Rosja i Ukraina powinny zrezygnować z używania amunicji kasetowej, a Stany Zjednoczone nie powinny dostarczać jej żadnemu państwu - oświadczyła w opublikowanym raporcie Human Rights Watch (HRW). Według organizacji broniącej praw człowieka od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 obie strony sięgnęły już po ten rodzaj amunicji.
Rząd Ukrainy stara się przekonać władze USA do przekazania zapasów amunicji kasetowej, a zdaniem amerykańskiej stacji CBS decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze w tym tygodniu.
ZOBACZ TAKŻE: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl
Jak oświadczyła Human Rights Watch (HRW), opierając się na zeznaniach ponad 100 świadków, siły ukraińskie użyły amunicji kasetowej w 2022 roku podczas walk toczących się na wschodzie kraju, w rejonie Iziumu. W rezultacie zginęło co najmniej ośmiu cywilów, a nie mniej niż 15 zostało rannych. Wcześniej organizacja broniąca praw człowieka informowała o licznych przypadkach wykorzystania przez Rosję amunicji kasetowej w Ukrainie, co spowodowało śmierć dziesiątek ludzi.
"Amunicja kasetowa używana przez obie strony wciąż zabija cywilów i będzie odbierać im życie przez wiele lat" - oświadczyła Mary Wareham z HRW. "Obie strony powinny natychmiast zaprzestać jej używania i nigdy już po nią nie sięgać" - dodała.
Amunicja kasetowa - czym jest?
Amunicja kasetowa może być wystrzeliwana z dział i wyrzutni rakietowych albo zrzucana z samolotów. Pojedynczy pocisk zawiera setki małych bomb, które mogą razić cele rozproszone na dużych obszarach. Ta cecha powoduje, że ofiarami stają się nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile. Amunicja kasetowa pozostawia również wiele niewybuchów.
Ponad 120 państw podpisało w 2008 roku międzynarodową konwencję zakazującą użycia amunicji kasetowej. Jednak zarówno Rosja, jak Ukraina i USA nie przystąpiły do tego porozumienia. Wysoki rangą urzędnik Pentagonu przyznał w ubiegłym miesiącu, że amunicja kasetowa byłaby bardzo użyteczna podczas ukraińskiej kontrofensywy, jednak zastrzeżenia sojuszników i opinie niektórych członków Kongresu USA spowodowały, że nie jest ona Ukrainie dostarczana.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Yaroslav Makar/Shutterstock