Czy Izrael zaangażuje się w wojnę w Ukrainie? "Odegrałby bardzo ważną rolę"

Autor:
momo
Źródło:
TVN24
Gen. Pacek: systemy obrony powietrznej to pięta achillesowa Ukrainy
Gen. Pacek: systemy obrony powietrznej to pięta achillesowa UkrainyTVN24
wideo 2/21
TVN24Gen. Pacek: systemy obrony powietrznej to pięta achillesowa Ukrainy

Gdyby Izrael zdecydował się zaangażować w wojnę w Ukrainie, to w dużym stopniu pomogłoby to Ukrainie, dlatego że Izrael należy do technologicznie najbardziej zaawansowanych państw na świecie - powiedział we Wstajesz i Wiesz" w TVN24 emerytowany generał Bogusław Pacek. Jego zdaniem "Izrael odegrałby bardzo ważną rolę" w konflikcie. Dodał jednak, że "na razie trzeba poczekać".

Rosja zintensyfikowała w ostatnim czasie ataki na ukraińskie miasta. Celem pada zarówno infrastruktura krytyczna, w tym obiekty energetyczne, jak i cele cywilne, w tym budynki mieszkalne. Rosyjskie rakiety i drony sieją zniszczenie także w samej stolicy kraju.

Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku, ocenił we wtorek w TVN24, że systemy obrony powietrznej, to "pięta achillesowa Ukrainy". - Jedyne, co można zrobić, to dostarczyć więcej tej broni wobec tego, co już zostało zrobione. A zostało zrobione sporo - stwierdził. Jak zauważył, początkowo zapowiadano, że państwa zachodnie nie będą przekazywały Ukrainie wysokich technologii w obawie, że może je przejąć Rosja. - Ale jednak przekazała je Wielka Brytania, Francja, Niemcy, a także inne państwa, a wcześniej Stany Zjednoczone. Ukraina nie jest bezbronna, ma sporo tej broni przeciwrakietowej i działającej anty dronom. Tych dronów jest dużo zestrzeliwanych - wskazał generał.

Niestety - dodał - "to jest wojna, a na wojnie i samoloty, i drony, i wszystko inne co jest używane, ma jakąś skuteczność".

"Izrael odegrałby bardzo ważną rolę"

Izraelski minister ds. diaspory Izraela Nachman Szaj opowiedział się w niedzielę za udzieleniem Ukrainie pomocy wojskowej w związku z informacją o dostawach irańskich rakiet balistycznych do Rosji. Nie jest to jednak oficjalne stanowisko izraelskiego rządu, który od początku rosyjskiej inwazji stara się trzymać z dala od konfliktu. Izrael nie tylko nie dostarczył Ukrainie broni, ale także nie wprowadził sankcji na Moskwę. Jednocześnie pojawiają się doniesienia medialne sugerujące, że Izrael nie pozostaje bierny w obliczu wojny w Ukrainie. W czwartek "New York Times" poinformował, że Izrael dostarcza Ukrainie informacji wywiadowczych o irańskich dronach używanych przez armię rosyjską.

Generał Pacek był pytany o ewentualne zaangażowanie Izraela w wojnę w Ukrainie. - Gdyby Izrael wszedł, to w dużym stopniu pomogłoby to Ukrainie, dlatego że Izrael należy do technologicznie najbardziej zaawansowanych państw na świecie - powiedział gość TVN24. Podkreślił, że "dzisiaj te technologie, nie tylko HIMARS, powodują, że Rosjanie wymiękają, że ich uzbrojenie jest słabsze".

Zaślepka materiału TVN24GO
Rosyjska gra Izraela, izraelska gra Rosji. Jaka jest stawka?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

- Izrael odegrałby bardzo ważną rolę, gdyby zdecydował się zaangażować - ocenił wojskowy. Ale - jak dodał - "na razie trzeba poczekać". Zwrócił uwagę na zbliżające się w Izraelu wybory i związane z nimi obawy przed ewentualnym gniewem wyborców. Zauważył, że w Izraelu mieszkają "co najmniej dwa miliony Rosjan, przesiedleńców z 1972 roku, tej wielkiej migracji z Rosji do Izraela".

"Należy przewidywać włączenie rosyjsko-białoruskich grup bojowych"

Niezależny portal Nasza Niwa, powołując się na źródła w armii, poinformował, że na Białorusi zapadła decyzja o przeprowadzeniu ukrytej mobilizacji. Celem Alaksandra Łukaszenki ma być uzupełnienie składu osobowego jednostek bojowych. W zeszłym tygodniu Łukaszenka zapowiedział uruchomienie na terenie swojego kraju regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi.

- Sam fakt, że się takie oddziały tworzy, w ogóle nie dziwi - stwierdził gen. Pacek. Pytany, czy Białoruś zostanie wciągnięta w wojnę przez Rosję, odparł, że "taka obawa istnieje".

- Nie znamy do końca planów Rosji, ale należy przewidywać włączenie rosyjsko-białoruskich grup bojowych, które mogą zaatakować Ukrainę od północy i zachodu. Ja najbardziej obawiam się atakowania na liniach logistycznych - przyznał, precyzując, że chodzi m.in. o dostawy logistyczne z Zachodu, prowadzące przez Polskę.

Cała rozmowa z generałem Bogusławem Packiem w TVN24
Cała rozmowa z generałem Bogusławem Packiem w TVN24 TVN24

Zdaniem gen. Packa "Putin będzie chciał tę wojnę wygrać w dużym stopniu zimą".

- On prowadzi tę wojnę z Zachodem energetyką, ropą, gazem, ale z drugiej strony także z Ukrainą. Przeciąganie wojny, takie lekkie jej zamrażanie, powoduje, że Rosja czeka na zimę po to, żeby złamać Ukrainę mrozem, a z drugiej strony militarnym działaniem - ocenił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości