TVN24 | Świat

Brytyjczyk skazany na karę śmierci przez prorosyjskich separatystów odwołał się od wyroku

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

28-letni obywatel Wielkiej Brytanii Aiden Aslin, skazany na karę śmierć przez "sąd" w samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej w Donbasie, złożył w poniedziałek apelację od wyroku - podała rosyjska agencja informacyjna Interfax.

- Dzisiaj złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku - powiedział agencji Interfax prawnik Aidena Aslina, Paweł Kosowan. 

Na początku czerwca 28-letni Aslin, a także inny obywatel brytyjski Shaun Pinner i Marokańczyk Saaudun Brahim zostali skazani na karę śmierci przez "sąd" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) za rzekomą działalność najemniczą i próbę obalenia jej władz. Obaj Brytyjczycy z powodów osobistych są od kilku lat związani z Ukrainą i walczyli w regularnych siłach zbrojnych tego kraju, zatem jak podkreśla brytyjski rząd powinni być traktowani jako jeńcy wojenni.

Po ich schwytaniu w Mariupolu w kwietniu Aslin i Pinner byli kilkukrotnie pokazywani przez prokremlowskie stacje telewizyjne w Rosji, zaś ich prezenterzy szydzili z nich, emitując te nagrania.

Minister spraw zagranicznych Liz Truss kilka dni temu zapewniała, że prowadzi aktywne wysiłki na rzecz uwolnienia obu brytyjskich obywateli, choć dla dobra sprawy nie może ujawnić szczegółów.

Aslin miał wkrótce poślubić ukraińską narzeczoną, która po jego schwytaniu przyjechała do Wielkiej Brytanii.

W piątek rosyjskie media podały, że władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oskarżyły 22-letniego Dylana Healy'ego i 35-letniego Andrewa Hilla o działalność najemniczą, czyli postawiły im taki sam zarzut, za jaki w czerwcu skazały na karę śmierci Aslina i Pinnera.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Ucieczka z Irpienia"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości