Kilkanaście starć pod Bachmutem w ciągu doby. Ukraińska armia: zabito 86 okupantów, 117 zostało rannych

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Generał Syrski odwiedził ukraińskich żołnierzy w Bachmucie
Generał Syrski odwiedził ukraińskich żołnierzy w Bachmucie
t.me/osirskiy
t.me/osirskiyGenerał Syrski odwiedził ukraińskich żołnierzy w Bachmucie

Wtorek jest 398. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. - Tylko w okolicy miasta Bachmut w ciągu doby doszło do 14 starć z wrogiem. Zabito w ciągu doby 86 okupantów, 117 zostało rannych - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty. Wcześniej tego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził obwód sumski na północy kraju i sprawdził gotowość straży granicznej do obrony granicy państwowej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:29
 • 4:25

  Rosyjskie siły mogą potrzebować przegrupować się wokół Bachmutu, ponieważ Grupa Wagnera coraz bardziej zwiększa swoją pulę rekrutów skazańców, zarówno podczas ataków wyniszczających, a duży procent skazanych kończy swoje 6-miesięczne kontrakty i wraca do Rosji – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

 • 2:56

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły Grupy Wagnera prawdopodobnie zajęły kompleks przemysłowy AZOM w północnym Bachmucie i nadal zdobywają tereny miasta. ISW ocenia, że siły rosyjskie w ciągu ostatnich siedmiu dni przejęły kolejne pięć procent Bachmutu i obecnie zajmują około 65 procent miasta.

 • 2:22

  Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek, że jest zaniepokojony tym, że Rosja może wysłać taktyczną broń jądrową na Białoruś - podała agencja Reutera. - Jeszcze tego nie zrobili - powiedział Biden dziennikarzom w Białym Domu. - To jest niepokojące - dodał.

 • 1:39

  "Na tej 'neutralnej' fladze widać krew ukraińskich sportowców, w tym dzieci, zabitych przez Rosję przy współudziale Białorusi. Hańba dla MKOl za przywrócenie udziału w zawodach osobom, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych. Sport nie jest usprawiedliwieniem bezkarności" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

 • 0:24

  Hańba dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za przywrócenie udziału w zawodach osób, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych. Sport nie jest usprawiedliwieniem bezkarności - podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

 • 23:18

  - Zniszczone ukraińskie miasta i wsie wzdłuż granicy z państwem-terrorystą, ciągły szantaż Rosji i groźby zniszczenia życia także w innych krajach, stała odmowa przywrócenia prawdziwego pokoju i szydzenie z podstawowych norm międzynarodowych, to są dostateczne przyczyny, by naciskać i walczyć, by nie szukać kompromisów i dbać o wartości świata naprawdę - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

 • 20:47

  Ministerstwo Sportu i Turystyki podtrzymuje swoje stanowisko w kwestii niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej - napisano w komunikacie resortu. To reakcja na wtorkową decyzję MKOl, który zezwolił na występy reprezentantów tych krajów.

 • 19:55

  Od końca marca Francja podwoi dostawy pocisków 155 mm dla Ukrainy do 2 tys. sztuk miesięcznie - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro".

  - W najbliższym czasie dostarczymy Kijowowi system obrony przeciwlotniczej SAMP/T, który może chronić zarówno pole walki, jak i ludność cywilną w miastach. System ten, opracowany wspólnie z Włochami, wart jest kilkaset milionów euro – dodał Lecornu.

  Rząd Francji analizuje też uzupełnienie funduszu wsparcia Ukrainy, o co wnioskował parlament, a którego 200 mln euro zostało już rozdysponowane. - Reasekuracja wschodniej flanki NATO to nie to samo, co pomoc wojskowa dla Ukrainy – zauważył minister obrony, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy.

 • 19:32

  86 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 117 zostało rannych minionej doby w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.

  "Tylko w okolicy miasta Bachmut w ciągu doby doszło do 14 starć bojowych z wrogiem. Zabito w ciągu doby 86 okupantów, 117 zostało rannych" - przekazał Czerewaty, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

  Jak dodał, odcinek bachmucki został ostrzelany poprzedniego dnia łącznie 194 razy, w tym 70 razy zaatakowano sam Bachmut.

 • 18:14

  Pytany podczas wysłuchania w senackiej komisji ds. sił zbrojnych o to, czy Ukraina ma obecnie przewagę nad Rosją, szef Pentagonu Lloyd Austin zwrócił uwagę na straty, jakie poniosły rosyjskie wojska podczas trwających ataków w Donbasie. - Ukraińcy (...) przetrzebili ich zasoby pojazdów opancerzonych w sposób, jaki nikt nie mógł sobie wyobrazić. Dlatego widzimy teraz, że Rosja sięga po swoje czołgi T-54 i T-55 (...) to pokazuje, że ich zdolności się kurczą - powiedział i dodał, że Rosja ma też problemy z dostępnością amunicji artyleryjskiej.

  - Myślę, że zobaczymy zwiększenie intensywności walk na wiosnę, kiedy warunki dla prowadzenia manewrów się polepszą. I bazując na tych rzeczach, które zrobiliśmy i które nadal robimy, myślę, że Ukraina ma naprawdę dobrą szansę, by odnieść sukces - ocenił Austin.

  Występujący u jego boku przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley podkreślał, odpowiadając na pytania senatorów o efektywność i kontrolę wysyłanej na Ukrainę broni, że najlepszym świadectwem na to, iż pomoc USA jest wykorzystywana skutecznie, są straty wśród rosyjskich sił.

  - Ta amunicja przeciwczołgowa, ta artyleria czyni dewastujący efekt wśród Rosjan. Rosjanie mają dużo ponad 200 tysięcy strat, ich ofensywne aspiracje właściwie się zatrzymały (...) można powiedzieć, że absolutnie nadziali się na ukraiński bagnet i to w dużej mierze wynik środków, które dostarczyły Stany Zjednoczone i inne kraje - powiedział generał.

  Odpowiadając na pytania o możliwość przekazania przez USA myśliwców i dronów MQ-9 Reaper, Austin i Milley podkreślali, że głównymi potrzebami Ukrainy są obecnie systemy obrony powietrznej, pojazdy opancerzone i broń dalekiego zasięgu, bo to są czynniki, które zrobią największą różnicę na polu walki w najkrótszym czasie. Jak ocenili, duże drony takie jak MQ-9 nie przetrwałyby długo w kontestowanej przestrzeni powietrznej i sprawdziłyby się gorzej niż mniejsze bezzałogowce, które dostarczają USA.

 • 16:16

  Z powodu zagrożenia minami władze obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, zakazały odwiedzania cmentarzy podczas świąt wielkanocnych - poinformował we wtorek gubernator obwodu Ołeh Syniehubow. - Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa ludziom - powiedział Syniehubow.

  Zakaz obejmuje przede wszystkim tereny wcześniej okupowane przez wojska rosyjskie - podał portal Suspilne.

  Według szefa policji obwodu charkowskiego Wołodymyra Tymoszki, w regionie znajduje się 786 cmentarzy. - Nie możemy delegować policjantów na każdy z nich - powiedział. Policja będzie się jednak starała uniemożliwić ludziom wejście na cmentarze przynajmniej w czasie świąt. - Będziemy wszystkich zawracać - zapowiedział Tymoszko.

 • 16:12

  Bułgaria nie wyśle wojskowych na Ukrainę - podkreślił we wtorek minister obrony Dymitar Stojanow. Dodał, że bułgarscy wojskowi są jednak i będą obecni w innych krajach, gdzie działają struktury pomagające Ukrainie.

 • 15:18

  W mieście Chmielnicki na zachodniej Ukrainie jedna z ulic zostanie nazwana imieniem tragicznie zmarłego ministra spraw wewnętrznych Denysa Monastyrskiego. Inicjatywę komisji sejmowej w tej sprawie poparli tamtejsi radni.

  Monastyrski zginął w wyniku katastrofy śmigłowca, do której doszło 18 stycznia w Browarach pod Kijowem. Na pokładzie helikoptera było dziewięć osób, w tym dwóch zastępców szefa MSW. Nikt nie przeżył upadku maszyny.

 • 14:56

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził miasta Ochtyrka i Trościaniec w obwodzie sumskim, graniczącym z Rosją.

  Pod koniec marca zeszłego roku obydwe te miejscowości zostały uwolnione z rąk rosyjskich okupantów.

  Przywódca podkreślił, że "wiara w zwycięstwo Ukrainy polega na bohaterstwie wielu obywateli i wielu bohaterskich miast, które nie poddały się okupantowi".

 • 14:18

  W ostatnim czasie zwiększyła się aktywność rosyjskiego lotnictwa taktycznego. Przeciwnik stosuje nie tylko rakiety, ale także kierowane bomby lotnicze – poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

  - Stosowane są nie tylko rakiety, mogące lecieć na dużą odległość, ale także kierowane bomby lotnicze, które przeciwnik wykorzystuje w regionach frontowych – powiedział Ihnat na antenie ukraińskiej telewizji.

  Wojskowy podkreślił, że Ukraina potrzebuje zasobów obrony powietrznej dalekiego zasięgu, a także współczesnych samolotów wielozadaniowych po to, by odsunąć rosyjskie lotnictwo od swojego terytorium.

 • 14:16

  Kilka miejscowości obwodu zaporoskiego zostały ostrzelane przez wroga 150-krotnie. Policja zbiera dowody zbrodni wojennych - przekazały władze tego regionu.

  Na zdjęciach, udostępnionych przez Narodową Policję Ukrainy, widać zniszczone budynki i samochody cywilów.

 • 13:50

  Obiecane przez Portugalię czołgi Leopard 2, przekazane ukraińskim siłom zbrojnym w ramach "koalicji czołgowej" znajdują się na terytorium Ukrainy - poinformowały media w Kijowie, powołując się na resort obrony w Lizbonie.

  W komunikacie ministerstwa przekazano, że w Ukrainie są trzy czołgi Leopard 2A6.

 • 13:19

  W ciągu ostatnich tygodni nie było dnia, w którym w miasto nie trafił pocisk wroga. Codziennie oglądamy walące się wielopiętrowe domy mieszkalne - przyznał Witalij Barabasz, mer Awdijiwki na wschodzie Ukrainy we wtorkowym reportażu niezależnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia.

  Siły rosyjskie ostrzeliwują Awdijiwkę (obwód doniecki) kilkakrotnie w ciągu doby. Ukraińskie wojska i służby apelują do nielicznych pozostałych w mieście cywilów, by jak najszybciej się ewakuowali, ale nie wszyscy chcą się do tego zastosować.

 • 12:48

 • 12:39

  Rosjanie w atakach na południu Ukrainy częściej stosują lotnictwo i bomby kierowane – poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy.

  Przez ataki na różnych kierunkach Rosja próbuje zdezorientować ukraińską obronę powietrzną i rozproszyć ją.

  - (Na południu) przeciwnik bardziej stawia na lotnictwo, niż na okręty przenoszące rakiety. Na podstawie analizy minionych dwóch dni, widzimy, że wróg zaktywizował wykorzystanie lotnictwa i lotniczych bomb kierowanych na południu, w tym w obwodzie chersońskim, w rejonie Berysławia – powiedziała Humeniuk.

  Wynika to m.in. ze sztormowej pogody nad Morzem Czarnym. Na tym akwenie znajdują się obecnie siedem rosyjskich jednostek, w tym jedna przenosząca cztery rakiety Kalibr, co oznacza, że możliwe są punktowe ataki rakietowe z wykorzystaniem tych pocisków manewrujących.

 • 11:33

  Estonia wysyła na Ukrainę sprzęt, którego już nie produkuje, a na koszt Unii Europejskiej modernizuje własne wojsko - pisze portal Politico, powołując się na rozmowy z unijnymi dyplomatami.

  "W następstwie masowego wojskowego wsparcia udzielanego Ukrainie przez europejskich sojuszników, UE utworzyła wspólny fundusz, czyli Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF), aby zwrócić państwom członkowskim część kosztu przekazanego sprzętu i broni" - przypomina portal. Dodaje jednak, że w Brukseli zaczynają pojawiać się oskarżenia dotyczące nieuczciwego korzystania z mechanizmu, które kierowane są zwłaszcza pod adresem Estonii.

  W odpowiedzi na doniesienia portalu Politico, ministertswo obrony Estonii oświadczyło, że jest to "stek kłamstw i próba podważenia sensu pomocy udzielanej Ukrainie i jedności sojuszników".

  "Estonia zdecydowała się na wysyłanie Ukrainie wsparcia jeszcze przed rosyjską inwazją, a co za tym idzie, przed utworzeniem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). Pakiety te zawierały systemy przeciwpancerne, które odegrały kluczową rolę w obronie Kijowa w początkowej fazie agresji" - napisano w oświadczeniu resortu.

 • 10:51

  Ukraińscy hakerzy ustalili tożsamość oficera sił powietrznych Rosji, odpowiedzialnego za największe zbrodnie popełnione wiosną 2022 roku w Mariupolu, w tym zbombardowanie Teatru Dramatycznego i szpitala położniczego.

  Jest nim urodzony w obwodzie żytomierskim w Ukrainie pułkownik Siergiej Atroszczenko.

 • 10:33

  W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjscy okupanci ostrzelali z moździerzy szpital w Chersoniu. Pociski spadły także na teren lokalnej poczty. Nikt nie został ranny, ale lokal został poważnie uszkodzony - przekazał Ołeksandr Prokudin, szef chersońskich obwodowych władz.

  "Armia rosyjska próbuje zniszczyć wszystko, co poprawia życie mieszkańców obwodu chersońskiego" - dodał Prokudin.

 • 10:12

  "Dziś naszym głównym zadaniem jest zmęczenie przeważających sił wroga i zadanie mu ciężkich strat" – przekazał na kanale Telegram dowódca sił lądowych Ukrainy Ołeksandr Syrski, który odwiedził Bachmut.

  "To pozwoli stworzyć warunki, które będą sprzyjać wyzwoleniu ukraińskiej ziemi i przyspieszyć nasze zwycięstwo" – dodał generał. Położony w obwodzie donieckim Bachmut i okolice tego miasta są obecnie głównym celem ataków sił rosyjskich w Donbasie.

 • 9:56

  Z Rosji masowo wyjeżdżają naukowcy, w tym światowej sławy specjaliści, którzy nie popierają polityki Kremla i obawiają się represji. Dalszy rozwój badań naukowych w wielu dziedzinach stanął tam pod znakiem zapytania - poinformowało Radio Swoboda za niezależnym rosyjskim portalem Projekt.

  Kraj opuściło już co najmniej 28 wybitnych badaczy i wykładowców, laureatów międzynarodowych nagród. Wśród nich znaleźli się m.in. prezes Moskiewskiego Towarzystwa Matematycznego Wiktor Wasiljew, astrofizycy Jurij Kowalow i Siergiej Popow, a także biolog Aleksandr Markow - relacjonują rosyjskie niezależne media.

 • 9:44

  Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.

  "Testowaliśmy z dowódcą wojsk desantowo-szturmowych Maksymem Myrohorodskim i naszymi żołnierzami nowe uzbrojenie w naszych oddziałach. Challengery od Wielkiej Brytanii, Strykery i Cougary (transportery opancerzone) od USA i niemieckie Mardery" – przekazał w poniedziałek sieciach społecznościowych Reznikow.

  We wtorek Reznikow opublikował na Twitterze nagranie czogłów i podziękował władzom Wielkiej Brytanii za ich dostarczenie.

 • 8:55

  Pięć rosyjskich pojazdów opancerzonych Ahmat nie dotarło do strefy działań bojowych - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Pojazdy zmierzały do okupowanej części obwodu chersońskiego, zderzyły się na moście Krymskim.

  "Przekroczenie prędkości i niezachowanie bezpiecznej odległości podczas poruszania się w konwoju uniemożliwiło im dotarcie do mety. W rezultacie cztery z pięciu samochodów wymagają poważnych napraw" - dodano w poniedziałkowym komunikacie wywiadu.

 • 8:48

  Od 24 lutego 2022 roku do 28 marca bieżącego roku ukraińskie siły obronne wyeliminowały 171 730 rosyjskich żołnierzy, 570 z nich zginęło w ciągu ostatniej doby - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie także siedem czołgów, 13 pojazdów opancerzonych, 15 systemów artyleryjskich i 19 dronów.

 • 8:31

  W ostatnich dniach Rosja nadal priorytetowo traktuje operację, której celem jest okrążenie miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim, ale jej siły poczyniły jedynie marginalne postępy kosztem ciężkich strat w pojazdach pancernych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że podczas próby okrążenia Awdijiwki od południa dużą część czołgów prawdopodobnie stracił rosyjski 10. Pułk Pancerny, wchodzący w skład 3. Korpusu Armii, pierwszej dużej nowej formacji, którą Rosja wystawiła od sierpnia 2022 roku do wsparcia inwazji na Ukrainę.

  Liczne relacje z otwartych źródeł sugerowały, że 3. Korpus Armii miał szczególnie dużo problemów ze słabą dyscypliną i morale.

  "Pomimo prawdopodobnego okresu szkolenia na Białorusi, formacja nadal wydaje się wykazywać ograniczoną skuteczność bojową. Straty 10. Pułku Pancernego były prawdopodobnie w dużej mierze spowodowane błędnymi taktycznie atakami frontowymi, podobnymi do tych, które miały miejsce w innych ostatnich nieudanych rosyjskich atakach pancernych, np. w okolicach miasta Wuhłedar" - podał resort.

 • 8:21

  Rosyjskie dowództwo prawdopodobnie wzmocniło siły atakujące pod Awdijiwką w obwodzie donieckim oddziałami doświadczonych najemników z Grupy Wagnera – twierdzi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  "Podczas gdy formacja ta stosuje w operacjach pod Bachmutem głównie siły złożone z byłych więźniów, w różnych regionach w Ukrainie walczą prawdopodobnie bardziej przeszkoleni najemnicy" – utrzymuje amerykański think tank.

 • 8:02

 • 7:30

  W nocy z poniedziałku na wtorek w przestrzeni powietrznej Kijowa wykryto i zniszczono 12 wrogich dronów produkcji irańskiej Shahed - poinformował w Telegramie szef miejskiej obrony wojskowej Serhij Popko.

  "Aktualizacja w sprawie ataku Shahedów na stolicę. W sumie 12 wrogich dronów tego typu zostało wykrytych i zniszczonych przez wszystkie siły obrony powietrznej w rejonie Kijowa!" – napisał Serhij Popko.

 • 6:23

 • 4:42

  Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała, że podczas wizyty w Pekinie odniosła się do chińskiego planu pokojowego zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wskazała, że Nowa Zelandia chciałaby w nim widzieć - wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, powrót do zagwarantowanych prawem granic i zapewnienie Ukrainie trwałego pokoju i bezpieczeństwa.

 • 3:38

  W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja zaatakowała Ukrainę dronami szturmowymi Shahed i kierowanymi bombami lotniczymi. Obrona powietrzna zniszczyła wszystkie drony - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

  Siły i środki Sił Powietrznych i systemów obrony powietrznej zniszczyły 13 celów powietrznych: 12 szturmowych dronów irańskiej produkcji Shahed-136/131 i jeden rozpoznawczy UAV "Granat-4" - informuje dowództwo sił powietrznych. Nie ma informacji o skutkach ataku bomb kierowanych na okolice Chersonia.

 • 3:25

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:48

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie może być zagwarantowane, dopóki rosyjskie wojska jej nie opuszczą.

  - Przetrzymywanie elektrowni jądrowej jako zakładnika przez ponad rok to z pewnością najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w historii europejskiej lub światowej energetyki jądrowej - dodał.

 • 2:31

  Rafael Grossi spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim:

 • 2:15

  W poniedziałek w obwodzie kijowskim podczas alarmu powietrznego obrona przeciwlotnicza zniszczyły kilka dronów Shahed-136 - poinformował w Telegramie rzecznik sił powietrznych Ukrainy płk Jurij Ignat.

 • 1:02

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że "na koniec pracowitego dnia" odbył rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą. "Omówiliśmy pilne potrzeby obronne Ukrainy oraz wspólne wysiłki dyplomatyczne na najbliższą przyszłość" - dodał.

 • 0:32

  Po raz pierwszy przeprowadziłem wyjazdową naradę najwyższego dowództwa - odbyła się w Dnieprze. Odwiedziłem też dziś naszych żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

 • 0:19

  "Przeciwnik koncentruje swoje wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunku łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę" – powiadomiono w komunikacie SztabuGeneralnego Ukrainy, dodając, że siły ukraińskie odparły tam 41 ataków wroga.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości