Sytuacja w obwodzie ługańskim. Media: zniszczono bazę rosyjskich najemników z Grupy Wagnera

Źródło:
PAP
Zniszczone przedmieścia Ługańska na nagraniu z drona
Zniszczone przedmieścia Ługańska na nagraniu z dronaTpyxa News
wideo 2/21
Zniszczone przedmieścia Ługańska na nagraniu z dronaTpyxa News

Baza rosyjskich najemników z Grupy Wagnera została zniszczona w miejscowości Kadyjewka (dawniej Stachanow) na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy - poinformowała agencja UNIAN za ukraińskim dziennikarzem Romanem Boczkałą. Według wstępnych doniesień przeżyła tylko jedna osoba.

Ukraiński dziennikarz Roman Boczkała opublikował na Telegramie zdjęcie, na którym widać kłęby dymu unoszące się nad stadionem w Kadyjewce. "Płonie stadion w Stachanowie (nowa-stara nazwa Kadyjewki, przywrócona przez okupacyjne władze Ługańskiej Republiki Ludowej - red.), gdzie znajdowała się baza wagnerowców" - przekazał korespondent. Według wstępnych doniesień przeżyła tylko jedna osoba.

31 maja Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała zapis przechwyconej rozmowy rosyjskich żołnierzy, z której wynikało, że najemnicy z Grupy Wagnera zostali rozbici przez ukraińskie siły w Donbasie.

Pod koniec marca rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że Kreml zintensyfikował działania w tym regionie, ściągając tam posiłki, w tym około tysiąca wagnerowców.

Grupa Wagnera - czym jest?

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta".

Czytaj więcej: Były najemnik z Grupy Wagnera: w Syrii rosyjskie wojsko nie nauczyło się prawdziwej wojny

Działalność najemnicza jest w Rosji oficjalnie zakazana.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: