Wojskowy z pułku Azow: wraz z dowództwem jestem na terytorium zakładów Azowstal. Trwa pewna operacja

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters
Wojskowy z pułku Azow: wraz z dowództwem jestem na terytorium zakładów Azowstal. Trwa pewna operacja
Wojskowy z pułku Azow: wraz z dowództwem jestem na terytorium zakładów Azowstal. Trwa pewna operacjaTVN24, https://t.me/ukrpravda_news/17781
wideo 2/8
TVN24, https://t.me/ukrpravda_news/17781Wojskowy z pułku Azow: wraz z dowództwem jestem na terytorium zakładów Azowstal. Trwa pewna operacja

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 85. dzień. W czwartek wieczorem zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar poinformował, że wraz z innymi dowódcami jest na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu i że trwa "pewna operacja", o szczegółach której nie będzie informować. - Dziękujemy całemu światu, dziękujemy Ukrainie za poparcie - powiedział. Wcześniej doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał, że Rosja "domaga się zdjęcia sankcji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów, szantażując świat kryzysem żywnościowym". Określił to zachowaniem "typowym dla terrorysty". Relacja z sytuacji w Ukrainie na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:17

  Zapraszamy do relacji:

 • 5:00

  Rzecznik Pentagonu odmówił odpowiedzi czy Stany Zjednoczone będą wysyłać do Ukrainy rakiety przeciwokrętowe. Podkreślił, że USA kontynuują konsultacje z Ukrainą na temat jej potrzeb. Robią też wszystko, aby je zaspokoić. - Nie będę spekulował na temat systemów, które nie zostały jeszcze wysłane, czy też zaaprobowane do wysłania. Powiadomimy o tym kiedy zapadnie decyzja - wyjaśnił.

  Nawiązywał także do innych rodzajów broni w tym artyleryjskiej, która dla Ukraińców ma w ich batalii kluczowe znaczenie. Zaznaczył, że ostateczna decyzja należy do prezydenta, a potrzeby z czasem mogą ulec zmianie. - Zdecydowana większość broni, którą wysyłamy trafia na linie frontu w różnych miejscach Ukrainy. Ukraińcy korzystają z niej całkiem efektywnie - ocenił.

 • 3:27

  Wolfgang Schaeuble (CDU) w wywiadzie dla telewizji ARD przyznał, że on sam i "wszyscy pomylili się" w ocenie Rosji. Skrytykował też byłego kanclerza Gerharda Schroedera za lobbowanie na rzecz Rosji i pracę w rosyjskich spółach po zakończeniu kadencji kanclerskiej. - To nikczemne. Jego zachowanie jest hańbą dla Niemiec – podkreślił.

 • 2:41

  Dla Ukrainy obrona przed rosyjską agresją oznacza każdego miesiąca dziurę w budżecie w wysokości około 5 miliardów dolarów - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. - Jeśli mamy sprostać w tej wojnie o wolność, to potrzebujemy natychmiastowej i pełnej pomocy finansowej - stwierdził.

  Jego zdaniem zagraniczni partnerzy Ukrainy nie powinni tej pomocy traktować jako wydatku lub prezentu. - To jest wasz wkład w wasze własne bezpieczeństwo. Wspólnie musimy powstrzymać rosyjską agresję - pokreślił ukraiński prezydent.

 • 2:07

  Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że USA oczekują od Rosji traktowania ukraińskich żołnierzy wywiezionych z kombinatu Azowstal w Mariupolu zgodnie z Konwencją genewską.

  - Jak już stwierdziliśmy wcześniej, oczekujemy, że wszyscy jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z Konwencją genewską i prawem wojennym. Będziemy to uważnie obserwować – podkreślił Kirby na konferencji prasowej.

 • 1:33

 • 1:10

  - Nasi prawnicy intensywnie pracują nad znalezieniem możliwych sposobów wykorzystania zamrożonych aktywów oligarchów do odbudowy Ukrainy. Myślę, że Rosja również powinna wnieść swój wkład – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w programie stacji ZDF "maybrit illner".

  - W każdym razie my także będziemy musieli współfinansować odbudowę Ukrainy - podkreśliła szefowa KE i dodała: "Tak dla inwestycji, ale jednocześnie konieczne są reformy, na przykład w kierunku walki z korupcją i odbudowy praworządności. Tego chce także Ukraina i rozmawiałam o tym w czwartek z prezydentem Zełenskim".

 • 0:34

  O 50 procent więcej osób zostanie przeszkolonych do pracy w straży granicznej. Nowi funkcjonariusze zostaną skierowani głównie na granicę z Rosją oraz do straży przybrzeżnej. Obecnie rocznie kursy kończy ok. 60-70 osób. Od nowego roku kursantów będzie ok. 120. - To znacząco więcej – przyznała w czwartek szefowa MSW Krista Mikkonen. Obecnie straż graniczna zatrudnia ok. 3 tys. osób.

 • 0:17

  Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić pracę rolnikom – poinformował kanadyjski minister rozwoju międzynarodowego Harjit Sajjan po spotkaniu ministrów rozwoju krajów G7 z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

  Sajjan po berlińskim spotkaniu przytoczył informacje przekazane przez Szmyhala i powiedział, że sytuacja jest "groźna", oraz że należy uczynić wszystko, by umożliwić dostęp do ukraińskich zapasów ziarna – cytowała wypowiedź Sajjana agencja The Canadian Press.

  Dodał, że będzie rozmawiać z minister obrony Kanady Anitą Anand w sprawie wysłania na Ukrainę kanadyjskich ekspertów do pomocy w rozminowaniu pól oraz o możliwej pomocy ze strony innych krajów NATO.

 • 0:03

  Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. Oskarżył Rosjan o prowadzenie bezsensownych bombardowań. - W Donbasie okupanci próbują wywierać jeszcze większą presję. Tam jest piekło i to nie jest przesada – podkreślił Zełenski.

 • 22:58

  Grupa współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego przybyła w czwartek do Waszyngtonu, gdzie spotkała się z kilkoma republikańskimi kongresmenami, zabiegając u nich o nałożenie przez USA kolejnych sankcji na Rosję.

  Według zwolenników Nawalnego nowe sankcje powinny wykroczyć poza bogatych oligarchów i objąć urzędników rządowych i polityków średniego szczebla oraz osoby publiczne.

 • 22:54

  - Ta wojna to zdecydowanie wojna o niepodległość. Można powiedzieć, że to przełożona wojna. Przełożona o 30 lat, biorąc pod uwagę, jak uzyskaliśmy niepodległość w 1991 roku. Albo - o 100 lat, biorąc pod uwagę naszą dalszą historię - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek podczas rozmowy online z ukraińskimi studentami.

  - Nie mam wątpliwości, że wygramy i że nasza historia potoczy się tak, jak historia innych narodów, które walczyły o niepodległość i wygrały, przestały być żebrakami i zyskały podmiotowość - kontynuował ukraiński prezydent. Podkreślił, że należy jednak pamiętać o tym, że ceną za wojnę mogą być dziesiątki tysięcy zabitych przez wroga Ukraińców.

  Zełenski napisał na swoim Facebooku, że rozmawiał ze studentami również m.in. o współistnieniu Ukrainy i Rosji po wojnie, zachodzących w kraju zmianach czy o systemie edukacji. "Jestem pewien, że z tak mądrą i ambitną młodzieżą czeka nas szczęśliwa i wolna przyszłość" - podsumował trwające blisko dwie i pół godziny spotkanie.

 • 22:46

  Generał zauważył także, że Ukraina nie prowadzi wyłącznie działań obronnych. - Przeprowadziliśmy wiele udanych działań kontrofensywnych. Udało się odblokować Charków i Mikołajów, trwają walki na kierunku chersońskim - powiedział.

  Podkreślił, że "nie może nie wspomnieć o obrońcach Mariupola, którzy swoimi bohaterskimi działaniami zatrzymali wielotysięczne ugrupowanie przeciwnika i dali możliwość utrzymania linii obrony na innych kierunkach".

  Załużny powiedział, że od 2014 roku Ukraina doświadczyła, czym jest wojna. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że wcześniej czy później rozpocznie się agresja na pełną skalę i przygotowywaliśmy się do niej - powiedział. Według jego słów Ukraińcy wiedzieli też, że w wojnie "decydujący będzie pierwszy miesiąc". - Udało się nam odebrać przeciwnikowi strategiczną inicjatywę, sprawić, że poniósł krytyczne straty i zmusić go do rezygnacji z głównego celu - zajęcia Kijowa – powiedział.

 • 22:46

  - Agresor nadal prowadzi uderzenia rakietowe z broni precyzyjnej w głąb naszego terytorium. Zniszczyliśmy flagowy krążownik Moskwa, raziliśmy jeszcze trzy potężne okręty stanowiące trzon rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Rosjanie utrzymują jednak wysoką intensywność ostrzałów rakietowych, średnio 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę. Jest to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i dla krajów członkowskich NATO. Każda taka rakieta niesie 400-600 kilogramów trotylu, dlatego ważne jest wzmacnianie obrony przeciwrakietowej - oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

  Generał wypowiadał się na posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO na szczeblu szefów sztabów z udziałem przedstawiciela Ukrainy. Jego wystąpienie opublikował na Facebooku ukraiński Sztab Generalny.

 • 22:33

  Z radością przyjąłem przegłosowanie przez Senat USA ustawy o wartym 40 miliardów dolarów pakiecie środków na wydatki związane z wojną na Ukrainie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że te środki w znaczący sposób pomogą w przywróceniu pokoju na Ukrainie.

  "Z wdzięcznością przyjmuję zatwierdzenie przez Senat USA Ustawy o Dodatkowych Funduszach dla Ukrainy w 2022 roku. 40 mld dolarów to znaczący wkład w przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie, w Europie i na świecie. Z niecierpliwością czekamy na podpisanie ustawy przez prezydenta USA Joe Bidena" - napisał Zełenski na Twitterze.

 • 22:20

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował w czwartek, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zatwierdziła dodatkowo 100 milionów dolarów na amerykańską broń, sprzęt i zaopatrzenie dla Ukrainy z zapasów Pentagonu w celu obrony przed inwazją Rosji.

  Czwartkowa decyzja oznacza, że Biden po raz 10. użył swojego Presidential Drawdown Authority (PDA) do pomocy Ukrainie. To mechanizm zezwalający prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną.

  Wcześniej w czwartek amerykański Senat przyjął zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Aby ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze podpisać prezydent Biden.

 • 21:59

  Amerykańska minister finansów Janet Yellen poinformowała, że państwa grupy G7 zgodziły się zapewnić Ukrainie środki finansowe, których potrzebuje w walce z inwazją Rosji. Nie potwierdziła jednak kwoty 18,4 miliarda dolarów wsparcia, zadeklarowanej w projekcie komunikatu grupy.

  Yellen powiedziała po pierwszym dniu spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G7 w Niemczech, że ich deklaracje przekroczyły 15 mld dolarów wsparcia gospodarczego, którego Ukraina potrzebuje na najbliższe trzy miesiące. Z tego 7,5 mld dolarów ma pochodzić od USA, a 9 mld - od Unii Europejskiej.

  - Przesłanie brzmiało: stoimy za Ukrainą. Zamierzamy zebrać razem zasoby, których potrzebuje, aby przez to przejść – przekazała szefowa resortu finansów USA.

  W środę Reuters informował, że ministrowie finansów państw grupy G7 chcą uzgodnić pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 15 miliardów euro. Pakiet miałby obejmować trzymiesięczne finansowanie krótkoterminowe, głównie w formie grantów, które w przeciwieństwie do kredytów nie wymagają spłaty.

  Wcześniej kraje G7 obiecały wzmocnić izolację gospodarczą i polityczną Rosji, nadal dostarczać broń na Ukrainę i działać na rzecz zmniejszenia globalnego niedoboru żywności, spowodowanego wojną.

  Grupę G7 tworzą USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy. W jej pracach uczestniczy też Unia Europejska.

 • 21:51

  W czwartek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch - poinformowało BBN.

  "W spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w BBN o 20.30 biorą udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, ministrowie Mariusz Błaszczak, Michał Dworczyk, Paweł Szrot, Paweł Soloch, Jakub Kumoch, Maciej Wąsik, Piotr Müller, Janusz Cieszyński, szefowie służb specjalnych oraz dowódcy wojskowi" - podało BBN na Twitterze.

  W czwartek rano Soloch poinformował, że prezydent Duda zwołał naradę w sprawie sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.

 • 21:40

  Włochy opowiadają się za jak najszybszym zawieszeniem broni na Ukrainie i za wznowieniem negocjacji - mówił dziś w obu izbach parlamentu w Rzymie premier Mario Draghi. Ostrzegł, że inwazja rosyjska na Ukrainę wywołuje kryzys żywnościowy.

  Przedstawiając w Izbie Deputowanych i Senacie informację rządu na temat wojny na Ukrainie premier podkreślił, że "opór narodu ukraińskiego" przekreśla nadzieje Rosjan na szybkie zdobycie terytorium.

  Draghi oświadczył, że NATO zintensyfikowało działania na wschodniej flance, a Włochy są gotowe wzmocnić swoje zaangażowanie na Węgrzech i w Bułgarii, wysyłając tam odpowiednio 250 i 750 żołnierzy. - Rozważamy wsparcie dla Rumunii w celu rozminowania Morza Czarnego, a także dla Słowacji, jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą - ogłosił włoski premier.

  - Aby nie dopuścić do pogorszenia się kryzysu humanitarnego musimy osiągnąć możliwie najszybciej zawieszenie broni i doprowadzić do wznowienia negocjacji; to jest stanowisko Włoch, Unii Europejskiej, które podzielam też z (prezydentem USA Joe) Bidenem - tłumaczył Draghi.

  Ogłosił, że Włochy będą działać z partnerami europejskimi i sojusznikami na rzecz "każdej możliwości mediacji". - Ale to Ukraina, a nie inni zdecyduje, jaki pokój zaakceptować. Pokój bez Ukrainy nie byłby do przyjęcia - zaznaczył premier.

  Przedstawił prognozy rządu, według których Włochy uniezależnią się od rosyjskiego gazu w drugiej połowie 2024 roku.

 • 21:29

 • 21:19

  Gdy toczy się wojna, ludzie cierpią głód; około 60 proc. procent niedożywionych ludzi na świecie żyje na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi; wojna na Ukrainie dodaje nowy, przerażający wymiar do obrazu głodu na świecie – oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

  Występując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, przypomniał, że w kwietniu Światowy Program Żywnościowy i jego partnerzy przekazali żywność i gotówkę ponad 3 miliony Ukraińców. Do marca ich kraj karmił świat obfitymi dostawami żywności.

  - Na najbardziej podstawowym poziomie konflikty zbrojne powodują głód, kiedy walki niszczą gospodarstwa rolne i fabryki, wypędzają ludzi z ich upraw, powodują niedobory i podnoszą ceny – zauważył Guterres, podkreślając ich wzrost nawet do 30 procent.

  - Uważam, że istnieją cztery działania, które kraje mogą podjąć już teraz, aby przerwać śmiertelną dynamikę konfliktów i głodu. Po pierwsze, należy inwestować w rozwiązania polityczne, aby zakończyć konflikty, zapobiegać nowym i budować trwały pokój. Przede wszystkim musimy zakończyć wojnę na Ukrainie. (…) Wojna na Ukrainie dodaje nowy, przerażający wymiar do obrazu głodu na świecie - oznajmił.

  W opinii Guterresa na świecie jest wystarczająco dużo żywności dla wszystkich.

  - Problemem jest dystrybucja i jest on głęboko związany z wojną na Ukrainie – ocenił szef ONZ.

 • 21:15

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken oskarżył Rosję o używanie żywności jako broni na Ukrainie poprzez blokowanie dostaw nie tylko dla mieszkańców tego kraju, ale także dla milionów ludzi na całym świecie, które polegają na ukraińskim eksporcie.

  Przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Blinken zaapelował do Rosji o zaprzestanie blokowania ukraińskich portów. - Rosyjski rząd wydaje się myśleć, że użycie żywności jako broni pomoże osiągnąć to, czego nie dokonała inwazja: złamać ducha narodu ukraińskiego – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

  - Przez blokowanie dostaw żywności miliony Ukraińców i miliony innych ludzi na całym świecie zostały dosłownie zakładnikami rosyjskiej armii - podkreślił Blinken i zwrócił uwagę, iż wojna na Ukrainie spowodowała wzrost światowych cen zbóż, olejów spożywczych, paliwa i nawozów.  Rosja i Ukraina łącznie odpowiadają za prawie jedną trzecią światowych dostaw pszenicy. Ukraina jest również głównym eksporterem kukurydzy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i rzepakowego, podczas gdy Rosja i Białoruś, która poparła Moskwę w jej wojnie na Ukrainie, odpowiadają za ponad 40 procent światowego eksportu potażu, składnika odżywczego upraw.

  Blinken odrzucił też rosyjskie oskarżenia, że zachodnie sankcje na Moskwę w związku z wojną na Ukrainie podsycają kryzys żywnościowy. - Decyzja o uczynieniu z żywności broni należy wyłącznie do Moskwy – powiedział Blinken. - W wyniku działań rządu rosyjskiego około 20 mln ton zboża znajduje się w ukraińskich silosach i w efekcie globalna podaż żywności maleje, ceny gwałtownie rosną, co powoduje, że na całym świecie coraz więcej osób doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego".

 • 21:11

  Zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar poinformował dziś, że wraz z innymi dowódcami jest na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal i że trwa "pewna operacja", której nie będzie nagłaśniał. Wiadomość tę podał portal Ukrainska Prawda.

  "Dziś jest 85. dzień wojny. Wraz z dowództwem jestem na terytorium zakładu Azowstal. Trwa pewna operacja, o której szczegółach nie będę informował. Dziękujemy całemu światu, dziękujemy Ukrainie za poparcie. Zobaczymy się" - powiedział Pałamar. Kilkunastosekundowe wideo z jego przesłaniem Ukrainska Prawda opublikowała na komunikatorze Telegram.

 • 21:09

  Amerykański Senat przyjął zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 miliardów dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Aby ustawa weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent Joe Biden.

  Projekt przeszedł stosunkiem głosów 86 do 11. Wszystkie głosy na nie zostały oddane przez senatorów z Partii Republikańskiej.

  - To duży pakiet, który odpowie na duże potrzeby walczącego o przetrwanie narodu ukraińskiego - powiedział lider demokratycznej większości Chuck Schumer. Dodał, że przyjmując tę ustawę Senat wysyła do Ukraińców wiadomość o tym, że "pomoc jest w drodze, prawdziwa pomoc, znacząca pomoc, pomoc, która może zagwarantować Ukraińcom zwycięstwo" w wojnie z Rosją.

  Pakiet nowej pomocy dla Ukrainy został zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów 10 maja. Ustawa mogłaby zostać przegłosowana w Senacie szybciej, ale przyspieszona procedura została zablokowana przez republikańskiego senatora Randa Paula.

 • 21:05

  Na rosyjskim posterunku kontrolnym w miejscowości Wasyliwka zablokowanych jest ponad 1000 aut z ludźmi, którzy chcą wyjechać z okupowanej części obwodu zaporoskiego. W samochodach są głównie kobiety i dzieci - podały władze tego regionu południowej Ukrainy.

  Czekającym, którzy są w punkcie kontrolnym już kilka dni, skończyło się jedzenie. Prócz mieszkańców obwodu zaporoskiego są tam również mieszkańcy obwodów mariupolskiego i chersońskiego.

  W Wasyliwce działa jedyny teraz rosyjski posterunek kontrolny, przez który można wyjechać na terytoria kontrolowane przez siły ukraińskie. Drugi punkt, w miejscowości Kamjanka, nie działa z powodu trwających walk.

  Wojska rosyjskie okupują część obwodu zaporoskiego wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego, w tym miasta Melitopol i Berdiańsk, a także Enerhodar, gdzie mieści się Zaporoska Elektrownia Atomowa.

 • 19:59

  Wyszywanka, tradycyjna ukraińska zdobiona haftami koszula, to nasz święty amulet w tej wojnie - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składając życzenia z okazji obchodzonego w czwartek Dnia Wyszywanki.

  "Życzę wam zdrowia, siły, niezłomności, odwagi i wolności. Szczęśliwego Dnia Wyszywanki Ukraino" - powiedział Zełenski w nagraniu na Facebooku, na którym sam jest ubrany w tradycyjną ukraińską koszulę.


  "Jej haftowane dekoracje symbolizują tradycyjne wartości rozumiane na całym świecie: rodzinę, miłość, wiarę, nadzieję, pragnienie wolności, niezależności i wolnego ducha. Wzory wyszywanki odzwierciedlają ukraińską tradycję, kulturę i historię" - napisano z kolei pod filmikiem opublikowanym na Twitterze przez ukraińskie MSZ.

  Na animacji przedstawiono ukraińskie budynki zaatakowane przez Rosjan, ich zniszczenia są łatane przez haftowane wzory znane z wyszywanek. "Zagoimy nasze rany, udekorujemy blizny kwiatami, Ukraina znów zakwitnie (...) Ukraina, pisane haftem odrodzenie" - opowiada lektor.


  "Dziś zakładam wyszywankę, by uczcić żywą i bogatą ukraińską kulturę (...) w tych trudnych czasach stoimy u boku naszych ukraińskich przyjaciół" - napisała z kolei również na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pod swoim zdjęciem w tradycyjnej ukraińskiej koszuli.


  By wyrazić solidarność z walczącą z rosyjską inwazją Ukrainą swoje zdjęcia w wyszywankach opublikowało też wiele osób z całego świata, w tym politycy, np. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola czy premier Litwy Ingrida Szimonyte.

  Dzień Wyszywanki obchodzony jest w trzeci czwartek maja.

 • 19:45

  Przypominamy, że na tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku

 • 19:10

  Wojna na Ukrainie była głównym tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generała Marka Milleya z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem - podało w komunikacie amerykańskie wojsko.

  "Dowódcy wojskowi omówili kilka budzących obawy kwestii związanych z bezpieczeństwem i zgodzili się na utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych" – poinformował rzecznik Milleya. "Zgodnie z dotychczasową praktyką, szczegóły ich rozmowy będą utrzymywane w tajemnicy" – dodał.

  O rozmowie poinformowała także agencja RIA, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony. "19 maja z inicjatywy strony amerykańskiej szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji – pierwszy zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej generał Walerij Gierasimow oraz przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA Mark Milley rozmawiali telefonicznie" - napisano w komunikacie i dodano, że omówiono szereg kwestii "ogólnego zainteresowania", w tym przede wszystkim sytuację na Ukrainie i w Rosji.

  Milley i Gierasimow rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od 11 lutego, a więc jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

  Czwartkowa rozmowa odbyła się sześć dni po telefonicznej rozmowie ministra obrony USA Lloyda Austina z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Austin wezwał wówczas swojego odpowiednika w Moskwie do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie.

  Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego Austin w czasie rozmowy podkreślił także znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją.

  Amerykańskie media podkreślały wówczas, że rozmowa Austina z Szojgu zakończyła długi okres, w którym przywódcy Rosji wielokrotnie odmawiali kontaktów ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.

  CNN przypominała słowa Kirby'ego z 24 marca, który mówił, iż Austin i Milley "poszukiwali i nadal szukają" sposobów na skontaktowanie się z Szojgu i Gierasimowem, ale Rosjanie "jak dotąd odmówili zaangażowania w rozmowy".

 • 18:48

  Wojska rosyjskie w ofensywie na Ukrainie skoncentrowały wysiłki na kierunku donieckim, gdzie stosują artylerię i lotnictwo; działania wojsk lądowych wspierają okręty rosyjskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Główne wysiłki przeciwnik skoncentrował na kierunku donieckim, gdzie zastosował lotnictwo, artylerię i moździerze" - głosi wydany w czwartek wieczorem komunikat, opisujący bieżącą sytuację na froncie.

  Sztab poinformował, że "na kierunku donieckim wróg aktywizował działania ofensywne i szturmowe w celu poprawy swej sytuacji taktycznej".


  Natarcie Rosjanie prowadzili w rejonie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, ale ponieśli "znaczne straty i odeszli na wcześniej zajmowane pozycje" - głosi komunikat. Trwają działania bojowe w rejonie miejscowości Toszkiwka w rejonie (powiecie) siewierodonieckim. Sztab zapewnił, że niepowodzeniem dla Rosjan zakończyły się próby szturmu w obwodzie donieckim w pobliżu miejscowości Ołeksandropil, Nowobachmutiwka, Stepne, Sławne i Marjinka.

  "Grupy okrętów przeciwnika w akwenie Morza Czarnego i Azowskiego nadal wykonują zadania izolacji rejonów działań bojowych, prowadzenia zwiadu i wspierania działań ugrupowań lądowych i blokowania żeglugi cywilnej" - dodał sztab.

 • 18:15

 • 17:55

  Wczoraj Finlandia i Szwecja oficjalnie złożyły wnioski o dołączenie do NATO. Ich decyzje związane są między innymi z potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

  W Finlandii decyzję te wita się z otwartością. W tamtejszych sklepach pojawiły się już nawet piwa z okazji złożenia przez ten kraj wniosku o akcesję do Sojuszu.

  Piwo OTAN zostało uważone przez fiński browar Olaf, znajdującym się w mieście Savonlinna, które jest oddalone od granicy z Rosją o około 70 kilometrów.

  W Finlandii króluje też inny gadżet - Finowie wprost rzucili się na model długopisu za 8 euro, którym szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto podpisał wniosek o akcesję kraju do NATO. Lokalne media opisywały, że jednorazowy cienkopis stał się przebojem i został wyprzedany z sieci handlowej Stockmann.

 • 17:39

  Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w trwającym od rana w czwartek rosyjskim ostrzale Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef administracji tego regionu Serhij Hajdaj.

  Większość rosyjskich pocisków uderzyła w budynki mieszkalne - dodał Hajdaj w komunikacie na Telegramie. Szef władz obwodowych zaznaczył, że wojska rosyjskie używają ciężkiej broni, a ostrzał jest chaotyczny.

  Hajdaj napisał również, że bilans ofiar rosyjskiego ataku jest niepełny, ponieważ służby ratunkowe nie dotarły jeszcze do wszystkich ostrzelanych miejsc.

 • 17:08

  Rosjanie zaczęli mówić o zdjęciu nałożonych na nich zachodnich sankcji, więc musimy zacisnąć im pętlę - stwierdził doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  "Federacja Rosyjska domaga się zdjęcia sankcji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów, szantażując świat kryzysem żywnościowym. Jest to zachowanie typowe dla terrorysty, podobne do wzięcia zakładników i zażądania helikoptera oraz pieniędzy. Ale nie ma głupich, świat wie, z kim ma do czynienia. Zaczęli mówić o zdjęciu sankcji – trzeba zacisnąć pętlę" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Ukraina jest jednym z największych producentów pszenicy na świecie, a głównym szlakiem dla jej eksportu jest Morze Czarne. Rosjanie blokują ukraińskie porty uniemożliwiając dostawy zboża do wielu krajów w Afryce i Azji, co powoduje ryzyko pojawienia się tam głodu. O odblokowanie portów apelował w czwartek m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

 • 16:55

  Inwazja Rosji na Ukrainę, to pierwsza w historii poważna wojna hybrydowa, ponieważ atak cybernetyczny, wymierzony w ponad 300 celów związanych z ukraińskim rządem, został skoordynowany z atakiem militarnym - ocenił prezes amerykańskiej firmy Microsoft Brad Smith, cytowany w czwartek przez dziennik "Guardian".

  Smith przekazał, że "pierwsze pociski" w czasie wojny na Ukrainie zostały wystrzelone w cyberprzestrzeni, gdy rosyjski wywiad rozpoczął atak z użyciem złośliwego oprogramowania przeciwko kluczowym witrynom ukraińskiego rządu kilka godzin przed rozpoczęciem ataku militarnego.

  Nie jest jasne, jak poważny wpływ miał ten cyberatak, ale szef Microsoftu zapewnił, że Rosja "precyzyjniej ukierunkowała" swoje cyberataki przed i w trakcie wojny, która wybuchła 24 lutego, w stosunku do swoich wcześniejszych działań tego typu.

  Operacje cybernetyczne ewoluują w trakcie konfliktu. Zaczęły się od fali ataków typu blokada usług (DoS), które miały na celu prowadzenie wojny psychologicznej przeciwko Ukraińcom i przekonanie ich, że "nie mają szansy na wygranie tej wojny" - wyjaśnił Smith.

  Wedle jego słów, kiedy wybuchła wojna, strategia cyberataków zaczęła opierać się na precyzyjnym celowaniu w wiele ważnych ukraińskich sektorów. Następnie Rosjanie zaczęli łączyć ataki konwencjonalne i cybernetyczne, co oznaczało, zdaniem prezesa Microsoftu, "nową formę wojennej amfibii w cyberprzestrzeni".

  Od początku konfliktu doszło do "40 różnych fal niszczycielskich ataków" cybernetycznych przeciwko setkom różnych celów na Ukrainie - poinformował Smith.

  - Obserwowaliśmy, jak w ciągu kilku dni Rosjanie przeszli od niszczenia sieci elektrowni jądrowej do atakowania tej elektrowni - dodał szef Microsoftu, którego słowa, według "Guardiana", odnosiły się do działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przejętej przez wojska rosyjskie w marcu.

  Jak podkreślił Smith, kierowana przez niego firma jest zaangażowana w pomoc Ukrainie, zapewniając bezpłatne usługi warte 100 milionów dolarów. Tydzień przed rozpoczęciem wojny firma pomogła 16 z 17 systemów ukraińskich ministerstw przenieść się z serwerów fizycznych w rządowych budynkach na zdalne serwery w chmurze, aby mogły przetrwać bombardowanie - dodał.

 • 16:40

  Ukraińska prokuratura zażądała dziś najwyższej możliwej kary, dożywotniego pozbawienia wolności, dla rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina. 21-letni sierżant jest sądzony w Kijowie za zabicie ukraińskiego cywila w pierwszym na Ukrainie procesie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych.  Szyszymarin przyznał się wczoraj do zastrzelenia 28 lutego 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim. Według ukraińskiej prokuratury, zabity mężczyzna był bezbronnym cywilem, który szedł poboczem drogi prowadząc rower.

  W czwartek przesłuchano m.in. Iwana Małtysewa, innego rosyjskiego żołnierza z oddziału Szyszymarina, który podobnie jak oskarżony oddał się do ukraińskiej niewoli.

  Małtysew był świadkiem zastrzelenia cywila przez Szyszymarina. Potwierdził wersję do której przyznał się oskarżony. Jak zeznał, wraz z Szyszymarinem i innymi rosyjskimi żołnierzami uciekali przed wojskami ukraińskimi skradzionym samochodem i dostrzegli idącego poboczem mężczyznę z telefonem komórkowym. Następnie jeden z wojskowych rozkazał Szyszymarinowi, by zastrzelił cywila w obawie, że ten poinformuje siły ukraińskie o obecności rosyjskich żołnierzy.

  Oskarżony miał się początkowo opierać, ale pod presją wykonał rozkaz i zastrzelił mężczyznę - relacjonował Małtysew.

  - Zdaję sobie sprawę ze swojej winy. Rozumiem, że nie będzie pani w stanie mi wybaczyć, ale przepraszam - powiedział Szyszymarin do obecnej na procesie wdowy po zastrzelonym przez niego mężczyźnie, Katerynie Szelipowej. Dodał, że wstydzi się za swój czyn.

  - Przybyliście, by nas obronić? Przed kim? Czy broniłeś mnie przed moim mężem, którego zabiłeś? - pytała retorycznie wdowa. Szelipowa potwierdziła, że jej mąż wychodząc z domu nie miał broni i miał na sobie cywilne ubranie.  Wdowa powiedziała, że kara dożywotniego więzienia za zabicie jej męża wydaje się odpowiednia, ale dopuszcza również możliwość wymiany więźnia na ukraińskich jeńców wojennych, na przykład obrońców Mariupola - relacjonuje agencja Ukrinform.

  Szyszymarin jest broniony przez przydzielonego mu z urzędu ukraińskiego adwokata, który przekazał BBC, że w jego sprawie nie kontaktował się z nim żaden przedstawiciel władz rosyjskich. "Wydaje się, że młody żołnierz został pozostawiony sam sobie przez dowódców, którzy wysłali go na wojnę i nadal zaprzeczają, że ich siły popełniają zbrodnie wojenne" - komentuje BBC.

 • 16:22

  Wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie losu obrońców Azowstalu - powiedział dziś generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, odpowiadając na pytanie Polskiej Agencji Prasowej o los żołnierzy wywiezionych dwa dni temu przez Rosjan z Mariupola.

  Ze względu na bezpieczeństwo wojskowych generał nie podał szczegółowych informacji. Przekazał jedynie, że "zmniejszyła się intensywność działań wojennych w Mariupolu" i "obecnie ewakuujemy naszych bohaterów z Mariupola".

  Pytany o bezpieczeństwo wywiezionych już żołnierzy Hromow odparł: "Wiemy, że nasz wróg jest bardzo tchórzliwy, ale wierzymy, że słowo, które nam dano zostanie dotrzymane". Według strony ukraińskiej, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.


 • 16:07

  W Stanach Zjednoczonych ukazał się komiks opisujący życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - podaje portal The Hill.

  Komiks zatytułowany "Political Power: Volodymyr Zelensky" ukazał się nakładem wydawnictwa TidalWave Comics w serii poświęconej politykom.

  Książka ma 22 strony. Tekst napisał Michael Frizell, a za rysunki odpowiada Pablo Martinena.

  - To była trudna rzecz do napisania. Wydawca i ja chcieliśmy skoncentrować się na człowieku poza obecnymi uwarunkowaniami wojny Ukrainy z Rosją i roli Zełenskiego w tej walce. Kim on jest? Co go interesuje? Dlaczego okazał się dobrym przywódcą Ukrainy? To mnie interesowało, kiedy rozpoczynałem pracę - powiedział Frizell.

  - Ta książka wiele dla mnie znaczy ze względu na moje ukraińskie pochodzenie. Moi dziadkowie z obu stron byli emigrantami z Ukrainy. Chciałem wykorzystać tę formę przekazu, aby nie tylko opowiedzieć historię, ale również finansowo przysłużyć się sprawie Ukrainy - powiedział wydawca Darren G. Davis.

  Część dochodu ze sprzedaży komiksu trafi do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na rzecz Ukrainy.

 • 15:59

 • 15:46

  Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji - informuje ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

  Według szefa resortu trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

  - To pierwszy konflikt zbrojny na świecie od dwudziestu lat, który spowodował zniszczenie środowiska na tak wielką skalę - skomentował Striłec na konferencji prasowej. - Rosyjskie rakiety uderzają w nasze składy ropy naftowej, elektrociepłownie, zakłady chemiczne; to zdecydowanie wpływa na nasze środowisko. Palą się lasy i ważne, objęte ochroną tereny ulegają zniszczeniu - opisał minister.

  - Są takie obszary, jak tereny podmokłe, które są niszczone, gdy sprzęt okupanta przez nie przejeżdża. To ekosystemy, które tworzą się od setek lat, a my naprawdę je tracimy - zaznaczył Striłec.

  Wedle jego słów, walki w pobliżu nieczynnej już Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, miejsca największej awarii nuklearnej na świecie z 1986 roku, spowodowały wzniecenie pożarów na prawie 12 tysięcy hektarów, niszcząc florę i faunę w wyjątkowym środowisku. Dane, jakie przedstawił minister, wskazują, że Ukraina poniosła ponad 2,5 mld hrywien (85 milionów dolarów) strat finansowych w czarnobylskiej strefie wykluczenia, jednak nie oszacowano wartości ogólnych szkód dla środowiska spowodowanych wojną.

  - Naszym celem jest jak największe zrekompensowanie strat, jakie Rosja wyrządza Ukrainie... Wszystkie szkody zostaną przedstawione przed sądami międzynarodowymi - zapewnił minister Striłec.

 • 15:39

  Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszej pomocy wojskowej dla tego kraju oraz zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego wskutek rosyjskiej blokady ukraińskich portów - poinformowało Downing Street.

  Jak przekazano w komunikacie Johnson, wspominając o niedawno ogłoszonej pomocy wojskowej w wysokości 1,3 miliarda funtów, mówił o dalszym wsparciu, w tym o artylerii dalekiego zasięgu, pociskach przeciwokrętowych oraz dronach. Przywódcy rozmawiali też o zintensyfikowaniu działań z sojusznikami, w tym z USA, Francją i Niemcami, w celu określenia długoterminowej architektury bezpieczeństwa Ukrainy.

  "Premier wyraził głębokie zaniepokojenie narastającymi globalnymi skutkami nielegalnej inwazji Rosji oraz tchórzliwej i lekkomyślnej blokady ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przez prezydenta (Władimira) Putina, w tym wzrostem cen żywności w krajach rozwijających się. Przeanalizowano możliwości otwarcia krytycznych morskich i lądowych szlaków dostaw ukraińskich zapasów zboża i zobowiązano się do skierowania zespołów do pilnej pracy nad kolejnymi krokami" - napisano w komunikacie biura brytyjskiego premiera.

  Dodano również, że Johnson podkreślił swój bezgraniczny podziw dla odważnych obrońców Mariupola i wezwał władze Rosji do godnego i pełnego szacunku traktowania wszystkich jeńców wojennych.

 • 15:24

 • 15:03

  Rosyjscy okupanci wywożą ciężarówkami ciała cywilów, którzy zginęli w połowie marca w wyniku bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu. Trwa operacja ukrywania zbrodni przez najeźdźców - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  "Nasze źródła powiadomiły, że w środę i czwartek ciała zamordowanych kilkakrotnie wywożono w kierunku Starego Krymu. Rosjanie ochraniają teren (ruiny teatru) i nie dopuszczają tam lokalnych mieszkańców" - napisał Andriuszczenko.  W ocenie Associated Press z 4 maja, pierwsi cywile zaczęli ukrywać się w budynku teatru na początku marca, gdy rosyjskie wojska rozpoczęły oblężenie Mariupola. 16 marca na obiekt zrzucono prawdopodobnie 500-kilogramową bombę lotniczą, choć przed teatrem znajdował się duży napis "Dzieci", w założeniu mający uchronić ludność cywilną przed ostrzałem. W wyniku ataku mogło zginąć około 600 osób.

  W miejscowości Stary Krym, położonej około 5 kilometrów od Mariupola, odkryto pod koniec kwietnia masowy grób - jeden spośród co najmniej czterech zidentyfikowanych na podstawie analiz zdjęć satelitarnych miasta i okolic. W ocenie mera Mariupola Wadyma Bojczenki rosyjskie wojska zmuszały lokalną ludność do pracy przy pochówkach zamordowanych mieszkańców.

  "Wiemy o tych zbiorowych grobach, bo ci faszyści – innych słów nie ma – angażują do pochówków miejscowych cywilów w zamian za jedzenie. To oni nas powiadomili, że aby dostać żywność, wodę, trzeba wypracować 'roboczogodziny'. Teraz w Mariupolu nie starcza pomocy humanitarnej, dlatego ludzie są zmuszeni, by to robić" – powiedział 25 kwietnia Bojczenko.

  Sytuacja mieszkańców Mariupola jest katastrofalna. Według ostrożnych szacunków w wyniku rosyjskiej inwazji zginęło w mieście ponad 20 tysięcy osób.

 • 14:12

  Rosyjscy okupanci otworzyli świetlicę dziecięcą w zrujnowanym przedszkolu w Mariupolu. Wcześniej zmuszono rodziców do uprzątnięcia gruzów, a także zdobycia materiałów budowlanych i wyremontowania placówki we własnym zakresie - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  "Groteskowe wieści. (...) Żeby dobrze zrozumieć kontekst sytuacji: pierwsze piętro przedszkola jest prawie zrujnowane, nie ma elektryczności, wodę trzeba dostarczać z zewnątrz. Jedzenie przygotowuje się na ognisku na ulicy. Głównym przysmakiem na otwarcie (świetlicy) była kasza z jabłkami" - opisał Andriuszczenko.

  Doradca mera opublikował zdjęcie, na którym widać dziecięcą książeczkę (prawdopodobnie do nauki czytania) o nazwie "Alfabet Donbasu". Słowo "Donbasu" na okładce zostało ukazane w barwach flagi samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej.

  "Szczęśliwe dzieciństwo po rosyjsku w pełnej krasie" - skomentował Andriuszczenko.

  Андрющенко Time

  Маріуполь. На зараз. Новини гротеску. В приміщенні дитячого садочку №104 по вул. Зелинського окупанти “відкрили” дитячий центр. Для розуміння - другий поверх майже зруйнований, води та світла немає. Задля відкриття центру батьків детей змусили розбирати завали, а зараз надали вказівку “шукати” будівельні матеріали та забеспечити ремонт власними силами. Вода привозна, електрики немає. Харчування готується на вогнищі на вулиці. Каша з яблуками - головний делікатес на відкритті та Азбука Донбасу. Яскраве дитинство від росії як воно є… Лють. Просто Лють

  W zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu nad Morzem Azowskim, gdzie prawdopodobnie zginęło ponad 20 tysięcy mieszkańców, okupacyjne władze podejmują w ostatnich dniach kolejne propagandowe inicjatywy.

  Wcześniej informowano m.in. o "paradzie" z okazji Dnia Zwycięstwa (9 maja) oraz wizytach studyjnych dla zagranicznych dziennikarzy, podczas których Rosjanie próbują zrzucać odpowiedzialność za zbrodnie wojenne na stronę ukraińską.

 • 14:02

 • 13:46

  Budynek mieszkalny i biurowiec zostały dziś zniszczone w rosyjskich atakach w kontrolowanym przez Ukrainę mieście Bachmut, pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy – przekazał szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Z gruzów uratowano sześć osób.

  Jak dodał Kyryłenko, w Bachmucie, który przed wojną liczył ponad 70 tysięcy mieszkańców, pozostało ich obecnie nieco ponad 20 tysięcy. - Dzięki temu udało się uniknąć takiej liczby ofiar, jakiej wróg się spodziewał – powiedział szef władz regionu, cytowany przez stację CNN.

  Zaznaczył, że choć Rosjanie nie zaprzestają ostrzeliwania cywilów, to sprawna ewakuacja pozwala Ukraińcom na uratowanie setek ludzkich istnień. - Po raz kolejny apeluję do wszystkich, którzy mają taką możliwość, by opuścili obwód doniecki. Obecnie w regionie nie ma absolutnie żadnego bezpiecznego miejsca – podkreślił gubernator.

  Kyryłenko przekazał także, że w ostatnich dniach nieprzyjaciel zintensyfikował ostrzał celów poza linią frontu, jednak siły ukraińskie stawiły mu skuteczny opór i rosyjscy żołnierze wycofali się na wcześniejsze pozycje.

  Wcześniej ukraińscy wojskowi informowali o podjętej przez Rosjan nieudanej próbie przedarcia się do Słowiańska. Jak podaje CNN, pomimo ataków artyleryjskich i rakietowych w ciągu ostatniej doby, nic nie wskazuje na to, by Rosjanie przejęli w tym czasie kontrolę nad nowymi obszarami.

 • 13:23

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął rejestrację jeńców wojennych, których ewakuowano z oblężonych przez Rosjan zakładów Azowstal w Mariupolu na południu Ukrainy - poinformowano w wydanym dziś oświadczeniu.

  Operacja monitorowania żołnierzy opuszczających zakłady metalurgiczne, w tym rannych, rozpoczęła się we wtorek i nadal trwa.

  Część procesu stanowi przekazywanie przez ukraińskich żołnierzy swoich danych osobowych oraz nazwiska najbliższego członka rodziny. Te informacje pozwalają Czerwonemu Krzyżowi na odnalezienie żołnierzy wziętych do niewoli i zapewnienie im pomocy w utrzymaniu kontaktu z rodzinami.

  W oświadczeniu zapewniono, że te działania są prowadzone przez Czerwony Krzyż na wniosek stron konfliktu.

  W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

 • 13:12

  Trzech rosyjskich oficerów poniosło śmierć, a co najmniej 14 zostało rannych po ataku ukraińskiej artylerii na stanowisko dowodzenia 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

  Według Cymbaliuka zabici i ranni oficerowie należeli do kadry dowódczej 810. brygady, stacjonującej na co dzień w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie. Poważne obrażenia odnieśli m.in. p.o. dowódcy formacji pułkownik Jan Suchanow, kapitan Andriej Buszmin, odpowiedzialny za kwestie dotyczące łączności, a także dowódcy dwóch batalionów w ramach 810. brygady - podpułkownik Aleksiej Tieriemkow i major Leonid Smirnow.

  Niepowodzenia podczas inwazji na Ukrainę sprawiły, że na polu bitwy pojawili się wyżsi rangą rosyjscy dowódcy, co naraża ich na znaczne ryzyko i prowadzi do nieproporcjonalnie wysokich strat wśród oficerów - oceniło 8 maja brytyjskie ministerstwo obrony.

  W czwartek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że od początku inwazji rosyjskie wojska straciły już około 28,5 tysiąca żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby.

 • 12:11

  Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze przyznali się w czwartek przed ukraińskim sądem do złamania prawa wojennego w czasie inwazji na Ukrainę. Są oskarżeni o ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa z wyrzutni rakietowych Grad – podała stacja Sky News.

 • 11:54

  W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy zdemontowano pomnik rosyjskiego bohatera narodowego księcia Aleksandra Newskiego - poinformował w czwartek portal Suspilne.Jak podkreślono na łamach serwisu Suspilne, pomnik Aleksandra Newskiego został odsłonięty w 2004 roku z okazji 350. rocznicy założenia Charkowa.

  Wcześniej, 10 maja, charkowskie władze zakończyły "partnerską" współpracę z miastami w Rosji - Moskwą, Petersburgiem, Biełgorodem, Niżnym Nowogrodem i Nowosybirskiem.

 • 11:34

  "Strategiczna dwuznaczność dotycząca europejskiej perspektywy Ukrainy, praktykowana przez niektóre stolice UE w ostatnich latach, zawiodła i musi się skończyć. To tylko ośmieliło Putina. Nie potrzebujemy surogatów statusu kandydata do UE, które pokazują drugorzędne traktowanie Ukrainy i ranią uczucia Ukraińców" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

 • 11:15

  - Wszyscy mamy jeden wspólny cel: Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi przetrwać - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek w oświadczeniu rządowym w Bundestagu. Z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO.

  W swym oświadczeniu kanclerz Olaf Scholz podkreślił, że dopiero gdy Putin "zrozumie, że nie może złamać obrony Ukrainy, będzie gotowy do poważnych negocjacji pokojowych".

 • 11:12

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Włoch przybyło ponad 116 tys. ukraińskich uchodźców. Włoskie władze w Rzymie udostępniają tym osobom budynki mieszkalne odebrane zorganizowanym grupom przestępczym - poinformował w czwartek francuski nadawca France24.

 • 10:45

  Ministerstwo Obrony i rosyjskie media propagandowe szykują prowokacje w obwodzie donieckim, chcą oskarżyć stronę ukraińską o zbrodnie na cywilach, podobnie jak to miało miejsce w Buczy - poinformował w czwartek portal ukrinform.ua, powołując się na Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

 • 10:32

 • 10:28

  "Niech nikt nie oferuje nam zawieszenia broni. To niemożliwe bez zupełnego wycofania się rosyjskich wojsk" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Odnosząc się do podpisanych w 2015 roku porozumień mińskich regulujących konflikt we wschodniej Ukrainie, doradca prezydenta Zełenskiego oznajmił, że "Ukraina nie jest zainteresowana podpisywaniem nowych umów i wznowieniem wojny za kilka lat"

  Podolak dodał, że "dopóki Rosja nie uwolni zajmowanych obszarów, naszym zespołem negocjacyjnym będą broń, sankcje i pieniądze".

 • 10:23

  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.

 • 9:25

  Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Zniszczono co najmniej osiem domów mieszkalnych - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

  "W niektórych częściach Siewierodoniecka ratownicy nie mogli przez dwie godziny rozpocząć pracy z powodu ciężkich ostrzałów. (...) W mieszkaniu, w które trafił pocisk, znaleziono ciała dwóch kobiet bez oznak życia. W pobliżu jednego z domów zginął mężczyzna, a na tej samej ulicy pod rosyjskim ostrzałem znaleźli się kobieta i mężczyzna. Kobieta poniosła śmierć na miejscu, rannego mężczyznę przewieziono do szpitala" - napisał Hajdaj.

 • 9:08

  Rosja skierowała do walki na Ukrainie niedoświadczonych poborowych, którzy stali się mięsem armatnim. Rosyjskie wojsko pali szkoły i budynki mieszkalne zakazanymi bombami fosforowymi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 9:06

  Rosyjskie wojska dokonały korekty swoich celów i sposobu działania na Ukrainie. Wobec problemów organizacyjnych i zaciętego ukraińskiego oporu najeźdźcy posyłają do walki mniej liczne formacje i atakują w relatywnie bezpieczniejszych miejscach - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na źródło w Pentagonie.

 • 9:05

  Dwóch mężczyzn w wieku 52 i 48 lat trafiło do szpitala w Makarowie w obwodzie kijowskim po tym, gdy weszli na minę lądową, pozostawioną na polu przez Rosjan - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

  Według Międzynarodowego Centrum Rozminowywania Humanitarnego w Genewie (GICHD) oczyszczanie terenów z min i niewypałów potrwa lata i problem ten - już zagrażając życiu milionów ludzi - utrudni proces odbudowy kraju i powrót uciekających przed wojną osób. W opublikowanym 13 maja raporcie wskazano, że ukraińscy specjaliści przy pomocy zagranicznych ekspertów zneutralizowali już 80 tys. min i innych materiałów wybuchowych

 • 9:05

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 28,5 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby – wynika z szacunkowych danych, przekazanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według ukraińskiego sztabu łączne rosyjskie straty od 24 lutego do 19 maja wynoszą także: 1254 czołgi, 3063 pojazdy opancerzone, 203 samoloty, 167 helikopterów, 595 systemów artyleryjskich, 199 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2157 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 455 dronów.

  Minionej doby siły rosyjskie straciły jeden samolot, trzy czołgi, 20 pojazdów opancerzonych, dziewięć systemów artylerii, dwa systemy przeciwlotnicze oraz 14 dronów - wyliczono w komunikacie

 • 8:27

  W codziennej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjski resort obrony przekazał, że w ostatnich tygodniach dochodziło do zwolnień rosyjskich dowódców, którzy według władz zawiedli w początkowej fazie inwazji na Ukrainę. "Generał porucznik Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną, został zawieszony w związku z niepowodzeniami w zdobyciu Charkowa" - czytamy w komunikacie.

  "Po zatonięciu krążownika Moskwa w kwietniu, prawdopodobnie zawieszony został także wiceadmirał Igor Osipow, dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej"- wskazało ministerstwo w Londynie. Jak dodano, głównodowodzący rosyjskiej armii generał Walerij Gierasimow "najprawdopodobniej pozostanie na swoim stanowisku, ale nie jest jasne, czy zachował zaufanie prezydenta Putina".

  W ocenie brytyjskiego resortu "kultura tuszowania i tworzenia kozłów ofiarnych jest prawdopodobnie powszechna w rosyjskim wojsku i strukturach bezpieczeństwa".

 • 7:37

  Rosjanie przewieźli do aresztu śledczego w Taganrogu w obwodzie rostowskim 89 ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w nocy ze środy na czwartek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na lokalny serwis 161.ru.

 • 7:28

  Ukraiński sztab poinformował, że w ciągu minionej doby w obwodach donieckim i ługańskim wojska ukraińskie odparły szesnaście ataków nieprzyjaciela, niszcząc przy tym osiem czołgów i siedemnaście bojowych wozów opancerzonych.

  Na innych kierunkach działań Rosjanie ostrzeliwali miejscowości w obwodach czernihowskim i sumskim. W okolicach Charkowa główne wysiłki Rosjan polegały na obronie zajętych pozycji i przeprowadzaniu kontrataków w celu odzyskania tych utraconych.

  "Na kierunku Słowiańska wróg stara się poprawić sytuację taktyczną. Przy wsparciu artylerii prowadził działania w rejonie osady Wełyka Komyszuwacha, nie odniósł sukcesu, w niektórych rejonach poniósł znaczne straty i został zmuszony do wycofania się na zajmowane wcześniej pozycje" - podało ukraińskie dowództwo.

 • 7:09

  Rosyjskie dowództwo, próbując uzupełniać braki żołnierzy, chce zaangażować w działania wojenne w obwodzie donieckim studentów szkół wyższych - podał w czwartek rano ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  "Wobec braku rezerw mobilizacyjnych na czasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego dowództwo okupacyjne planuje zaangażować studentów szkół wyższych w działania wojenne" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

 • 6:46

  Stanowcza reakcja Zachodu i niepowodzenia Rosji na Ukrainie pokazały władzom Chin, że inwazja na Tajwan oznaczałaby większe koszty i prawdopodobnie otwartą wojnę z USA. Pekin odłoży swoje plany w czasie – ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich ds. chińskich dr Michał Bogusz.

 • 6:19

  Senat USA jednogłośnie zatwierdził w środę nominację Bridget Brink na ambasadora w Ukrainie, po tym, jak przesłuchanie w tej sprawie odbyło się zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu jej nominacji 25 kwietnia przez prezydenta Joe Bidena.

 • 5:35

  Japonia podwoi pomoc dla Ukrainy do 600 milionów dolarów w ramach skoordynowanego działania z Bankiem Światowym - poinformował w czwartek premier Fumio Kishida.

  Japonia, członek grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata (G7), zapowiedziała w kwietniu udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 300 mln dolarów.

 • 5:13

  W obliczu perspektywy bezprecedensowej klęski głodu w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davida Beasleya oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża.

  - Chodzi tu o najbiedniejszych z biednych, którzy są teraz na skraju śmierci głodowej - oświadczył Beasley, który kieruje programem Narodów Zjednoczonych zapewniającym żywność dla około 125 milionów ludzi. Pięćdziesiąt procent przeznaczonych na ten cel zbóż pochodzi z Ukrainy.

 • 4:34

  Jeśli były kanclerz Gerhard Schroeder nadal będzie pracował dla rosyjskich firm, Unia Europejska powinna nałożyć na niego sankcje - tego domaga się Parlament Europejski. Za projektem rezolucji opowiadają się nawet brukselscy działacze niemieckiej SPD - poinformowały niemieckie media.

  Zgodnie z rezolucją, na liście sankcji UE powinni znaleźć się "europejscy członkowie zarządów największych rosyjskich firm i politycy, którzy nadal otrzymują rosyjskie fundusze".

 • 4:33

  Senat przyjął nowelizację zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Za przyjęciem ustawy głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

 • 4:33

 • 4:32

  Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby równie szybko nastąpić, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. - Gdyby Ukraina była w Sojuszu, ryzyko wojny jądrowej byłoby mniejsze. Wówczas Putin wiedziałby, że gdyby Ukraina zostałaby zaatakowana bronią jądrową, on musiałby liczyć się z odwetem nuklearnym. To by go powstrzymało - oświadczył.

 • 4:32

  W swym cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnotował, że Rosjanie poinformowali, iż zaczęli używać na Ukrainie systemów broni laserowej, aby oszczędzać rakiety.

  Według ukraińskiego prezydenta jest wartym zaznaczenia, że Rosjanie muszą oszczędzać pociski i próbują to tłumaczyć. Oznacza to, jak dodał, że ponad dwa tysiące pocisków wystrzelonych przez armię rosyjską na Ukrainę stanowiło główną część ich zapasów rakietowych i pozostały tylko resztki.

  Zełenski przypomniał, że w propagandzie nazistowskich Niemiec istniało określenie "wunderwaffe". Im bardziej stawało się jasne, że Niemcy nie mają szans w wojnie, tym więcej propaganda mówiła o cudownej broni, która będzie tak potężna, że stanie się punktem zwrotnym w wojnie.

 • 4:32

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę w ONZ, że USA przekażą dodatkowe 215 milionów dolarów w formie nowej nadzwyczajnej pomocy żywnościowej w związku z kryzysem na Ukrainie. Wezwał też inne kraje do szybkiej pomocy narastającemu światowemu kryzysowi żywnościowemu, spowodowanemu inwazją Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, akw

Źródło: tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: DOD photo by U.S. Army Sgt. 1st Class Chuck Burden

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości