Wybory w Niemczech. Prognozowany podział mandatów w Bundestagu

Źródło:
Deutsche Welle
Exit poll: CDU/CSU oraz SPD po 25 proc. głosów
Exit poll: CDU/CSU oraz SPD po 25 proc. głosów TVN24
wideo 2/9
Exit poll: CDU/CSU oraz SPD po 25 proc. głosów TVN24

Niedzielne wybory w Niemczech nie wyłoniły jednoznacznie zwycięzcy. Jak wynika z sondaży exit poll, dwie największe formacje zdobyły po około 25 procent głosów. Deutsche Welle przygotowało prognozę podziału mandatów w Bundestagu przy takim wyniku wyborów.

WYBORY W NIEMCZECH: OGLĄDAJ PROGRAM SPECJALNY W TVN24 GO

Jak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego dla publicznej niemieckiej telewizji ARD, w niedzielnych wyborach zarówno socjaldemokraci (SPD) jak i chadecy (CDU/CSU) zdobyli po 25 procent głosów. Inne sondaże exit poll dają niewielką przewagę SPD. Niespełna godzinę później ARD opublikowało doprecyzowany sondaż, z którego wynika, że SPD uzyskało 24,9 procent głosów, a CDU/SCU - 24,7 procent. Późniejszy sondaż dla telewizji ZDF wskazał, że różnica jest nieco większa na korzyść socjaldemokratów.

Podział mandatów w Bundestagu

Na podstawie sondażowych wyników Deutsche Welle przygotowało prognozę podziału mandatów w Bundestagu. Po godzinie 18., według DW, niemiecki parlament w kolejnej kadencji miał się rozrosnąć z 709 obecnie do 730 foteli. Wynika to ze skomplikowanego systemu wyborczego w Niemczech, który jest uzależniony od liczby wyborców. Ostatecznie więc - aby wiedzieć, ilu parlamentarzystów zasiądzie w Bundestagu - będzie wiadomo dopiero po ogłoszeniu oficjalnych, pełnych wyników.

CDU/CSU - 198 mandatów; SPD - 197; Zieloni - 117; AfD - 89; FDP - 88; Lewica - 40; SSW (Stowarzyszenie Wyborców Południowego Szlezwiku) - 1.

Sala posiedzeń BundestaguShutterstock

Kto za Merkel?

Po 16 latach ze stanowiska odejdzie kanclerz Angela Merkel. Nie jest jednak pewne, kto ją zastąpi. O fotel kanclerza ubiega się dwóch głównych kandydatów, liderzy największych ugrupowań - Olaf Scholz z SDP i Armin Laschet z CDU. Wyniki exit poll nie dają jednak odpowiedzi, który z nich będzie triumfował.

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: