Ukraińcy "utrzymują kluczową trasę" do Bachmutu

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Relacja dziennikarza Ołeha Biłeckiego z Kijowa
Relacja dziennikarza Ołeha Biłeckiego z KijowaTVN24
wideo 2/2
TVN24Relacja dziennikarza Oleha Biłeckiego z Kijowa

Niedziela jest 375. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Siły ukraińskie utrzymują kluczową trasę do miasta Bachmut, o które toczą się zaciekłe walki - podała w relacji dotyczącej sytuacji na froncie amerykańska telewizja CNN. Stacja powołuje się na wypowiedzi zastępcy dowódcy batalionu Swoboda Wołodymyra Nazarenkę. - Siły zbrojne Ukrainy utrzymują trasę Bachmut-Konstantynówka, sytuacja jest dość stabilna – powiedział Nazarenko. Wojskowy dodał także, że po stronie ukraińskiej nie ma "zmian taktycznych" i że "Ukraińcy utrzymują obronę". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:24

  Świat ma dość siły, by ukarać Rosję, a Ukraina da mu do tego odwagę i narzędzia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w niedzielę w mediach społecznościowych.

 • 21:24

  Nawet kilkaset tysięcy ukraińskich dzieci zostało uprowadzonych i wywiezionych do Rosji od początku wojny - szacuje w rozmowie z "The Sunday Times" Daria Herasymczuk, ukraińska rzeczniczka praw dziecka. Sprowadzić z powrotem udało się zaledwie 307 dzieci.

 • 20:02

  Aż 160 grup powiązanych z opartą na przemocy subkulturą nastolatków Redan wykryła w komunikatorze Telegram ukraińska policja tylko w samym obwodzie kijowskim – poinformował komendant policji w tym regionie Ukrainy Andrij Niebytow. Według ukraińskich służb ten ruch młodzieżowy pochodzi z Rosji.

 • 20:01

  Aż 2dwa biliony hrywien (55 miliardów dolarów) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji - poinformował ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie.

 • 18:18

  Siły ukraińskie utrzymują kluczową trasę do miasta Bachmut, o które toczą się zaciekłe walki - podała w relacji dotyczącej sytuacji na froncie amerykańska telewizja CNN. Stacja powołuje się na wypowiedzi zastępcy dowódcy batalionu Swoboda Wołodymyra Nazarenkę.

  - Siły zbrojne Ukrainy utrzymują trasę Bachmut-Konstantynówka, sytuacja jest dość stabilna – powiedział Nazarenko. Wojskowy dodał także, że po stronie ukraińskiej nie ma "zmian taktycznych" i że "Ukraińcy utrzymują obronę".

 • 17:17

  Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdiiwskim i szachtarskim w Donbasie. Bronią się na kierunkach zaporoskim i chersońskim - przekazał w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 17:08

  Na terenach okupowanych Rosja masowo werbuje ukraińskie dzieci jako szpiegów - poinformowała zastępczyni prokuratora generalnego Ukrainy Wiktoria Łytwynowa na konferencji "Zjednoczeni dla sprawiedliwości" we Lwowie.

  Łytwynowa powiedziała, że w Ukrainie notowanych jest sześć rodzajów naruszania prawa humanitarnego ukraińskich dzieci: zabójstwo i okaleczenie, gwałt i inne formy przemocy seksualnej, odmowa pomocy humanitarnej, uprowadzenie, werbowanie i wykorzystywanie dzieci w wojnie oraz ataki na szkoły i szpitale.

  Według niej ukraińska prokuratura prowadzi obecnie ponad 2600 spraw karnych dotyczących zbrodni wojennych przeciw dzieciom, ale takich zbrodni jest w rzeczywistości więcej, gdyż o wielu będzie można się dowiedzieć dopiero po wyzwoleniu okupowanych terytoriów.

 • 15:33

  Minister energetyki Herman Hałuszczenko powiedział w ukraińskiej telewizji, że dyplomatyczne kroki zmierzające do odzyskania kontroli nad okupowaną przez wojsko rosyjskie Zaporoską Elektrownią Jądrową są obecnie bezskuteczne.

  W jego ocenie "sytuacja znalazła się w impasie". Ukraina domaga się, by rosyjscy żołnierze, a także pracownicy korporacji Rosatom opuścili teren elektrowni.

 • 14:56

  Szpitale na okupowanych przez wojska rosyjskie ukraińskich terenach są pełne rannych żołnierzy. Zajmują się nimi tylko lekarze z Rosji, by ukryć dane o liczbie zmarłych - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  "Placówki medyczne na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy są przepełnione ciężko rannymi. Niemal nie są oni ewakuowani na leczenie na terytorium Rosji. W celu utajnienia informacji o liczbie zmarłych od ran, badają ich wyłącznie rosyjscy lekarze wojskowi" - napisała wiceminister na kanale w serwisie Telegram.

 • 14:43

  Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow uważa, że Rosja może prowadzić agresywną wojnę przeciwko Ukrainie jedynie do końca tegorocznej wiosny. W rozmowie z amerykańskim dziennikiem "USA Today" Budanow powiedział, że Rosja "straciła ogromną ogromną ilość zasobów ludzkich, broni i materiałów".

  - Jej gospodarka i produkcja nie są w stanie pokryć tych strat. Zmieniło to jej strukturę dowodzenia. Jeśli armia rosyjska nie osiągnie swoich celów do wiosny, zabraknie jej narzędzi militarnych - podkreślił Budanow.

 • 14:06

  W podkijowskiej Buczy odbyły się uroczystości upamiętniające ośmiu mieszkańców, którzy 4 marca 2022 roku, podczas okupacji rosyjskiej, zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy - poinformowały ukraińskie media.

  Rosyjscy okupanci rozstrzelali przy ulicy Jabłuńskiej 144 ośmiu mężczyzn: Anatolija Prychodźkę, Andrija Matwijczuka, Andrija Werbowego, Denysa Rudenkę, Andrija Dwornikowa, Swiatosława Turowskiego, Wałerija Kotenkę i Witalija Karpenkę.

  Jak informowało Radio Swoboda, mężczyźni należeli do ukraińskiej obrony terytorialnej, ale nie byli uzbrojeni.

 • 14:00

  Według danych ukraińskiej prokuratury generalnej od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej zginęło 462 dzieci, a 931 zostało rannych.

  Śledczy podali, że przedstawione liczby "nie są ostateczne".

  Daria Gerasimczuk, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dzieci, poinformowała z kolei, że 16 221 ukraińskich dzieci zostało porwanych i wywiezionych do Rosji. - Musimy jak najszybciej sprowadzić je z powrotem. Potrzebujemy pomocy społeczności międzynarodowej – apelowała.

 • 13:19

  Rosyjskie wojsko ostrzelało w niedzielę obwód chersoński. W wyniku ataku zginęła kobieta i dwoje dzieci - przekazał we wpisie na kanale Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Rosjanie ostrzelali z moździerzy wioskę Poniatiwka. Pociski trafiły w budynek mieszkalny, w którym przebywała rodzina.

 • 12:43

  29-letnia wolontariuszka zginęła pod Bachmutem podczas ewakuacji rannych - podał portal Ukraińska Prawda. Jana Rychlicka zgłosiła się jako ochotniczka do armii. Zginęła, gdy karetka pogotowia, którą jechała, trafiła pod ostrzał.

  Jak informuje Ukraińska Prawda, dziewczyna pracowała przed wojną w firmie ubezpieczeniowej. Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę została wolontariuszką, a potem jako ochotniczka zgłosiła się do armii.

  W Bachmucie była sanitariuszką w punkcie stabilizacyjnym, gdzie ranni trafiają wprost z pola walki i są przygotowywani do drogi do placówki medycznej. Jana nazywana była na froncie "aniołem żołnierzy" - napisał dziennikarz z Winnicy Wadym Pawłow.

 • 11:18

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 930 rosyjskich żołnierzy - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła na ukrainskim froncie 153 120 żołnierzy - dodał sztab.

  Minionej doby Rosjanie stracili w czasie walk także pięć czołgów, dziewięć pojadów opancerzonych i 12 systemów artyleryjkich.

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z niemiecką gazetą "Bild am Sonntag" powiedział, że siły rosyjskie ponoszą dotkliwe straty w bitwie o Bachmut, gdzie - jak podał - codziennie ginie lub zostaje rannych do 500 żołnierzy. "Dla Moskwy żołnierze to tylko mięso armatnie" - stwierdził Reznikow.

 • 10:54

  Wykorzystywanie przez rosyjskie wojska na Ukrainie saperek do walki wręcz dowodzi niskiego poziomu zaawansowania technicznego prowadzonej przez nie walki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Resort przypomniał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że pod koniec lutego zmobilizowani rosyjscy rezerwiści opisywali, iż otrzymali rozkaz szturmu na ukraiński betonowy punkt umocnienia uzbrojeni jedynie w "broń palną i łopaty".

  "Łopaty to najprawdopodobniej saperki wykorzystywane do walki wręcz. Śmiercionośność standardowej saperki MPL-50 jest szczególnie mitologizowana w Rosji. Niewiele się zmieniło od czasu jej zaprojektowania w 1869 roku, a jej używanie nadal jako broni podkreśla brutalną i mało zaawansowaną technicznie walkę, która stała się charakterystyczna dla większości wojny" - podkreślił resort.

 • 10:44

  Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, opublikował zdjęcie ruin miasta Marjinka w obwodzie donieckim, komentując je słowami, że skutki działań Rosji niewiele różnią się skutków działań tak zwanego Państwa Islamskiego.

  "Marjinka przestała istnieć. Tak wyglądają skutki działalności terrorystycznej Rosji. Mało czym się różnią od Państwa Islamskiego" - napisał Jermak na kanale w serwisie Telegram. Zdjęcie, które opublikował przedstawia z lotu ptaka zrujnowaną Marjinkę, całe kwartały miasta, w którym rosyjską inwazją mieszkało blisko 10 tysięcy osób, zostały praktycznie zrównane z ziemią.

  Jermak podkreślił, że przed rosyjską inwazją miasto "żyło i kwitło".

 • 10:16

  Wojska rosyjskie prawdopodobnie zapewniły sobie wystarczającą przewagę pozycyjną, by przeprowadzić zwrot na niektóre części Bachmutu, ale najpewniej nie będą w stanie dokonać szybko okrążenia miasta - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Rosjanie nie zdołali jeszcze zmusić oddziałów ukraińskich do wycofania się z Bachmutu - dodaje ISW w najnowszej analizie. Przypomina swoją wcześniejszą ocenę, że siły ukraińskie przygotowują kontrolowane wycofanie się, prawdopodobnie ze wschodnich dzielnic miasta, gdzie sytuacja jest trudna. "Nie jest jednak jasne, że dowódcy ukraińscy zdecydowali się teraz na wycofanie się" - zastrzegają analitycy.

 • 9:30

 • 8:28

  Kontrolę nad Bachmutem w obwodzie donieckim utrzymują siły ukraińskie, nie dochodzi do ich masowego wycofywania z miasta - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty w sobotę wieczorem.

  - Walki w Bachmucie trwają raczej na przedmieściach, a samo miasto jest kontrolowane przez siły obrony: armię Ukrainy, straż graniczną i gwardię narodową. Nie odbywa się masowe wycofywanie wojsk ukraińskich - powiedział rzecznik. Pytany o doniesienia o wycofaniu pewnych oddziałów Czerewaty powiedział, że armia przeprowadza kontrolowaną i planową rotację.

  Rzecznik armii wypowiadał się dla amerykańskiej stacji CNN, jego komentarze przekazał portal Ukraińska Prawda.  Czerewaty powiedział także, że według stanu na sobotę trwały działania bojowe we wsiach Wasiukiwka i Dubrowo-Wasyliwka na północ od Bachmutu, i we wsiach Iwaniwske i Bohdaniwka na zachód od miasta. - W pobliżu Bachmutu doszło do 21 ostrzałów wroga z zastosowaniem różnych systemów artyleryjskich i rakietowych, a także do 9 starć bojowych - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania armii.

 • 7:33

  Do 13 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Zaporoża, podczas którego pocisk rakietowy spadł na dom mieszkalny. Wcześniej informowano o 11 ofiarach. Ratownicy poinformowali w niedzielę, że wydobyli kolejne dwa ciała spod gruzów.

  Wśród 13 zabitych jest ośmiomiesięczne dziecko. Uratowało się 11 osób - podała agencja Ukrinform.
  Rosjanie przeprowadzili ostrzał obiektów cywilnych w Zaporożu w nocy ze środy na czwartek. W pięciokondygnacyjny dom mieszkalny trafił pocisk rakietowy S-300. Zniszczone zostały trzy piętra w jednym z pionów budynku, z 10 mieszkaniami. Od czwartku trwała operacja poszukiwawczo-ratunkowa.

 • 6:47

 • 6:09

  Analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW) po przeanalizowaniu sytuacji doszli do wniosku, że wojska rosyjskie nie będą w stanie otoczyć Bachmuta w najbliższym czasie.

  "Wydaje się, że siły rosyjskie zapewniły sobie wystarczającą przewagę pozycyjną, aby dokonać obejścia w niektórych obszarach Bachmutu, ale nie zmusiły jeszcze sił ukraińskich do odwrotu i jest mało prawdopodobne, aby były w stanie okrążyć miasto w najbliższym czasie" - cztamy w najnowszej analizie.

  Obejście to forma manewru taktycznego, w którym nacierające wojska obchodzą przeciwnika, unikając kontaktu ogniowego. Jego celem jest zdobycie obiektów na tyłach przeciwnika, zmuszając go do ich opuszczenia.

 • 5:54

  Dwóch ukraińskich pilotów przebywa w stanie Arizona, by ćwiczyć na symulatorach lotu i zostać poddanym ocenie przez amerykańskich wojskowych - podał w niedzielę Reuters, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości.

  "Wydarzenie zapoznawcze" w Arizonie jest pierwszym tego typu i ułatwi dialog między personelem ukraińskim i amerykańskim oraz zapewni możliwość obserwacji, jak działają Siły Powietrzne USA - powiedział jeden z oficjeli w rozmowie z Reutersem.

 • 5:10

 • 4:46

  Siły ukraińskie broniące Bachmutu są pod coraz silniejszym naciskiem sił rosyjskich - poinformował w sobotę brytyjski wywiad wojskowy. W mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki.

  Ukraina wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami, podczas gdy regularna armia rosyjska i siły prywatnej grupy wojskowej Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim codziennym biuletynie wywiadowczym.

  Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poście na Facebooku, że wojska rosyjskie próbowały otoczyć Bachmut, ale bezskutecznie, dodając, że obrońcy odparli liczne ataki w mieście i wokół niego.

 • 4:40

  Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dot. handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.

  - Rosja przegrała bitwę energetyczną - powiedział Birol w rozmowie z francuskim dziennikiem "Libération".

  - Rola Rosji w międzynarodowych kwestiach energetycznych będzie w przyszłości znacznie mniejsza - dodał.

  Szef MAE przypominał, że od początku wojny przeciwko Ukrainie eksport rosyjskiej ropy i gazu spadł o 40 procent.

 • 4:37

  Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz poparł w sobotę ideę przekazania Ukrainie myśliwców i ocenił w rozmowie z niemieckimi mediami, że dostarczenie tego typu sprzętu stronie ukraińskiej jest tylko kwestią czasu.

  - Nie widzę powodu, dla którego Zachód nie powinien dostarczać myśliwców. Jeśli Ukraińcy potrzebują myśliwców, powinni je dostać - powiedział Karinsz w rozmowie z portalem niemieckiego tygodnika "Spiegel".

  - Dostawa myśliwców to tylko kwestia czasu - dodał.

 • 4:36

  Wojska rosyjskie użyły przeciwko Ukrainie nowych bomb UPAB-1500W o masie półtorej tony i z satelitarnym systemem naprowadzania - poinformował w sobotę ukraiński portal Defense Express powołując się na własne źródła.

  Według portalu siły rosyjskie użyły tej broni po raz pierwszy kilka tygodni temu w obwodzie czernihowskim, w północnej części Ukrainy. Na jednym ze znalezionych odłamków były fragmenty oznaczenia odpowiadającego UPAB-1500W.

  UPAB-1500W to bomba kierowana, przeznaczona do rażenia ważnych obiektów. Można ją zrzucać nawet 40 kilometrów od celu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: