Mariupol. Hakerzy ustalili tożsamość rosyjskiego "zabójcy numer jeden"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalne
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalneReuters Archive
wideo 2/22
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalneReuters Archive

Ukraińskim hakerom udało się ustalić tożsamość oficera sił powietrznych Rosji, odpowiedzialnego za największe zbrodnie popełnione wiosną 2022 roku w Mariupolu, w tym zbombardowanie Teatru Dramatycznego i szpitala położniczego. Jest nim urodzony w obwodzie żytomierskim w Ukrainie pułkownik Siergiej Atroszczenko.

Hakerzy z grupy Kiber Sprotyw przekazali rezultaty swoich działań dziennikarzom śledczym portalu InformNapalm. Na podstawie analizy m.in. prywatnej korespondencji Atroszczenki, wykradzionej z jego skrzynki mailowej, ustalono, że 42-letni pułkownik, urodzony w miasteczku Owrucz (obwód żytomierski w Ukrainie), jest dowódcą 960. pułku lotnictwa szturmowego rosyjskich sił powietrznych.

Formacja ta stacjonuje nieopodal miejscowości Primorsko-Achtarsk w Kraju Krasnodarskim, na wybrzeżu Morza Azowskiego i około 125 km w linii prostej od Mariupola.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

InformNapalm opublikował informacje na temat miejsca zamieszkania wojskowego, a także podał dane kontaktowe Atroszczenki, m.in. numer telefonu, adresy poczty elektronicznej.

"Dokładamy starań, aby zapłacił za to"

"Zabójca numer jeden mieszkańców Mariupola został zidentyfikowany. Człowieka, który wydawał rozkazy, a także nadzorował bombardowanie Teatru Dramatycznego, szpitala położniczego i dziecięcego. Już w pierwszych tygodniach (wojny) ustaliliśmy, że samoloty atakujące Mariupol startowały z lotniska w Primorsko-Achtarsku. (...) Łajdak. Dokładamy starań, aby zapłacił za to (jak najszybciej). On i wszyscy piloci-mordercy" - napisał na kanale Telegram proukraiński doradca mera okupowanego Mariupola Petro Andriuszczenko. Udostępnił także dane Antroszczenki.

Zdjęcie i dane Siergieja Atroszczenki t.me/andriyshTime

Miasto niemal zrównane z ziemią

W okresie od lutego do maja 2022 roku rosyjskie wojska niemal doszczętnie zrównały z ziemią 430-tysięczny Mariupol i popełniły tam szereg zbrodni na ludności cywilnej. Jedną z najbardziej przerażających było zbombardowanie Teatru Dramatycznego. W ocenie Amnesty International 16 marca ubiegłego roku samolot sił powietrznych agresora zrzucił na budynek dwie półtonowe bomby. Ataku dokonano, mimo że przed teatrem widniał duży napis "Dzieci", mający uchronić ukrywających się tam cywilów. Według różnych szacunków w budynku mogło zginąć około 300 osób. Agencja Associated Press na podstawie własnego śledztwa oceniła, że ofiar było znacznie więcej - około 600.

Zniszczony budynek Teatru Dramatycznego w Mariupolu Petro Andriuszczenko/Telegram
Bombardowane zakłady Azowstal w Mariupolu Anton Gerashchenko/Twitter

9 marca ubiegłego roku wojska rosyjskie zbombardowały szpital położniczy w Mariupolu, zabijając co najmniej cztery osoby. Media na całym świecie obiegły zdjęcia rannych kobiet w ciąży wynoszonych z ruin placówki.

Brak dokładnych danych o łącznej liczbie ofiar rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

W zniszczonym i okupowanym przez Rosję mieście wciąż panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, środków higienicznych, łączności i ciepła.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Petro Andriuszczenko/Telegram , InformNapalm/Twitter

Tagi:
Raporty: