Wojna w Ukrainie. Najważniejsze wydarzenia 26 lutego

Źródło:
PAP

734 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ukraińscy ministrowie oświadczyli, że Kijów dogonił Moskwę w produkcji dronów i ponad 90 procent używanych przez armię bezzałogowców jest krajowej produkcji. O sytuacji w Ukrainie mówili w Paryżu światowi przywódcy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz stwierdził, że każdy dzień opóźnienia dostaw amunicji skutkuje nowymi ofiarami na skutek ataków agresora rosyjskiego. - Bardzo prosimy o przyspieszenie dostaw, aby nasi żołnierze mogli powstrzymywać wroga jak najdalej od granicy Polski i Unii Europejskiej - dodał

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że były prezydent USA Donald Trump nie rozumie Władimira Putina, bo nigdy z nim nie walczył. - Nie sądzę, żeby zdawał sobie sprawę, że on nigdy się nie zatrzyma - powiedział przywódca Ukrainy w rozmowie z telewizją CNN.

> Kyle Parker, wysoki rangą doradca działającej przy Kongresie Komisji Helsińskiej, jest przedmiotem śledztwa Kongresu w sprawie jego wypraw na linie frontu oraz prywatnych dostaw sprzętu wojskowego dla ukraińskich żołnierzy. Działacz sprawdzany jest pod kątem wykorzystania przez obce służby.

> Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w Waszyngtonie spotkał się z sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych Antonym Blinkenem. Delegacje obu krajów zasiadły wspólnie do stołu. Po spotkaniu Sikorski wyszedł do dziennikarzy i powiedział, że była to "dobra, strategiczna rozmowa bliskich sojuszników". - Na szczycie agendy było bezpieczeństwo Polski, także w kontekście wojny w Ukrainie - dodał.

> Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział po spotkaniu głów państw i szefów rządów w Paryżu, że pokonanie Rosji jest "niezbędne" dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie.

> Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w wielostronnych rozmowach w sprawie Ukrainy, które odbywały się w Paryżu. - Mam nadzieję, że w najbliższym czasie, wspólnymi siłami, zdołamy przygotować istotne dostawy amunicji dla Ukrainy - przekazał prezydent po spotkaniu. Mówił, że rozmowy dotyczyły też innego rodzaju wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów.

> Premier Słowacji Robert Fico stwierdził po spotkaniu w Paryżu, że panowała na nim prowojenna atmosfera. Na portalu społecznościowym Fico potwierdził stanowisko słowackiego rządu, że nigdy nie zgodzi się na wysłanie słowackich żołnierzy na wojnę na Ukrainie.

> Trzech cywilów zginęło i trzech odniosło obrażenia w poniedziałek w ataku ukraińskiego drona na samochód w obwodzie biełgorodzkim Rosji - podała agencja Reutera, powołując się na gubernatora obwodu Wiaczesława Gładkowa.

> Ministrowie do spraw strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin i cyfrowej transformacji Mychajło Fedorow oświadczyli, że Ukraina dogoniła Rosję pod względem produkcji dronów kamikadze i już ponad 90 procent dronów stosowanych na polu walki przez siły ukraińskie jest krajowej produkcji. - Wszystko to, co wybucha w Rosji, jest nasze - podkreślił Kamyszin.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min Obrony Ukrainy/Facebook