Sytuacja w Chersoniu. Brytyjski resort obrony: mimo wyzwolenia jest ostrzeliwany przez Rosjan

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Chersoń, który został wyzwolony 11 listopada przez siły ukraińskie, jest nadal codziennie ostrzeliwany, ponieważ "pozostaje w zasięgu większości systemów artyleryjskich Rosji" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w najnowszym raporcie. Jak wyjaśnił resort w komunikacie na podstawie doniesień wywiadowczych, miasto ostrzeliwane jest ze "wschodniego brzegu Dniepru, z tyłów nowo skonsolidowanych linii obronnych".

Jak poinformowano w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie brytyjskiego resortu obrony, opracowanym między innymi na podstawie informacji wywiadowczych, tylko 24 listopada wskutek ataków rakietowych na Chersoń zginęło 10 osób, a 27 listopada odnotowano w tym rejonie 54 ostrzałów, co jest najwyższą liczbą w ostatnim czasie.

"Miasto jest narażone, ponieważ pozostaje w zasięgu większości systemów artyleryjskich Rosji, które ostrzeliwują je obecnie ze wschodniego brzegu Dniepru, z tyłów nowo skonsolidowanych linii obronnych. Wiele zniszczeń w Chersoniu jest prawdopodobnie wynikiem użycia przez Rosję różnych wyrzutni rakietowych, głównie systemów BM-21 Grad" - napisano. 

Ostrzały wyzwolonego miasta

Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, zostały wyzwolone 11 listopada. Kilka dni po wycofaniu się z miasta rosyjskie oddziały zaczęły ostrzeliwać miasto z dział i wyrzutni rakietowych.

Jeszcze przed odzyskaniem kontroli nad Chersoniem ukraińscy analitycy cywilni i wojskowi alarmowali, że przeciwnik przygotowuje stanowiska ogniowe na wschodnim brzegu Dniepru, przygotowując się w ten sposób do atakowania stolicy obwodu.

Zaślepka materiału TVN24GO
Wyzwolić Ukrainę
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości