Dynamiczny dzień w Brukseli. Tusk szefem Rady Europejskiej mimo sprzeciwu Polski

[object Object]
Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady EuropejskiejEBS
wideo 2/22

Unijni przywódcy zdecydowali, że Donald Tusk pozostanie przewodniczącym Rady Europejskiej na kolejną kadencję. Ponownemu wyborowi byłego polskiego premiera sprzeciwił się jedynie polski rząd.

21:51

Kończymy dzisiejszą relację.

20:58

- Bardzo współczuję tej niezwykle niewdzięcznej roli jaka została zadana (Beacie Szydło - red.) przez lidera jej partii. Zrobię wszystko, aby uchronić przeciwko negatywnymi skutkami takie politycznej izolacji i myślę, że będę w tym skuteczny - powiedział po konferencji w rozmowie z polskimi dziennikarzami. - Ze względu na emocje polski rząd nie chce współpracować z pozostałymi partnerami nad konkluzjami. Mam wrażenie, że musi minąć trochę czasu nim opadną te negatywne emocje. Nie co do wszystkich mam iluzje, że one opadną, ale jestem przekonany, że wciąż możliwe są takie normalne relacje i zachowania tutaj w Brukseli. Zrobię wszystko, aby pomóc - mówił Tusk.

20:47

Równocześnie z konferencją premier Beaty Szydło trwało spotkanie z dziennikarzami Donalda Tuska i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Tusk mówił, że jest wdzięczny za zaufanie, którym obdarzyła go Rada Europejska. Podkreślił, że chce współpracować z każdym członkiem Rady, a polski rząd uchronić przed polityczną izolacją w Brukseli. Szef Komisji Europejskiej zwrócił z kolei uwagę, że wszystkie procedury przy wyborze szefa Rady Europejskiej były przestrzegane.

Tusk: będę robić wszystko, żeby bronić polskiego rządu przed polityczną izolacją
Tusk: będę robić wszystko, żeby bronić polskiego rządu przed polityczną izolacjątvn24
20:42

Szydło: będę jutro na spotkaniu 27 państw. To jest szczyt nieformalny, ale bardzo ważny, bo dotyczący naszego spotkania w Rzymie i deklaracji, którą mamy tam przyjąć. Jeśli chodzi o przyszłość, zobaczymy, w jakim kierunku pójdzie Unia Europejska. Polska będzie na pewno orędownikiem zmian.

20:40

Szydło o poparciu Grupy Wyszehradzkiej dla Tuska: oczywiście żałuję, że koledzy nie dołączyli do mnie i wybrali Donalda Tuska. Grupa Wyszehradzka ma jednak do spełnienia wiele projektów odnoszących się do przyszłości naszego regionu. Dokonali wyboru, nie chcę tego komentować, ale inne projekty, które realizujemy, są bardzo ważne i to jest kwestią zasadniczą.

20:37

Szydło o blokowaniu konkluzji szczytu: Polska korzysta z prawa, które ma jako państwo członkowskie.

20:33

20:33

Równocześnie trwa konferencja Donalda Tuska: zrobię wszystko, co mogę, by chronić polski rząd przed polityczną izolacją w Unii Europejskiej.

20:31

Beata Szydło: zgłosiłam, że nie będę przyjmować konkluzji z tego szczytu, a więc szczyt nie będzie ważny. A mimo to przewodniczący Tusk razem z pozostałymi państwami próbują szukać jakiejś formy prawnej, żeby przyjąć dokument. Jest jasne napisane, że szczyty kończą się konkluzjami. Jeśli się ich nie przyjmuje, to szczyt jest nieważny.

20:30

Beata Szydło: nie handlujemy zasadami. Będziemy ich bronić, nawet jeśli będziemy sami.

20:27

Beata Szydło: źle się stało, że ten wybór został przeprowadzony w taki sposób. To jest bardzo niebezpieczny precedens. Zwróciłam uwagę przywódcom, że dzisiaj ta sytuacja dotyczy Polski, ale niedługo i oni mogą się znaleźć w takiej sytuacji.

20:27

Beata Szydło: Unia Europejska potrzebuje dzisiaj dogłębnych reform, potrzebuje refleksji. Nie przyjmuję prymatu siły nad zasadami. Powiedziałam to bardzo głośno na sali. Państwa członkowskie muszą powziąć refleksję, czy chcą, by dla kompromisów i interesów przymykać oko na najważniejsze sprawy.

20:25

Beata Szydło: dla Polski najważniejsze są zasady. Zasady muszą wrócić do Unii Europejskiej. Dzisiaj jest wyraźny kryzys zasad. Jeśli nie odbudujemy wzajemnego szacunku, to Unia Europejska będzie przez kolejna lata trawiona kryzysami.

20:24

Beata Szydło: zapytałam premiera Malty, czyim kandydatem jest Donald Tusk i kto go zgłasza. Ponieważ polskim kandydatem jest Jacek Saryusz-Wolski.

20:24

Beata Szydło: jeżeli kandydat nie ma wsparcia polskiego rządu, jest to dla nas fundamentalny powód, dla którego nie może być wybrany. Pojawiają się głosy, że nie ma sprecyzowanych zasad wyboru. To niedoprecyzowanie pozwala na różne działania, z którymi my się nie zgadzamy. Powołałam się na artykuł 17 traktatu, przez analogię wyboru na stanowiska w Komisji Europejskiej. Uważam, że w przypadku Rady również powinien być zastosowany.

20:24
Premier: Zgłosiłam, iż nie będę przyjmować konkluzji z tego szczytu Unii Europejskiej
Premier: Zgłosiłam, iż nie będę przyjmować konkluzji z tego szczytu Unii Europejskiejtvn24
20:22

Beata Szydło: Tusk nie gwarantuje bezstronności. Przewodniczący Rady Europejskiej nie może być aktywny politycznie, nie może stawać po stronie opozycji.

20:21

Beata Szydło: wybrano Donalda Tuska, który nie jest naszej kandydatem; nie został przez nas zgłoszony.

20:20

Beata Szydło: czas, by politycy unijni zreflektowali się, że kryzysy nie wzięły się z niczego.

20:20

Beata Szydło: my, szefowie rządów, powinniśmy zajmować się interesami naszych obywateli. Tymczasem Rada Europejska najczęściej zajmuje się partykularnymi interesami poszczególnych grup.

20:19

Beata Szydło: chcę podziękować Jackowi Saryusz-Wolskiemu, że zgodził się kandydować. To jest wybitny europoseł. Rada Europejska straciła okazję, by mieć przewodniczącego, który mógł wprowadzić nas na tory głębokich reform i sprawić, że Rada Europejska będzie wypełniać swoją rolę.

20:18

Beata Szydło: zakończyliśmy pierwszą część obrad, które są zaplanowane w dniu dzisiejszym. Przed nami jeszcze kolacja, na której będą też poruszane dalsze sprawy dotyczące bieżących spraw.

20:17

Rozpoczyna się konferencja premier Beaty Szydło.

20:11
20:01

Rzecznik szefa Rady Europejskiej Preben Aamann informuje, że skończyła się pierwsza sesja obrad. Za chwilę powinna rozpocząć się konferencja Donalda Tuska:

20:00

Szef klubu PiS wicemarszałek Ryszard Terlecki w Sejmie: Donald Tusk dziś został wybrany ponownie, ale już nie głosem Polski, od dziś nie jest przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej.

19:54

- Swego czasu, już dość dawno temu, ale moje pokolenie świetnie to pamięta, prezydent de Gaulle używał takiego określenia: "partia zewnętrzna". Mówił to o ludziach, którzy byli otumanieni szaleńczą i zbrodniczą ideą, ale w coś wierzyli, a wy nie wierzycie w nic, poza waszymi interesami i interesikami. Wy jesteście dzisiaj partią zewnętrzną, wy kompromitujecie Polskę, jesteście przeciw Polsce. Jesteście i byliście zawsze - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie.

Gdy Kaczyński wyszedł na mównicę, część posłów skandowała: "Donald Tusk", druga część: "Jarosław, Jarosław". Wypowiedź Kaczyńskiego była przerywana okrzykami.

19:52

Komentarz prezydenckiego ministra Andrzeja Dery:

19:50

Lech Wałęsa o wyborze Donalda Tuska: cieszę się, że doceniliśmy człowieka, który naprawdę, w tych warunkach, dość dobrze się spisuje i nie zasłużył sobie, by go inaczej potraktowano. Mam nadzieję, że Europa, Unia Europejska będzie właśnie podejmować decyzje słuszne, a nie odkładać "na jutro" i z tego punktu widzenia należy się cieszyć.

19:27

Pierwszy komentarz na Twitterze Jacka Saryusz-Wolskiego, którego rząd PiS proponował jako kandydata na stanowisko szefa Rady Europejskiej:

19:26

Wśród unijnych źródeł coraz więcej głosów o tym, że Polska nie zaakceptuje wniosków ze szczytu UE. Unijni prawnicy podkreślali wcześniej, że taki krok nie ma znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną i nie musi być ogłoszona we wnioskach ze szczytu. Te bowiem przyjmowane są na zasadzie konsensusu. Unijni przywódcy pracują zazwyczaj tak długo, aż udaje im się osiągnąć porozumienie.

Unijne źródła: Polska nie zaakceptuje wniosków ze szczytu UE
Unijne źródła: Polska nie zaakceptuje wniosków ze szczytu UEFakty TVN
19:06

Jarosław Kaczyński: nie zapraszam pana Saryusz-Wolskiego do PiS, bo zapraszam tych, którzy się do niego zgłaszają. Nie otrzymał żadnej propozycji. To, co uczynił, uczynił z motywów patriotycznych.

19:06

Jarosław Kaczyński: Polska podjęła walkę w bardzo trudnej sytuacji, to już się w przeszłości zdarzało. I na pewno na dłuższą metę się opłaci.

19:04

Jarosław Kaczyński: nie ukrywam, że jesteśmy zawiedzeni postawą premiera Viktora Orbana. Wiemy jednak, jak potężny był nacisk i jak bardzo dzisiejsza Unia Europejska idzie drogą, która doprowadzi do jej rozpadu.

19:03

Jarosław Kaczyński: to, że nasza pani premier potrafiła dzielnie się temu przeciwstawić to dobry znak dla Polski. Gdybyśmy się na wszystko zgadzali, bylibyśmy w sytuacji pochyłej wierzby, na którą każdy może wskoczyć. To jest dobra wiadomość i to jest to, co jest najważniejsze: Polska odzyskuje podmiotowość.

"Donald Tusk nie będzie mógł już funkcjonować z biało-czerwoną flagą"
"Donald Tusk nie będzie mógł już funkcjonować z biało-czerwoną flagą"tvn24
19:02

Jarosław Kaczyński: mamy także dobre wiadomości. Mamy panią premier, która bardzo dzielnie broniła polskich interesów, wbrew wszystkim. Potrafiła przeciwstawić się wszystkim. Pokazała, że Polska ma własne zdanie. Pokazała, że Donald Tusk nie będzie już w tej chwili mógł funkcjonować z biało-czerwoną flagą; że nie będzie mógł swoich interwencji w polskie sprawy jakoś łączyć z Polską, bo w tym momencie zerwał to, co określamy jako lojalność wobec własnego państwa. A to jest zupełnie elementarna wartość, do której każdy, kto chce funkcjonować w polityce europejskiej powinien się odwoływać.

19:00

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Sejmie: stało się bardzo źle. Został wybrany polityk, które dotąd obowiązywały w Unii Europejskiej, przede wszystkim regułę neutralności. Nie zachowywał tej neutralności i to można powiedzieć czynił to w sposób radykalny, interweniował w polskie sprawy, w polskie sprawy wewnętrzne bardzo ostro i to w szczególnych sytuacjach, w momentach wielkiego napięcia.

18:59

Gratulacje dla Donalda Tuska od córki:

18:57

Zaplanowana na 18.30 konferencja prasowa Donalda Tuska nieco się opóźnia.

18:48

Dziennikarz "Financial Times" Alex Barker pisze na Twitterze, że Polska grozi zablokowaniem konkluzji unijnego szczytu:

O tym, że Polska będzie chciała tym razem zablokować wydawane zwyczajowo na koniec unijnych szczytów oświadczenie końcowe informuje także agencja AFP, powołując się na swoje źródła:

18:29

Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak: Prawo i Sprawiedliwość przyczyniło się do wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. O ile nie jesteśmy zwolennikami Donalda Tuska, to należy jasno podkreślić, że PiS oraz dyplomacja prowadzona przez PiS nosi znamiona amatorszczyzny.

18:27

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: wygrała Polska, przegrał PiS - trzeba wyciągnąć z tego wnioski. PiS musi zrozumieć, że popełnił błąd, że doprowadził do sytuacji, kiedy cała Europa, również ich najbliżsi sojusznicy - Węgrzy, Grupa Wyszehradzka, Brytyjczycy - głosują przeciwko PiS-owi, bo nie głosują przeciwko Polsce.

18:25

Rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek zapowiada, że o godzinie 19 z dziennikarzami spotka się Jarosław Kaczyński.

18:23

Na godzinę 18.30 zaplanowano konferencję prasową Donalda Tuska.

18:14

Witold Waszczykowski o wyborze Donalda Tuska na kolejną kadencję : sposób, w jaki to zostało przeprowadzone, wiele nam mówi o tym, w którym kierunku ewoluuje Unia. Wiemy, że jest to teraz Unia pod dyktando Berlina, która się nie krępuje, nie udaje żadnych dyplomatycznych sztuczek, tylko twardo domaga się realizacji swojej polityki. I to wymaga zastanowienia się.

18:13

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski: to jest oczywiście przegrana potyczka, która jednak w naszej polityce europejskiej nic nie zmienia. Donald Tusk nie pomagał nam przez ostatnie dwa i pół roku – o czym mówiliśmy. I jego pozostanie na tym stanowisku oznacza, że nadal żadnej pomocy z jego strony nie otrzymamy. To nic nie zmienia w całej konfiguracji.

18:10
Jacek Stawiski: To jest klęska całej formacji Prawa i Sprawiedliwości
Jacek Stawiski: To jest klęska całej formacji Prawa i Sprawiedliwościtvn24
18:04

Nie było dyskusji, głos zabrała tylko premier Beata Szydło - tak dyplomaci unijni opisują kulisy trwającej około pół godziny części czwartkowego szczytu UE, podczas której przy sprzeciwie Polski doszło do reelekcji szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Po tym gdy przewodzenie obradom przejął od Tuska premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat, a Tusk wyszedł z sali obrad, głos zabrała polska premier. Po jej wystąpieniu - jak opowiadali dziennikarzom unijni urzędnicy - zarządzono oficjalne głosowanie.

Z relacji z drugiej ręki wynika jednak, że głosowanie przeprowadzono w taki sposób, że zapytano najpierw, kto jest przeciw Tuskowi. Po podniesieniu ręki jedynie przez polską premier nie prowadzono dalszego głosowania. Wcześniej bowiem uzgodniono, że jeśli ktoś będzie chciał się wstrzymać, może o tym powiedzieć reszcie przywódców - opowiadał unijny urzędnik. Po zakończeniu tego punktu Tusk wrócił na salę i Rada Europejska zajęła się dalszymi punktami szczytu, odnoszącymi się m.in. do migracji i sytuacji gospodarczej w UE.

18:01

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani: wybór na przewodniczącego Rady Europejskiej to wybór demokratyczny. Mamy większość i mamy mniejszość. Przewodniczący Tusk został ponownie wybrany, jego pozycja na tym stanowisku została zatwierdzona. To, że państwo, z którego pochodzi, było przeciwne, to wewnętrzna sprawa Polski, a także sprawa do dyskusji na forum Rady.

17:51

Pierwszy komentarz Donalda Tuska po wyborze na kolejną kadencję: przede wszystkim dziękuję za ten ogromny pokaz solidarności. Solidarność zawsze była dla mnie niezmiernie ważna, zarówno prywatnie, jak i politycznie. Naprawdę wiem, jak ważną jest ona rzeczą. Wiem, że z uwagi na kontekst może brzmieć to paradoksalnie, ale wasza decyzja jest wyrażeniem naszej jedności. Będę pracował z wami wszystkimi bez jakichkolwiek wyjątków, bo naprawdę oddany jestem Europie zjednoczonej i obiecuję, że was nie zawiodę. Musimy po prostu wziąć się teraz do roboty, znów.

Donald Tusk: Obiecuję, że was nie zawiodę
Donald Tusk: Obiecuję, że was nie zawiodęEBS
17:49

Wiceprezes PiS Joachim Brudziński na Twitterze: premier Beata Szydło swoją twardą i bezkompromisową postawą wobec kandydata A.Merkel dała dowód,że jest dumną Polką i Europejką. Szacun.

17:47
Komentarze po reelekcji Tuska. "Jest kandydatem elit brukselskich"
Komentarze po reelekcji Tuska. "Jest kandydatem elit brukselskich"tvn24
17:36

Tak powitał Donalda Tuska premier Malty Joseph Muscat:

Joseph Muscat gratuluje Donaldowi Tuskowi
Joseph Muscat gratuluje Donaldowi TuskowiTwitter.com/EU2017MT
17:34

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie chciał komentować przedłużenia kadencji Donalda Tuska:

"Panie prezesie, jak pan skomentuje wybór Donalda Tuska?"
"Panie prezesie, jak pan skomentuje wybór Donalda Tuska?"tvn24
17:32

Grzegorz Schetyna o wyborze Donalda Tuska: to był ważny dzień. Polska jest dumna z tego głosowania. Polska jest dumna z Donalda Tuska. Polska jest dumna z obecności w Unii Europejskiej.

Schetyna: Polska jest dumna z Donalda Tuska
Schetyna: Polska jest dumna z Donalda Tuskatvn24
17:27

"Gratuluję Donaldowi Tuskowi potwierdzenia przewodnictwa Rady Europejskiej. Później w ciągu roku Rada zajmie się równowagą w nominacjach w UE" - napisał na Twitterze premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat.

17:26

Stanisław Pięta (PiS) komentuje decyzję unijnych przywódców: przeżyjemy Tuska, Polska sobie z tym poradzi. To oczywiste, że rząd nie mógł poprzeć takiego człowieka jak Donald Tusk.

"Polska sobie z tym poradzi"
"Polska sobie z tym poradzi"tvn24
17:20

Gratulacje dla Donalda Tuska także z Ukrainy. Zadowolenie z jego wyboru deklaruje prezydent Petro Poroszenko:

17:15

Beata Mazurek: zapewne zaistniały jakieś okoliczności, przez które Viktor Orban zmienił zdanie. Nie znam ich.

17:15

Beata Mazurek: ta decyzja nie jest żadną porażką. Gratuluję odwagi premier Beacie Szydło i szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiego.

"Ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie"
"Ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie"tvn24
17:14

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek na konferencji prasowej: w naszej ocenie ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie, to zła decyzja dla Europy. Czas pokaże, czym się zakończy taki precedens.

17:12

Tylko Polska była przeciwko wyborowi Donalda Tuska na kolejną kadencję - pisze na Twitterze premier Czech Bohuslav Sobotka:

17:03

Donaldowi Tuskowi gratuluje szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber:

16:59

Ponowny wybór Donalda Tuska komentuje z Warszawy Ewa Kopacz: olbrzymia radość, zwycięstwo odniosła Polska i Europa. Wybór na kolejną kadencję takiego człowieka jak Donald Tusk to dobra wiadomość. Martwię się o tych, którzy się wyłamali i pokazali, że sprawy wewnętrzne są ważniejsze niż interes Polski. Myślę, że pani premier Beata Szydło była zakładnikiem frustracji i niechęci Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska.

"Zwycięstwo odniosła Polska i Europa". Kopacz o wyborze Tuska
"Zwycięstwo odniosła Polska i Europa". Kopacz o wyborze Tuskatvn24
16:56

Donald Tusk dziękuje za wsparcie:

16:54

Unijni przywódcy potrzebowali około 20 minut na podjęcie decyzji dotyczącej ponownego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Jak podaje Reuters, powołując się na swoje źródła, za przedłużeniem mandatu opowiedziało się 27 państw.

16:53

Gratulacje dla Donalda Tuska od premiera Luksemburga Xaviera Bettela:

16:51

Donald Tusk ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej.

Donald Tusk wybrany na kolejną kadencję 
Donald Tusk wybrany na kolejną kadencję tvn24
16:40

- Ciągle nie ma decyzji, Donald Tusk wciąż jest poza salą - relacjonuje korespondent TVN24 w Brukseli. Konsultacje w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej prowadziła maltańska prezydencja. Obrady prowadzi teraz premier tego kraju Joseph Muscat.

16:27

Rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Preben Aamann zapowiada, że przywódcy zajmą się teraz wyborem szefa RE. Tę część obrad poprowadzi premier Malty Joseph Muscat. Donald Tusk opuścił już salę obrad.

16:23

"Pochodzi z naszego regionu i go rozumie" - napisał na Twitterze o Donaldzie Tusku premier Czech Bohuslav Sobotka:

16:07

Korespondent TVN24 w Brukseli: punkt dotyczący wyboru szefa Rady Europejskiej pozostaje w porządku obrad. Wniosek o jego przełożenie złożyła Polska; został jednomyślnie odrzucony.

16:03
15:58

Spotkanie przywódców odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Gdy zaczną rozstrzygać, kto ma kierować pracami Rady Europejskiej, z sali wyjdą wszyscy eksperci i doradcy, a nawet szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Podczas dyskusji w tej sprawie i ewentualnego głosowania nie będzie na sali również Donalda Tuska, który po rozpoczęciu obrad przekaże prowadzenie spotkania premierowi sprawującej obecnie prezydencję Malty Josephowi Muscatowi.

Na sali zbierają się unijni przywódcy
Na sali zbierają się unijni przywódcy EBS
15:56

Przywódcy po raz pierwszy zebrali się dzisiaj w całkiem nowej siedzibie. A oto nowa sala obrad:

Sala, w której odbywa się szczyt Unii Europejskiej EBS
15:50

Rozpoczął się unijny szczyt - poinformował na Twitterze rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Preben Aamann:

15:44

Od dawna pozytywnie o pracy Donalda Tuska wypowiadał się prezydent Francji Francois Hollande. Przed samym szczytem powiedział dziennikarzom: - Myślę, że dla kontynuacji, dla spójności i stabilności ten kandydat (Tusk) powinien pozostać przewodniczącym Rady Europejskiej.

Dodał, że nie widzi możliwości, by jeden kraj, który sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, mógł je zablokować wbrew wszystkim pozostałym

15:40

Uczestnicy szczytu wchodzą do sali obrad. Na miejscu są już m.in. Donald Tusk i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

15:38

Współpracę z Donaldem Tuskiem pochwalił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker:

15:36

Już niedługo powinien rozpocząć się unijny szczyt w Brukseli. Na jakie kroki może zdecydować się polski rząd?

Relacja Macieja Sokołowskiego
Relacja Macieja Sokołowskiego tvn24
15:18

Agencja dpa podaje, że przedmiotem rozmowy polskiej premier i niemieckiej kanclerz jest kwestia reelekcji Donalda Tuska na funkcję szefa Rady Europejskiej, czemu polski rząd zdecydowanie się sprzeciwia.

Przed spotkaniem z Szydło niemiecka kanclerz oświadczyła, że Berlin poprze Tuska.

15:15

Po spotkaniu frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Przywódcy Hiszpanii, Niemiec, Irlandii, Chorwacji, Cypru i Węgier jednomyślnie poparli Donalda Tuska - pisze na Twitterze Siegfried Muresan.

15:09

- Pytanie jest jedno: jak daleko posunie się polski rząd, by zablokować kandydaturę Donalda Tuska - relacjonuje z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Jak dodaje, twarda postawa polskiego rządu nie znajduje zrozumienia w Brukseli.

14:57

Przed rozpoczęciem szczytu premier Beata Szydło spotkała się z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej:

14:53
14:51

Angela Merkel o poparciu dla Donalda Tuska:

Merkel: Niemcy będą popierać przedłużenie mandatu Donalda Tuska
Merkel: Niemcy będą popierać przedłużenie mandatu Donalda Tuska tvn24
14:41

Premier Węgier Viktor Orban: mówimy tu wyłącznie o zależnościach partyjnych. EPP (Europejska Partia Ludowa - red.) ma swojego kandydata. Zobaczymy, co się wydarzy. W tej chwili nie ma innego kandydata. Był jeden, (Jacek) Saryusz-Wolski, ale teraz się wycofał.

Węgry poprą Donalda Tuska
Węgry poprą Donalda Tuska EBS
14:13

Premier Beata Szydło w Brukseli: Przypomnę główną zasadę, która buduje wspólnotę. Jest potrzebne uszanowanie zdania wszystkich państw członkowskich. Nie ma zgody na to, żeby państwo, które reprezentuje inny pogląd, nie było wysłuchane. Tu chodzi o zasady. Nie zgodzę się na prymat siły nad zasadami. Polska do końca będzie broniła zasad, które są fundamentem Unii Europejskiej. Nic bez nas.

Szydło w Brukseli: nic bez nas, bez naszej zgody
Szydło w Brukseli: nic bez nas, bez naszej zgodytvn24
14:08
Premier Beata Szydło przybyła na szczyt w Brukseli
Premier Beata Szydło przybyła na szczyt w Brukseli EBS
14:07

Węgry poprą kandydata Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko szefa Rady Europejskiej - poinformował szef kancelarii premiera Viktora Orbana Janos Lazar.

O tym, że Budapeszt poprze przedłużenie mandatu Donalda Tuska mówił też Grzegorz Schetyna po rozmowach z przywódcami należącymi do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), które odbyły się przed rozpoczęciem szczytu.

14:02
Kto popiera Donalda Tuska?
Kto popiera Donalda Tuska?tvn24
13:34

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zadeklarował w czwartek w Brukseli przed spotkaniem liderów Europejskiej Partii Ludowej (EPL), że popiera reelekcję DonaldaTuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. - Tusk wykonał dobrą pracę - powiedział dziennikarzom Rajoy.

13:30

Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber: Opieramy się na traktatach i w nich jest napisane, że to większość wybiera przewodniczącego Rady Europejskiej. Widzimy, że 26 premierów i szefów państw wspiera Donalda Tuska. Tyko jeden się wstrzymuje, czyli Theresa May z powodu Brexitu, a polski rząd jest przeciwko. Polski rząd jest całkowicie izolowany.

13:29

Polski rząd jest całkowicie izolowany w Unii Europejskiej; nie działa on w interesie swoich obywateli ani interesie kraju - powiedział w czwartek w Brukseli szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE, niemiecki europoseł Manfred Weber.

- Donald Tusk wykonał bardzo dobrą pracę w ciągu ostatnich dwóch i pół roku dla UE. Równoważył interesy w Radzie Europejskiej, uwzględniając przy tym ważne interesy krajów członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział dziennikarzom Weber.

13:24

Według włoskiego dziennikarza Davida Carretty brytyjska premier Theresa May wstrzyma się dzisiaj od głosu, uzasadniając taką decyzję zbliżającym się Brexitem. Informacje takie miał przekazać Manfred Weber, lider Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

O tym, że May może się wstrzymać od głosu informuje także dziennikarz włoskiej "La Stampy" Marco Bresolin:

13:18

Szczyt po raz pierwszy odbywa się w nowym budynku - wybudowanej za ponad 320 mln euro siedzibie nazwanej "Europa":

Spacer po "Europie". Tu rozstrzygną się losy Tuska
Spacer po "Europie". Tu rozstrzygną się losy TuskaFakty z zagranicy
13:16

W czwartek rano szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że Polska będzie się starała zrobić wszystko, by w czasie dzisiejszych obrad nie doszło do głosowania nad wyborem przewodniczącego Rady Europejskiej:

Szef MSZ w TVN24: będziemy robić wszystko, żeby do głosowania dziś nie doszło
Szef MSZ w TVN24: będziemy robić wszystko, żeby do głosowania dziś nie doszłoTVN 24
13:14

Donald Tusk pełni funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej od 2014 r. Oto, jak radził sobie na stanowisku w czasie pierwszej kadencji:

Jeszcze niedawno obserwatorzy w Brukseli nie spodziewali się niespodzianek i przewidywali, że unijni przywódcy przedłużą mandat urzędującego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wszystko zmieniła decyzja polskiego rządu, który zdecydował się zgłosić Jacka Saryusz-Wolskiego. Ostatecznie Donald Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym - jak poinformowały unijne źródła - przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, pozostali przywódcy poparli go.

Autor: kg/adso / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: