Wydawcy i producenci: Odrzucenie ACTA zaszkodzi Europie

Świat

Aktualizacja:
sxc.huWydawcy i producenci czekają na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości

Odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski będzie miało szkodliwe skutki dla własności intelektualnej, zatrudnienia i gospodarki Europy - oświadczyli europejscy wydawcy i producenci. Ich zdaniem, UE straciła szansę na ochronę innowacyjności na światowym rynku.

Pod oświadczeniem podpisali się przedstawiciele sektora kreatywnego i wytwórczego, m.in. The International Federation of Actors, International Trademark Association, Interactive Software Federation of Europe i Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy. Weszli oni w skład koalicji ponad 130 organizacji europejskich na rzecz przyjęcia ACTA.

O cenzurze zamiast o ochronie praw

Szef UNI MEI Global Union Johannes Studinger w oświadczeniu zaapelował do instytucji UE, "by współpracowały ze sobą, zamiast wzajemnie się zwalczać oraz by wspólne zaangażowanie przekuwały w skuteczne strategie". - Debata w sprawie ACTA została niestety zorganizowana wokół takich pojęć jak cenzura i zniszczenie internetu, zamiast koncentrować się na ochronie podstaw ekonomicznych dla zatrudnienia w Europie - stwierdził z kolei sekretarz The International Federation of Actors (FIA) Dominick Luquer. "ACTA to ważne narzędzie promocji europejskich miejsc pracy i własności intelektualnej. Niestety porozumienie miało zły start w Parlamencie Europejskim i jego rzeczywiste i ważne zalety nie przetrwały" - napisała w oświadczeniu dyrektor Federation of European Publishers (FEP) Anne Bergman-Tahon.

Liczą na Trybunał Sprawiedliwości

Jak twierdzą zwolennicy ACTA, wielu europosłów miało nadzieję, że z podejmowaniem ostatecznej decyzji będzie można zaczekać do czasu uzyskania opinii Trybunału Sprawiedliwości. Szefowa International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) Frances Moore skomentowała głosowanie: - Czekamy teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE i apelujemy do Parlamentu Europejskiego, aby uczynił egzekwowanie praw własności intelektualnej priorytetem naszej polityki w obszarze handlu zagranicznego. - Europa miała okazję, aby poprzeć ważne porozumienie, które poprawia standardy ochrony praw własności intelektualnej na arenie międzynarodowej. Spodziewamy się, że ACTA wejdzie w życie bez Europy, co postrzegamy jako znaczącą stratę dla 27 państw członkowskich - stwierdził z kolei dyrektor International Trademark Association (INTA) Alan C. Drewsen. Zdaniem dyrektora ds. stosunków z rządem Business Software Alliance, Thomasa Boue, "ACTA mogła być ważnym krokiem w kierunku poprawy światowych standardów ochrony praw własności intelektualnej". - Źle się stało, że porozumienie zostało storpedowane przez różnice między instytucjami i obawy względem przejrzystości - podkreślił dyrektor.

PE głuchy na głos zwolenników?

Według zwolenników przyjęcia umowy, PE okazał sie głuchy na ich głos. - Cieszymy się, że Parlament Europejski stara się być postrzegany jako wrażliwy na niepokoje społeczne. Organizacje reprezentujące branże zatrudniające ponad 120 mln pracowników w Europie apelowały jednak o przyjęcie ACTA - zaznacza Jeffrey P. Hardy, Dyrektor ICC-BASCAP. "Patrząc w przyszłość uważamy, że politycy europejscy powinni kontynuować wysiłki na rzecz ochrony własności intelektualnej, która leży u podstaw innowacyjnych i wytwórczych sektorów gospodarki, zarówno lokalnie, jak i za granicą, w środowisku online i offline" - czytamy w oświadczeniu. - Deklaracja, jaka padła w Parlamencie Europejskim, że dzisiejsze głosowanie nie jest głosowaniem przeciwko egzekwowaniu praw własności intelektualnej, brzmi obiecująco. Europejskie innowacyjne branże wytwórcze i kreatywne mają nadzieję, że pozostali sygnatariusze ACTA będą chronić nasze prawa na arenie międzynarodowej - podsumował prezes Europejskiej Konfederacji Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego EURATEX, Alberto Paccanelli.

W środę Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Przeciwko ACTA głosowała zdecydowana większość eurodeputowanych.

Autor: MON\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: