Rosjanie uciekają z Krymu. Korki po ataku na most

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ołeh Biłecki o incydencie na Moście Krymskim
Ołeh Biłecki o incydencie na Moście KrymskimTVN24
wideo 2/2
Ołeh Biłecki o incydencie na Moście KrymskimTVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 509 dni. Według mapy Google korki utworzone przez pojazdy próbujące opuścić Krym po zniszczeniach na moście Krymskim osiągnęły długość 10 kilometrów - napisał na Twitterze doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Ukraiński serwis Defence Express podał, że rosyjski duży okręt desantowy Piotr Morgunow wypłynął z portu w Noworosyjsku i zapewnia wsparcie logistyczne, pełniąc rolę promu w rejonie uszkodzonego rosyjskiego mostu na anektowany Krym. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:08

    Rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą to nie tylko kwestia bezpieczeństwa w Europie, to zagrożenie dla ładu światowego i realne wyzwanie dla stabilności w wielu dziedzinach dla całego świata - powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna.

    Według niej, jeśli agresor nie zostanie teraz ukarany, przyczyni się to do powstania kolejnych wojen. - Ta wojna dotyczy nas wszystkich także dlatego, że jej konsekwencje obciążają ludzi na całym świecie, zwłaszcza w krajach najuboższych i najbardziej narażonych, a także dlatego, że rosyjska agresja ma zbyt wiele negatywnych konsekwencji na całym świecie - powiedziała szefowa MSZ Francji.

  • 3:28

    Rosja zaatakowała w nocy z poniedziałku na wtorek południe Ukrainy dronami szturmowymi - poinformowało dowództwo ukraińskich sił powietrznych. Eksplozje słychać było m.in. w Odessie.

    "Państwo terrorystyczne atakuje południe Ukrainy dronami szturmowymi. Prawdopodobnych jest kilka fal ataków" - podano w komunikacie.

  • 2:59

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:03

    Wagnerowcy są na Białorusi, obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce jest najlepszą metodą odstraszania agresora - oświadczył przebywający w USA minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, cytowany przez MON we wpisie na Twitterze.

  • 0:44

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat przywróceniu bezpieczeństwa żywnościowego i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.

    Podkreślił, że "państwo terrorystyczne zagroziło życiu 400 milionów ludzi w różnych krajach, które są uzależnione od ukraińskiego eksportu żywności. Najbardziej krytyczna sytuacja jest w takich krajach afrykańskich i azjatyckich, jak Somalia, Etiopia, Sudan Południowy i Jemen".

  • 23:37

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba prowadzi pilne konsultacje w siedzibie ONZ w sprawie wycofania się Rosji z umowy zbożowej - poinformowało w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.

    "Rosja zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Robimy wszystko, co możliwe, aby zachować korytarz zbożowy na Morzu Czarnym" – napisał na Twitterze Kułeba.

  • 22:23

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o skierowaniu do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycji kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie.

    - Nikt nie ma prawa do niszczenia bezpieczeństwa żywnościowego żadnego narodu. Jeśli grupa osób gdzieś na Kremlu uważa, że rzekomo ma prawo do decydowania, czy będzie jedzenie na stołach w różnych krajach (...), to świat może pokazać, że nikt nie ma zezwolenia na szantaż - oświadczył Zełenski na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.

    Jak zaznaczył, Rosja już pierwszego dnia pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie zniszczyła swobodę żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim. Atakowała także porty i terminale zbożowe. Skutek tych działań to destabilizacja rynków żywnościowych i chaos w krajach, które zależą od importu żywności - dodał. - Ukraińska żywność to bazowe bezpieczeństwo dla 400 mln ludzi - podkreślił.

    Przypomniał, że w ramach uruchomionej w ubiegłym roku wraz z ONZ i Turcją czarnomorskiej inicjatywy zbożowej z Ukrainy wyeksportowano prawie 33 mln ton żywności do 45 krajów. 60 proc. ładunków trafiło do krajów Afryki i Azji - dodał.

    Według Zełenskiego inicjatywa ta "może i powinna działać dalej - jeśli bez Rosji, to bez Rosji". Zaznaczył, że umowa dotycząca eksportu zboża, której stronami oprócz Ukrainy są ONZ i Turcja, jest obowiązująca.

    - Jedyne, co teraz jest potrzebne, to jej dokładne wykonanie. I zdecydowany nacisk świata na państwo-terrorystę - oświadczył szef ukraińskiego państwa.

    Zełenski poinformował, że skierował oficjalne pisma do prezydenta Turcji i sekretarza generalnego ONZ z propozycją kontynuowania czarnomorskiej inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie.

    - Ukraina, ONZ i Turcja wspólnie mogą zagwarantować działanie korytarza żywnościowego i inspekcję statków. To jest potrzebne wszystkim na świecie - oznajmił Zełenski.

  • 21:10

    Głównym celem rosyjskich wojsk jest zatrzymanie ukraińskiego kontrataku na kierunku bachmuckim, dlatego armia przeciwnika rozpoczęła ofensywę na odcinku kupiańskim - powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    - Dla Rosjan wschód to główny kierunek ofensywy, od stycznia są tam skoncentrowani, aby wyjść na granicę (administracyjną - red.) obwodu donieckiego - podkreśliła wiceminister, cytowana przez portal Suspilne.

    Główne kierunki działań rosyjskich to odcinek awdijiwski, marjinski, bachmucki, łymanski i w ostatnim czasie kupiański. Według niej celem rosyjskich działań obecnie jest odzyskanie utraconych pozycji oraz powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy na kierunku bachmuckim.

  • 20:09

    Kolejne spotkanie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramstein, odbędzie się we wtorek - poinformował w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

    "Przypomnę, że w sprawie każdego rodzaju zagranicznego uzbrojenia, które od dawna jest na froncie, na początku słyszałem 'nie, tego nie będzie, to niemożliwe'. W rzeczywistości jest to możliwe, ale w swoim czasie i pod warunkiem naszego uporu. 18 lipca będziemy kontynuować pracę nad niemożliwym na kolejnym spotkaniu w formacie Ramstein" - napisał minister na portalu Liga.net.

  • 20:05

    Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaproponował w poniedziałek utworzenie wojskowych patroli, które miałyby pilnować korytarzy zbożowych, co - według niego - umożliwiłoby kontynuację eksportu żywności z Ukrainy.

  • 18:28

    Z powodu codziennych rosyjskich ostrzałów władze zarządziły przymusową ewakuację dzieci z części obwodu charkowskiego przy granicy z Rosją - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.

    Ewakuacją zostanie objętych 194 dzieci z dziewięciu miejscowości w hromadzie (gminie) wołczańskiej. "Te miejscowości są codziennie ostrzeliwane. Dzisiaj rano ostrzelano miasto Wołczańsk, ranna została jedna osoba. Ostrzały prowadzone są nie tylko z (systemów) S-300, lecz ze wszystkich rodzajów uzbrojenia" - podkreślił Sybiehubow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

    Gubernator przekazał, że wstępnie ustalono, iż dzieci będą przewiezione do Charkowa. Następnie możliwe jest ich rozlokowanie w innych obwodach kraju, np. rówieńskim i połtawskim.

  • 17:01

    Trzeba robić wszystko, nawet bez Rosji, by wykorzystywać czarnomorski korytarz do dostaw zboża - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że Kijów czeka na odpowiedź w tej sprawie ze strony ONZ i Turcji.

    Rzecznik Zełenskiego, Serhij Nykyforow, zamieścił w mediach społecznościowych cytaty Zełenskiego z wywiadu dla afrykańskich dziennikarzy, poświęcone tematowi wycofania się Rosji z umowy zbożowej.

    "Mieliśmy dwie umowy: Ukraina, Turcja, ONZ; druga umowa - Rosja, Turcja, ONZ. Więc kiedy Rosja mówi, że wstrzymuje (swój udział - PAP), to zrywa swoje uzgodnienia z sekretarzem generalnym ONZ (Antonio) Guterresem i z prezydentem (Recepem Tayyipem) Erdoganem. Nie z nami. My nie mieliśmy z nimi żadnych uzgodnień" - podkreślił Zełenski.

  • 16:50

    Prawda jest taka, że jeden zniszczony rosyjski most oznacza mniej straconych ukraińskich istnień - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla amerykańskiego programu CBS Mornings minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, odnosząc się do uszkodzenia rosyjskiego mostu prowadzącego na okupowany Krym.

    Zniszczenia na moście Krymskim

    Kułeba podkreślił, że Rosja wykorzystywała ten most do zaopatrywania swoich sił okupacyjnych na terenach południowej Ukrainy. Szef ukraińskiego MSZ przekazał, że o incydencie dowiedział się z mediów i "nie ma oficjalnych informacji" na ten temat.

    Ołeh Biłecki o zniszczeniach na moście Krymskim i komentarzach strony ukraińskiej

  • 16:44

    Rosja wykorzystuje głód jako broń - powiedział w poniedziałek wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell, komentując decyzję Kremla o wycofaniu się z umowy o eksporcie zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

    - Przykro mi to mówić, ale dzisiaj Rosja odmówiła przedłużenia tej umowy. Jest to coś bardzo poważnego, co spowoduje wiele problemów dla wielu ludzi na całym świecie. My ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby poprzez nasze korytarze solidarnościowe udostępnić ukraińskie zboże ludziom, którzy je jedzą - oświadczył Borrell.

  • 16:13

    Dwie osoby zginęły, a co najmniej 10 zostało rannych w poniedziałek w rosyjskim ostrzale centrum Białopola - poinformował Jurij Zarko, mer tego miasta w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy.

    Władze obwodu sumskiego podały, że rosyjskie wojska ostrzelały z artylerii centrum miasta około godziny 12.30 (11.30 w Polsce). Doszło do trzech eksplozji. Zniszczony został lokal administracji. Miejscowe służby ratunkowe przekazały, że wśród rannych jest pięciu ich pracowników.

  • 16:12

    Rosyjski samolot szturmowy Su-25 spadł do Morza Azowskiego w pobliżu Jejska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Pilot katapultował się, ale nie przeżył - donosi w poniedziałek Ukrainska Pravda.

    Rosja. Samolot szturmowy Su-25 wpadł do morza

  • 15:48

    Ukraiński serwis Defence Express podał, że rosyjski duży okręt desantowy Piotr Morgunow wypłynął z portu w Noworosyjsku i zapewnia wsparcie logistyczne, pełniąc rolę promu w rejonie uszkodzonego rosyjskiego mostu na anektowany Krym.

  • 15:38

    Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko napisał na Twitterze, że "według Google Maps korki utworzone przez pojazdy próbujące opuścić Krym osiągnęły długość 10 kilometrów".

    Dodał, że strona rosyjska informuje, że na Krymie przebywa obecnie co najmniej 50 tysięcy turystów, a większość z nich przyjechała własnymi samochodami.

    "Rosyjskie media publikują nagranie, rzekomo z mostu w Czonharze (łączy obwód chersoński z okupowanym Krymem - red.), przedstawiające ogromny korek aut chcących opuścić Krym - napisał także Heraszczenko.

  • 13:57

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek, że ostatniej doby Rosja straciła 620 żołnierzy, a także między innymi osiem czołgów, osiem opancerzonych pojazdów bojowych, 23 systemy artyleryjskie.

  • 13:45

    Wierzę, że Władimir Putin chce kontynuacji umowy zbożowej - oświadczył w poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po tym, jak Rosja poinformowała, że wstrzymuje swój udział w porozumieniu.

    Erdogan przekazał dziennikarzom, że zamierza osobiście omówić z Putinem kwestię zgody na przedłużenie umowy zbożowej o kolejne miesiące. Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan ma również podjąć ten temat w poniedziałkowej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

  • 13:41

    Nowe brytyjskie sankcje objęły też rosyjską minister kultury Olgę Lubimową, za "wykorzystywanie swojego stanowiska do wspierania szkodliwej antyukraińskiej polityki państwa rosyjskiego". Brytyjskie restrykcje nałożone na rosyjskich urzędników obejmują zamrożenie ich aktywów i zakaz wjazdu.

    "W tym mrożącym krew w żyłach programie przymusowej deportacji dzieci i w pełnej nienawiści propagandzie jego sługusów widzimy prawdziwe intencje Putina - wymazanie Ukrainy z mapy" - zaznaczył szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly w komunikacie.

  • 13:40

    Wielka Brytania nakłada sankcje na 14 osób zaangażowanych w rosyjskie działania, których celem jest zniszczenie ukraińskiej tożsamości narodowej - ogłosił w poniedziałek minister spraw zagranicznych James Cleverly. Podkreślono, że restrykcje na 11 z nich wydano za przymusowe deportowanie ukraińskich dzieci.

    Wśród osób objętych sankcjami za zaangażowanie w przymusowe deportacje jest m.in. rosyjski minister edukacji Siergiej Krawcow.

    Dodatkowo ograniczenia nałożono na dwie osoby odpowiedzialne za szerzenie "odrażającej propagandy mającej na celu podżeganie do przemocy i nienawiści wobec Ukrainy i jej mieszkańców". Jedną z nich jest były prezenter stacji Russia Today, Anton Krasowski.

  • 13:35

    "Cyniczny ruch" - tak podsumowała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wycofanie się Rosji z umowy o eksporcie zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

    Szefowa KE zapewniła jednocześnie, że Unia Europejska będzie nadal działać na rzecz zapewnienia biednym krajom bezpieczeństwa żywnościowego.

    Umowa zbożowa między Ukrainą i Rosją przestała obowiązywać

  • 13:26

    Wojska rosyjskie prowadzą aktywne działania szturmowe na kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy; siły ukraińskie utrzymują jednak zajmowane pozycje - poinformował w poniedziałek szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

    Urzędnik, cytowany przez agencję Ukrinform, potwierdził tym samym słowa wiceminister obrony Hanny Malar na temat sytuacji na kierunku Kupiańska. Celem działań Rosjan na tym odcinku frontu jest m.in. zajęcie niewielkiej części sąsiedniego obwodu ługańskiego, która nie znalazła się pod okupacją.

  • 13:25

    Wojna w Ukrainie - Most Krymski, zniszczenia, co się stało? Ukraina komentuje, rzecznik SBU i doradca Zełenskiego

  • 12:25

    Na Białoruś przybyła kolejna kolumna rosyjskiej Grupy Wagnera złożona z około 20 pojazdów, najemnicy zmierzają do bazy w rejonie Osipowicz w obwodzie mohylewskim - podał projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się monitoringiem aktywności wojsk.

    Jest to co najmniej trzecia kolumna Grupy Wagnera, która pojawiła się na Białorusi od 11 lipca - oceniono.

  • 12:23

    Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy włoski kardynał Matteo Zuppi złoży od poniedziałku do środy wizytę w Waszyngtonie - ogłosił Watykan.

    W wydanym komunikacie poinformowano, że "wizyta odbywa się w kontekście misji mającej na celu krzewienie pokoju w Ukrainie".

  • 11:41

    Wojskom rosyjskim w Ukrainie brakuje radarów rozpoznania artyleryjskiego, od których zależy ochrona przed ukraińskimi atakami - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Przetrwanie rosyjskich sił lądowych zależy od skutecznego wykrywania ukraińskiej artylerii i atakowania jej, często własną artylerią. Kluczowym elementem takiego podejścia są radary rozpoznania artyleryjskiego, które pozwalają dowódcom szybko lokalizować działa wroga" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    Rosji coraz bardziej brakuje takich radarów, szczególnie nowoczesnych maszyn Zoopark-1M - ocenił brytyjski resort obrony. Jak zaznaczył, z całej floty rozmieszczonych w Ukrainie radarów Zoopark, obecnie zdatnych do użytku jest zaledwie garstka.

    To właśnie skarga na brak tego sprzętu była jednym z głównych punktów krytyki kierownictwa rosyjskiego ministerstwa obrony, która najwyraźniej stała się przyczyną zwolnienia generała Popowa - podkreślono w aktualizacji wywiadowczej. Dodano, że według jawnych źródeł informacji na początku lipca zniszczono kolejny radar Zoopark stacjonujący blisko pozycji zajmowanych przez 58. Armię Ogólnowojskową.

    "Powaga z jaką Popow najwyraźniej potraktował ten problem podkreśla utrzymującą się centralną rolę artylerii w wojnie" - podsumowało brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 11:33

    W Wiedniu od kilku dni ma miejsce fala nienawiści wobec uchodźców z Ukrainy. Celem ataków stały się samochody z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Nieznani sprawcy malują na nich sprayem litery "Z", czyli symbole rosyjskiej agresji i wojny – podał portal dziennika "Kronen Zeitung". Na niektórych autach uszkodzono także lakier.

  • 11:05

    Rosja wstrzymała swój udział w umowie dotyczącej eksportu zboża z Morza Czarnego - poinformował Kreml.

    Na mocy umowy zbożowej, którą Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją w lipcu 2022 roku, odblokowany został eksport produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju, bezpiecznymi korytarzami na Morzu Czarnym. Wznowienie eksportu zboża z Ukrainy nadzorowane jest przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, w którym pracuje personel turecki, ukraiński, rosyjski i oenzetowski.

    Rosja zgodziła się w maju na przedłużenie umowy o dwa miesiące, ale zapowiedziała, że inicjatywa zostanie wstrzymana, jeśli nie zostanie zrealizowane porozumienie mające na celu usunięcie przeszkód dla rosyjskiego eksportu zboża i nawozów.

  • 10:56

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poda szczegóły na temat incydentu na rosyjskim moście na okupowany Krym dopiero po zwycięstwie Ukrainy w wojnie - oświadczył rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

    "Na razie z zainteresowaniem obserwujemy, jak jeden z symboli reżimu putinowskiego po raz kolejny nie wytrzymał obciążenia wojną" - dodał.

  • 10:28

    Zniszczenia na Moście Krymskim

  • 10:02

    Zostałem ranny pierwszego dnia po powrocie na front - poinformował ukraiński reżyser i pisarz Ołeh Sencow, który zaledwie tydzień wcześniej doznał obrażeń w walkach z siłami rosyjskimi i był hospitalizowany.

    "Pierwsza misja bojowa po powrocie, podczas desantu wpadliśmy pod ogień artyleryjski. Transportery Bradley znów uratowały nam życie" - napisał na Facebooku.

    Pochodzący z Krymu Sencow był przez pięć lat więziony przez reżim Władimira Putina.

  • 9:34

    Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie ataku na most łączący Rosję z Krymem.

    Zacharowa nie przedstawiła dowodów na poparcie tych twierdzeń.

    - Dzisiejszy atak na krymski most został przeprowadzony przez reżim w Kijowie. Ten reżim jest terrorystyczny i ma wszystkie cechy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej - powiedziała.

    Źródła portalu ukraińskiego publicznego nadawcy Suspilne twierdzą, że działania na moście były operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Marynarki Wojennej Ukrainy. Oficjalnie Marynarka Wojenna Ukrainy zapewniła, że nie ma takich danych.

    Wcześniej rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow zastrzegł, że wywiad nie komentuje przyczyn incydentu. Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk oznajmiła zaś, że incydent mógł być prowokacją ze strony Rosji.

  • 8:58

    Pojawia się coraz więcej doniesień o zwolnieniach i aresztowaniach rosyjskich dowódców, którzy kierują najbardziej skutecznymi oddziałami walczącymi przeciwko Ukrainie. Prawdopodobnie wiąże się to z niesubordynacją wobec kierownictwa rosyjskiego resortu obrony - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

    W ostatnim czasie odwołano dowodzącego 58. armią generała Iwana Popowa i dowódcę 106. dywizji powietrznodesantowej generała Władimira Sieliwiorstowa - wylicza ISW. Dodaje, że według źródeł rosyjskich zdymisjonowano również dowódcę 7. dywizji wojsk powietrznodesantowych generała Aleksandra Korniewa i 90. dywizji pancernej generała Ramila Ibatułlina oraz kilku innych wyższych oficerów.

    Według pogłosek, rosyjskie ministerstwo obrony ma się również przygotowywać do zwolnienia dowódcy wojsk powietrznodesantowych (WDW) generała Michaiła Tieplinskiego.

  • 8:42

    W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 32,6 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 39,5 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

  • 8:22

    Armia ukraińska w ciągu tygodnia wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji blisko 7 km kwadratowych terytorium na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim oraz prawie 11 km kwadratowych na kierunkach Melitopola i Berdiańska na południu Ukrainy - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    "Ogółem terytorium wyzwolone stanowi już prawie 180 km kwadratowych" - oznajmiła.

  • 7:53

    Most Krymski na nagraniu z 17 lipca 2023 roku

  • 7:53

    Rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk zauważyła, że incydent na moście może być prowokacją rosyjską w związku z wygasaniem umowy zbożowej i ukraińską kontrofensywą. - Zdajemy sobie sprawę, że przy tych bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa, które długi czas stosowali Rosjanie wokół mostu na Krym, jest bardzo prawdopodobne, iż kontrolowali oni całą tę sytuację - oznajmiła.

    W jej ocenie "w związku z tym, że dziś właśnie pojawiło się pytanie, co będzie dalej z umową zbożową, można przypuścić, że wróg może uciekać się do jakichś prowokacji".

  • 7:52

    Rosjanie będą mieć problemy z logistyką z powodu incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - ocenił rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Zaznaczył, że wywiad nie komentuje przyczyn incydentu.

    - Dowództwo rosyjskie wykorzystuje półwysep jako wielki węzeł logistyczny w celu przerzucania sił i środków w głąb terytorium Ukrainy. Oczywiście, jakiekolwiek problemy logistyczne będą dodatkową trudnością dla okupantów, tworzącą potencjalne korzyści dla ukraińskich sił obrony - powiedział.

  • 7:10

    Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie władze regionalne. Most jest uszkodzony, ale nie jest jasny zakres tych szkód.

    Ofiary śmiertelne to małżeństwo podróżujące samochodem o numerach rejestracyjnych rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Ranna została ich córka.

    Most Krymski na zdjęciu z 17 lipca 2023 roku

  • 7:08

    W mediach ukraińskich pojawiły się doniesienia o uszkodzeniu elementu konstrukcyjnego mostu Krymskiego, media rosyjskie twierdzą, że uszkodzona została tylko nawierzchnia mostu.

    Agencja AP poinformowała, że ruch przez most został wstrzymany. Wstrzymano też ruch pociągów, który ma być jednak - jak twierdzą władze rosyjskie - wznowiony w ciągu kilku godzin.

  • 6:33

    Kijów jak dotąd nie skomentował doniesień o eksplozjach na moście Krymskim.

  • 6:32

    Według świadków miała spaść jedna z części mostu Krymskiego, rosyjskie oficjalne źródła mówią o uszkodzeniu drogi - relacjonował dziennikarz Ołeh Biłecki w porannej rozmowie w TVN24. Jak dodał, przejazd przez most Krymski został zamknięty, prorosyjskie władze mówią, że w ciągu kilku godzin zostanie przywrócony.

    Rosyjskie wozy pancerne przejeżdżają przez most Krymski

  • 6:29

    - Były co najmniej dwie eksplozje - powiedział ukraiński dziennikarz Ołeh Biłecki w TVN24, powołując się na pojawiające się w mediach relacje świadków zdarzenia na moście Krymskim.

  • 6:04

    "W związku z obecną sytuacją proszę mieszkańców i gości półwyspu o powstrzymanie się od przejazdu przez most Krymski i ze względów bezpieczeństwa wybranie alternatywnej drogi lądowej przez nowe regiony" - zaapelował w mediach społecznościowych szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksjonow.

  • 5:59

    "Rozmawiałem z ministrem transportu Federacji Rosyjskiej Witalijem Giennadiewiczem Sawielewem, podejmowane są działania w celu opanowania sytuacji" - napisał szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksjonow w mediach społecznościowych, na Telegramie. "Utrzymujemy kontakt z kolegami z Terytorium Krasnodarskiego. Na miejsce wyjechał wiceprezes Rady Ministrów Republiki Krymu Igor Nikołajewicz Michajliczenko" - dodał.

  • 4:22

    Agencja RBC-Ukraine podała, że w poniedziałek nad ranem było słychać eksplozje na moście Krymskim łączącym okupowany Krym z Rosją.

    Jak pisze Reuters, szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksjonow poinformował na kanale Telegram, że ruch na moście został wstrzymany z powodu "nagłej sytuacji". Nie podał jednak żadnych szczegółów.

    Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Połączenie to jest wykorzystywane przez Moskwę do transportu żołnierzy i sprzętu na Krym, a następnie na Ukrainę.

    Most Krymski łączący anektowany półwysep z Rosją

  • 3:09

    Ukraińskie siły posunęły się o ponad kilometr w kierunku Berdiańska, poinformował w niedzielę Wałerij Szerszeń, rzecznik sił obrony na kierunku taurydzkim na południu Ukrainy. Dodał, że siły Kijowa "prowadzą rozpoznanie terenu z powietrza, rozminowują obszar i angażują wroga w ataki ogniowe i wdrażają środki".

    - Siły rosyjskie stawiają silny opór, ale ukraińskie jednostki szturmowe konsolidują swoje pozycje na osiągniętych granicach - przekazał prasie rzecznik. - Sytuacja w kierunku Melitopola pozostaje niezmieniona, dodał.

  • 3:09

    Siły rosyjskie ponownie ostrzelały w niedzielę cele cywilne w obwodzie chersońskim. Ranne zostały dwie osoby - poinformowała lokalna administracja wojskowa.

    "We wsi Razliw ostrzelane zostały cywilne domy. Ranna została 54-letnia kobieta i 49-letni mężczyzna, którzy przebywali w swoich obejściach. Otrzymali pomoc medyczną na miejscu" - stwierdzono w komunikacie, przytoczonym przez agencję Interfaks.

  • 3:08

    Ukraina. Z Odessy wypłynął ostatni statek w ramach inicjatywy zbożowej

  • 3:08

    Mieszkanka gminy Berysław w obwodzie chersońskim zginęła w niedzielę wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału, poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy. Sześć innych osób zostało rannych w obwodach chersońskim i charkowskim.

    Administracja wojskowa obwodu chersońskiego poinformowała w niedzielnym raporcie, że w wyniku intensywnego ostrzału w regionie ranne zostały dwie osoby.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: INVESTIGATIVE COMMITTEE OF THE RUSSIAN FEDERATION/EPA/PAP

Tagi:
Raporty: