Ukraiński sztab: Rosjanie ewakuują tylko rannych oficerów, by ukryć skalę strat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Zełenski: każdy metr odzyskanej ziemi ma ogromne znaczenie
Zełenski: każdy metr odzyskanej ziemi ma ogromne znaczenieTVN24
wideo 2/22
Zełenski: każdy metr odzyskanej ziemi ma ogromne znaczenieTVN24

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 479 dni. Sztab generalny ukraińskiej armii przekazał, że rosyjskie dowództwo "wprowadziło nowy tryb leczenia wojskowych, zgodnie z którym ewakuacji podlegają tylko oficerowie". "Podoficerowie i szeregowi, niezależnie od skali obrażeń, mają być leczeni na terytoriach czasowo okupowanych" - dodano. To - informuje sztab - ma na celu ukrycie prawdziwych strat agresora. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:04

  Ambasador Ukrainy w Berlinie Ołeksij Makejew zaapelował o większe wsparcie w obronie przed Rosją. "Wsparcie Zachodu jest niezbędne dla naszego przetrwania" - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" . Podkreślił, że "nie ma lepszej gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy niż członkostwo w NATO".

 • 21:25

  Ukraińscy żołnierze w odbitej miejscowości Błahodatne

  Ukraińscy żołnierze w odbitej miejscowości Błahodatne

 • 20:59

  Na kierunkach zaporoskim i chersońskim Rosjanie się bronią. Bezskutecznie atakują w rejonie Kupiańska, Łymanu, Awdijiwki, Bachmutu i Marjinki - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w tradycyjnym wieczornym komunikacie.

  Na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim w ciągu doby doszło do 22 potyczek - poinformował sztab.

  Ukraińskie dowództwo wojskowe przekazało też, że wróg przeprowadził ostrzał moździerzowy i artyleryjski 38 miejscowości w obwodach czernihowskim i charkowskim.

 • 20:47

  Joe Biden zapytany, czy złagodziłby bariery dla przystąpienia Ukrainy do NATO, powiedział "nie" - podał w sobotę portal CNN.

  - Nie. Dlatego, że muszą spełniać te same standardy (co inni członkowie). Nie zamierzam więc tego ułatwiać - wyjaśniał Biden dziennikarzom przed wyjazdem do Filadelfii na pierwsze oficjalne spotkanie w ramach kampanii prezydenckiej.

  - Myślę, że zrobili wszystko, aby zademonstrować zdolność do koordynacji wojskowej, ale jest wiele innych zagadnień. Czy ich system jest bezpieczny? Czy nie jest skorumpowany? Czy spełnia wszystkie standardy, które obowiązują inne kraje w NATO? Myślę, że tak. Ale to nie jest automatyczne - dodał amerykański prezydent.

 • 20:02

  Dania jest gotowa przekazać Ukrainie myśliwce F-16, jeśli w darowiźnie wezmą udział także inne kraje, a Stany Zjednoczone wyrażą na to zgodę - ogłosił w sobotę minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.

  Jak podkreślają duńskie media, sobotnim oświadczeniem Poulsen "idzie krok dalej" w rozważaniach na temat możliwości przekazania Ukrainie myśliwców. Polityk na początku tygodnia poinformował, że Dania będzie szkolić ukraińskich pilotów obsługi samolotów F-16 w bazie lotniczej Skrydstrup na Półwyspie Jutlandzkim.

 • 19:10

  Świadczyć ma o tym zdaniem reporterów "New York Times" to, że o godzinie 2.35 i 2.54 6 czerwca czujniki sejsmiczne na Ukrainie i w Rumunii wykryły oznaki dużych eksplozji. Świadkowie w okolicy słyszeli eksplozje między godziną 2.15 a 3.00, a tuż przed tym, jak tama pękła, amerykańskie satelity wywiadowcze przechwyciły sygnały cieplne w podczerwieni, które również wskazywały na eksplozję.

  Dopiero po kilku dniach woda przepływająca przez pozostałości po zaporze spadła do poziomu, który odsłonił górną część betonowego fundamentu. Dostrzeżono, że doznał on uszkodzeń strukturalnych - co jest mocnym dowodem na to, że fundament został wysadzony - twierdzą specjaliści, z którymi rozmawiał "NYT".

 • 19:02

  Zapora wodna w Nowej Kachowce została zaprojektowana tak, aby wytrzymać niemal każdy możliwy atak z zewnątrz. Dowody wskazują, że Rosja wysadziła ją od wewnątrz, ponieważ tama miała "piętę achillesa" - napisał "New York Times" powołując się na przeprowadzone przez siebie śledztwo.

  U podstawy tamy - pisze gazeta - znajdował się ogromny betonowy blok. Przebiegało przez niego wąskie przejście konserwacyjne i galeria, dostępne z maszynowni tamy. Dowody wskazują, że to właśnie w tym przejściu zdetonowano ładunek wybuchowy, który zniszczył zaporę.

 • 17:35

  Atesz poinformował również, że do szpitali wojskowych w Chersoniu i na Krymie codziennie przyjmowani są rosyjscy żołnierze z podejrzeniem cholery. Całe jednostki z Chersonia wzdłuż Kanału Północnokrymskiego tracą skuteczność bojową i są przewożone na tyły w celu leczenia. Kilku rosyjskich żołnierzy zmarło. Jest to najprawdopodobniej spowodowane spożywaniem nieoczyszczonej wody, która po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce stała się zagrożeniem. Atesz zaapelował do mieszkańców Chersonia i Krymu do zachowania szczególnej ostrożności w kwestii spożywanej wody.

 • 17:30

  Rosyjscy żołnierze wycofują się z linii obronnych w obwodzie chersońskim i prawdopodobnie są przerzucani na inne odcinku frontu. Dla zmylenia przeciwnika armia rosyjska pozostawia w okopach strachy na wróble - doniósł w sobotę na Telegramie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

 • 16:40

  Głównym celem przybycia afrykańskiej delegacji do Kijowa było zniesienie nakazu aresztowania Putina, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny - powiedział w sobotę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez portal Unian.

  - Jest jedna kwestia, która ich martwi i dla której, jak sądzę, przyjechali. Zaufanie buduje się małymi krokami: 'Uczyńmy jednym z nich zniesienie nakazu aresztowania Putina wydanego przez MTK, a to będzie symbolizować takie zaufanie, a następnie przejdźmy do kolejnych punktów'... Oczywiście wszystkie inne punkty nikogo nie interesują - powiedział Podolak.

 • 16:05

  Naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman stanął w obronie godności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, którego Putin nazwał "hańbą narodu żydowskiego" - poinformował portal Unian.

  "Jestem dumny z prezydenta Zełenskiego, że nie uciekł (po napaści Rosji na Ukrainę - przyp. red.) i robi wszystko, aby pomóc narodowi ukraińskiemu. I nie tylko ja. Myślę, że cały świat jest z niego dumny" - powiedział rabin, cytowany przez Unian.

 • 15:53

  Jeśli ukraińska kontrofensywa ma odnieść sukces, musi mieć odpowiednią osłonę powietrzną, a do tego nie wystarczy eskadra używanych samolotów F-16 – pisze w sobotę na portalu stacji Sky News analityk wojskowy, emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.

  "Ukraina potrzebuje nowoczesnych sił powietrznych, a nie eskadry używanych F-16, które ani nie mają wsparcia, ani nie są wiarygodne w walce z nowoczesnymi, niewidocznymi dla radarów rosyjskimi myśliwcami. Siły powietrzne to złożony amalgamat technologii, zaawansowanego oprogramowania, najnowocześniejszej broni precyzyjnej i bogactwa możliwości wspierających - takich jak pokładowe systemy ostrzegania i kontroli (AWACs), pociski ziemia-powietrze i systemy wojny elektronicznej" - twierdzi.

  "Jedynym wiarygodnym sposobem na zapewnienie Ukrainie zdolności powietrznych wymaganych do tegorocznej ofensywy byłaby interwencja Zachodu i zaangażowanie zachodnich zasobów - i załóg - w konflikt" – przekonuje.

 • 14:08

  W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie wystrzeliły w samochód cywilny pocisk przeciwczołgowy Kornet – powiadomił w sobotę szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

  W samochodzie znajdowali się 42-letni mężczyzna i 53-letnia kobieta. Syniehubow powiadomił, że byli to wolontariusze, którzy zginęli. Do ostrzału doszło na drodze w okolicach wsi Hurjiw Kozaczok niedaleko od granicy z Rosją.

 • 13:50

  "W czasie pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainie zarejestrowano 3328 zdalnych ślubów” – powiadomił w sobotę resort sprawiedliwości na Facebooku w poście zatytułowanym "Historia miłości w czasie wojny".

  1700 par wzięło ślub zdalny w sensie dosłownym, tzn. bez obecności jednego z narzeczonych. Jeszcze ponad 1,5 tys. ślub zawarto na podstawie aktów, zarejestrowanego przez dowódców wojskowych, a 51 – przez szefów placówek medycznych.

 • 12:22

  W akwenie Morza Czarnego znajdują się obecnie dwa rosyjskie okręty wojenne, mogące przenosić w sumie do 16 pocisków manewrujących Kalibr – powiadomiła w sobotę Marynarka Wojenna Ukrainy.

  Ostatni atak rakietowy na Ukrainę z zastosowaniem Kalibrów miał miejsce w piątek.

 • 12:21

  Rosyjskie dowództwo wprowadziło nowe regulacje w sprawie leczenia rannych na ukraińskim froncie, zgodnie z którym ewakuowani do Rosji mają być tylko oficerowie – twierdzi w sobotę sztab generalny armii ukraińskiej.

  Według informacji strony ukraińskiej takie działania mają na celu ukrycie dużych strat, które Rosjanie ponoszą na froncie.

 • 11:13

  W ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły dwie osoby, a 25 zostało rannych – poinformował w sobotę Ołeksandr Prokudin, szef władz obwodu chersońskiego.

  Jak dodał, z moździerzy, artylerii, wyrzutni Grad i dronów ostrzeliwane były Chersoń oraz miejscowości obwodu. Doszło do szeregu zniszczeń infrastruktury cywilnej, atakowane były dzielnice mieszkalne

  W obwodzie donieckim zginęła co najmniej jedna osoba.

 • 10:52

  W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim wciąż zalane jest 28 miejscowości, w tym 17 na okupowanych terenach – przekazały w sobotę władze regionu.

  Na terenie obwodu ewakuowano 2782 osoby, uratowano 716 osób, w tym 30 dzieci i 40 osób o ograniczonej mobilności. W regionie funkcjonuje 14 punktów ewakuacyjnych. Służby wypompowują wodę z zalanych budynków, a także dostarczają mieszkańcom wodę pitną, żywność i produkty pierwszej potrzeby.

  W obwodzie mikołajowskim podtopionych jest 35 budynków.

 • 9:20

  Od czasu rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy na południu Ukrainy, Rosja wzmocniła swoje siły śmigłowców szturmowych w regionie, co prawdopodobnie dało jej tam tymczasową przewagę - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, zdjęcia pokazują, że ponad 20 dodatkowych rosyjskich śmigłowców zostało rozmieszczonych na lotnisku w Berdiańsku, około 100 kilometrów za linią frontu.

 • 8:49

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w sobotę, że w ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 670 żołnierzy. Straty strony rosyjskiej w ludziach od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 219 170 żołnierzy.

  Według przedstawionego raportu, Rosjanie stracili ostatniej doby między innymi 12 czołgów, 23 pojazdy opancerzone, 22 systemy artylersyjskie, jeden helikopter.

 • 7:46

  Ukraina - Rosja. Putin o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi. Biały Dom odpowiada

 • 7:20

  Przed członkostwem w NATO Ukraina będzie potrzebowała gwarancji bezpieczeństwa ze strony społeczności międzynarodowej. Ukraina dysponuje w tej chwili jedną z najbardziej doświadczonych w boju armii. W tym kontekście przystąpienie do NATO jest w interesie całego Zachodu - powiedziała w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).

 • 6:13

  Ukraina. Kto wysadził tamę na Dnieprze, w Nowej Kachowce? Ustalenia międzynarodowych śledczych

 • 4:38

  W Sewastopolu, na okupowanym przez Rosjan Krymie, doszło wieczorem od odcięcia energii elektrycznej - poinformowały władze okupacyjne, cytowane przez rosyjską agencję RIA Nowosti. Bez prądu miało zostać 80 procent miasta.

 • 4:07

  Źródła rosyjskie twierdziły, że grupy sabotażowe i rozpoznawcze Ukrainy wylądowały na wschodnim brzegu obwodu chersońskiego i tam zajęły pozycje - wskazał Instytut Studiów nad Wojną. ISW nie zaobserwował żadnych dowodów na to, aby od czasu zniszczenia tamy w Nowej Kachowce siły ukraińskie działały na lewym brzegu obwodu chersońskiego.

 • 3:52

  Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły udane operacje kontrofensywne 12 km na południowy zachód od Bachmutu w pobliżu Stupoczki – podał Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Amerykański think tank wskazał, że geolokalizowane nagranie opublikowane 15 czerwca wskazuje, że siły ukraińskie osiągnęły marginalne korzyści na północno-zachodnich obrzeżach Bachmutu na zachód od Jachidne.

  Rosyjscy blogerzy twierdzili, że ukraińskie wojska kontynuowały kontrataki na północny zachód, zachód i południowy zachód od Bachmutu – przekazał ISW. Rosyjscy blogerzy dodatkowo twierdzili, że siły ukraińskie kontynuowały ataki na rosyjskie pozycji na południe od Wielkiej Nowosilki w zachodnim obwodzie donieckim i osiągnęły zdobycze w centralnym obwodzie zaporoskim – dodał.

 • 3:32

  Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły udane operacje kontrofensywne 12 km na południowy zachód od Bachmutu w pobliżu Stupoczki – podał Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Amerykański think tank wskazał, że geolokalizowane nagranie opublikowane 15 czerwca wskazuje, że siły ukraińskie osiągnęły marginalne korzyści na północno-zachodnich obrzeżach Bachmutu na zachód od Jachidne.

  Rosyjscy blogerzy twierdzili, że ukraińskie wojska kontynuowały kontrataki na północny zachód, zachód i południowy zachód od Bachmutu – przekazał ISW. Rosyjscy blogerzy dodatkowo twierdzili, że siły ukraińskie kontynuowały ataki na rosyjskie pozycji na południe od Wielkiej Nowosilki w zachodnim obwodzie donieckim i osiągnęły zdobycze w centralnym obwodzie zaporoskim – dodał.

 • 3:18

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:48

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wystąpieniu wideo, że każdy metr terytorium wydartego rosyjskim siłom okupacyjnym ma "ogromne znaczenie" dla ukraińskiej kontrofensywy. W nagraniu Zełenski podkreślił, jak ważny dla trwającej kontrofensywy jest "ruch naprzód" ukraińskich wojsk.

 • 2:21

  Ambasador Ukrainy w Izraelu potępił Władimira Putina, który obelżywie odniósł się do kwestii żydowskich korzeni ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, twierdząc, że niektórzy Żydzi uważają go za hańbę dla narodu żydowskiego. - Myślę, że jest to wyraźna prowokacja w stylu KGB i kiepska propaganda - powiedział Jewhen Kornijczuk, cytowany przez "Jerusalem Post".

 • 1:13

  Nuklearna retoryka Władimira Putina jest "wysoce nieodpowiedzialna" - oświadczyła wicerzeczniczka Białego Domu Olivia Dalton, odnosząc się do słów rosyjskiego prezydenta podczas forum ekonomicznego w Petersburgu. Szef dyplomacji USA Antony Blinken stwierdził natomiast, że nie widzi potrzeby zmiany rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej.

 • 1:03

  Najważniejsze walki z rosyjskimi wojskami toczą się już nie pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, lecz na południu, w pobliżu dróg wiodących do okupowanych miast Mariupol i Berdiańsk nad Morzem Azowskim - oznajmiła w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

 • 0:57

  Ostrzelanie Kijowa w dniu, gdy przybyli tam przywódcy państw afrykańskich, którzy za chwilę mają się udać do Rosji, świadczy o tym, że Putin albo utracił kontrolę nad swoją armią, albo jest niepoczytalny - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach z delegacją siedmiu państw Afryki.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: aarrows/Shutterstock

Tagi:
Raporty: