Obecny prezydent z ponad połową głosów. Ogłoszono wstępne wyniki wyborów w Burkinie Faso

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP

Według ogłoszonych w czwartek wstępnych wyników wyborów prezydenckich w Burkinie Faso, które odbyły się w niedzielę, urzędujący szef państwa Roch Marc Christian Kabore uzyskał 57,87 procent głosów. Daje mu to zwycięstwo już w pierwszej turze.

Wyniki wyborów prezydenckich w Burkina Faso ogłosił szef Niezależnej Komisji Wyborczej Newton Ahmed Barry. Pierwsze miejsce zajął w nich urzędujący prezydent Roch Marc Christian Kabore, który uzyskał 57,87 procent głosów.

Sześciu kandydatów na fotel prezydenta

Drugie miejsce, z wynikiem 15,48 proc. zajął Eddie Komboigo z Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu (CDP), kandydat odsuniętego od władzy w 2014 roku prezydenta Blaise'a Compaore'a. Trzecie - Zephirin Diabre ze Związku na Rzecz Postępu i Zmiany (UPC), który uzyskał 12,46 proc. poparcia.

O najwyższy urząd w państwie ubiegało się sześciu kandydatów. Oprócz walczącego o reelekcję Kabore'a z socjaldemokratycznego Ludowego Ruchu na Rzecz Postępu (MPP) oraz Diabre'a i Komboigo, o najwyższy urząd w kraju ubiegali się były premier (1996-2000) Kadre Desire Ouedraogo z ugrupowania "Agir Ensemble" (Działajmy Razem), Isaac Zida z Patriotycznego Ruchu na Rzecz Zbawienia (MPS) i Abdoulaye Soma ze "Słońca Przyszłości" (Soleil d'avenir).

Kabore został wybrany prezydentem w 2015 r. po obaleniu Compaore'a, który rządził Burkiną Faso przez prawie trzy dekady.

Wybory parlamentarne tego samego dnia

Równolegle z wyborami prezydenckimi w niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, których wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone. W mieszanym systemie wyborczym 111 deputowanych było wybieranych w 45 okręgach wielomandatowych, a 16 parlamentarzystów ma być wyłonionych z listy krajowej. W burkińskim parlamencie zasiada łącznie 127 deputowanych.

Wybory w Burkinie Faso odbywały się w cieniu pogarszającego się z roku na rok stanu bezpieczeństwa. Położona w zachodniej części Afryki, licząca 22,5 mln ludności Burkina Faso przez długi czas była wolna od islamskiego ekstremizmu i walk wewnętrznych. Zmieniło się to jednak po infiltracji dżihadystów z sąsiedniego Mali i krwawych zamachach w 2016 i 2017 roku w stolicy kraju Wagadugu.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Raporty: