Rada Północnoatlantycka: każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną reakcją

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Rada Północnoatlantycka: każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną reakcją
Rada Północnoatlantycka: każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną reakcjąTVN24
wideo 2/4
TVN24Rada Północnoatlantycka: każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną reakcją

W odpowiedzi na eksplozje i wycieki z gazociągów Nord Stream Rada Północnoatlantycka wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że "każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją".

W poniedziałek odkryto wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu. Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki.

W czwartek szwedzka straż przybrzeżna poinformowała o wykryciu czwartego wycieku.

"Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją"

W odpowiedzi na eksplozje i wycieki z gazociągów oświadczenie opublikowała Rada Północnoatlantycka. "Jako sojusznicy, zobowiązaliśmy się do przygotowania, odstraszania i obrony przed wykorzystaniem energii i innych taktyk hybrydowych do wywierania nacisku przez podmioty państwowe i niepaństwowe. Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją" - zapewniono.

"Uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na wodach międzynarodowych na Morzu Bałtyckim budzi głębokie zaniepokojenie. Wszystkie obecnie dostępne informacje wskazują, że jest to wynik celowych, niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych aktów sabotażu. Wycieki te stwarzają ryzyko dla żeglugi i powodują znaczne szkody dla środowiska. Wspieramy prowadzone dochodzenia w celu ustalenia przyczyn szkody" - dodała NAC.

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma swojego reprezentanta w NAC. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Tego samego dnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że "sabotaż rurociągów Nord Stream budzi głębokie zaniepokojenie".

"NATO jest zaangażowane w odstraszanie i obronę przed atakami hybrydowymi. Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotkałby się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją" - podkreślił Stoltenberg na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości