współpraca w walce z terroryzmem może osłabnąć, co znowu zwiększy ryzyko ataku.

Źródło: PAP/Radio Szczecin