Amerykańscy senatorowie w Kijowie. "Przyszłość Ukrainy jest ważna dla Stanów Zjednoczonych"

Autor:
asty/tr
Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w piątek z senatorami USA podziękował za dwupartyjne amerykańskie poparcie dla jego kraju - poinformowało biuro ukraińskiego prezydenta.

Składający wizytę w Kijowie senatorowie: republikanie Ron Johnson i John Barrasso oraz demokrata Chris Murphy wchodzą w skład podkomisji do spraw Europy i współpracy regionalnej w komisji spraw zagranicznych Senatu USA. To pierwsza wizyta członków amerykańskiego Kongresu od początku procesu w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

We wspólnym oświadczeniu wydanym przed przyjazdem do ukraińskiej stolicy senatorowie mówili, że "przyszłość Ukrainy jest ważna dla Stanów Zjednoczonych". - Musimy upewnić się, że Ukraina wie, iż uznajemy ją za strategicznego sojusznika – podkreślili.

"Przedstawiciele obu partii USA popierają Ukrainę"

Jak podało biuro prezydenta Ukrainy, Zełenski podczas rozmów z senatorami podziękował Waszyngtonowi za wsparcie finansowe, militarne i techniczne oraz za to, że Ukrainę popierają obie partie w Kongresie. - Wiemy, że przedstawiciele obu partii USA popierają Ukrainę: naszą suwerenność, integralność terytorialną i pomagają nam nie tylko słownie - powiedział w czasie spotkania Wołodymyr Zełenski.

Na konferencji prasowej senatorowie przekazali, że w trakcie rozmów zwrócili się do Zełenskiego z pytaniem o to, jakiej konkretnej pomocy potrzebuje Ukraina od USA w kwestii dostaw uzbrojenia - pisze portal RBK Ukraina.

Biuro prezydenta Ukrainy przekazało z kolei, że tematem rozmów były też przebieg reform na Ukrainie, w tym reformy antykorupcyjnej, a także współpraca z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Wołodymyr Zełenski wśród swoich priorytetów wskazał zmianę wizerunku Ukrainy na świecie. - Chcemy, żeby mówiąc o Ukrainie, ludzie myśleli nie o korupcji, a o tym, jakim jesteśmy wspaniałym krajem, z dobrymi ludźmi i atrakcyjnym klimatem inwestycyjnym - zaznaczył. Prezydent poinformował senatorów, że Ukraina przygotowuje do procesu prywatyzacji ponad 500 przedsiębiorstw.

Zełenski rozmawiał z Putinem

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało wcześniej, że prezydenci Ukrainy i Rosji Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin w rozmowie telefonicznej omówili proces uwolnienia obywateli Ukrainy przetrzymywanych w Donbasie, na Krymie i w Rosji.

"Strony zgodziły się co do konieczności aktywizacji prac na poziomie trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie, by zrealizować osiągnięte porozumienia" – dodano.

Szefowie państw omówili także realizację uzgodnień ze szczytu tak zwanej czwórki normandzkiej, który odbył się 9 grudnia 2019 roku w Paryżu, i przygotowania do kolejnego spotkania w tym formacie.

Konflikt w DonbasiePAP/Maciej Zieliński

Autor:asty/tr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości