Prezydent USA: Ukraina otrzyma każdą pomoc, jakiej tylko potrzebuje

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP

Ukraina otrzyma każdą pomoc, jakiej tylko potrzebuje - powiedział prezydent USA Joe Biden, pytany o polskie postulaty w sprawie przekazania Leopardów Ukrainie. Szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że siły ukraińskie będą szkolić się na tych czołgach w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę.

W piątek na spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie Ramstein przedstawiciele 50 krajów dyskutowali o możliwościach pomocy militarnej. Podczas spotkania uczestnikom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. USA i inni sojusznicy spodziewali się, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 i pozwolą jako państwo-producent tych wozów bojowych także innym krajom na to samo.

W Białym Domu o polskie postulaty w sprawie Leopardów dla Ukrainy pytał Joe Bidena Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia.

- Czy popiera pan polskie wezwanie do przekazania Ukrainie Leopardów przez Niemcy? - zapytał. - Ukraina otrzyma każdą pomoc, jakiej tylko potrzebuje - odparł Biden.

Minister obrony Ukrainy: nasi żołnierze będą się szkolić na czołgach Leopard w Polsce

Szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA) po spotkaniu w Ramstein powiedział, że siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów.

Minister obrony Ukrainy określił możliwość szkolenia ukraińskich załóg jako przełom, przypisując sukces wysiłkom Polski.

- Zaczniemy od tego, a potem pójdziemy dalej – podkreślił Reznikow. Dodał, że ma nadzieję, iż Niemcy podejmą decyzję w sprawie czołgów. Patrzę na to optymistycznie, "bo pierwszy krok został zrobiony – rozpoczniemy misje szkoleniowe na czołgach Leopard 2".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp / prpb

Źródło: TVN24, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: 10bkpanc.wp.mil.pl

Pozostałe wiadomości