Wiceszef MSZ Ukrainy: szybkość dostaw jest dla nas najważniejsza, Rosja planuje nowe ataki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters
"Uwolnijcie Leopardy" - skandowali protestujący pod Bundestagiem. Relacja Bartosza Bartkowiaka z Berlina
"Uwolnijcie Leopardy" - skandowali protestujący pod Bundestagiem. Relacja Bartosza Bartkowiaka z BerlinaTVN24
wideo 2/27
"Uwolnijcie Leopardy" - skandowali protestujący pod Bundestagiem. Relacja Bartosza Bartkowiaka z BerlinaTVN24

Sobota jest 332. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebyjnis w rozmowie z PAP przyznał, że jego zdaniem "wcześniej czy później czołgi Leopard i inne czołgi zachodnie będą w Ukrainie". - Innego wyjścia nie widzę, chociaż pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi - mówił. - Dla nas szybkość jest najważniejsza, bo według naszych danych Rosja planuje nowe ataki i musimy zrobić wszystko, by te ataki zostały odparte. Właśnie dlatego potrzebujemy ciężkiego sprzętu - dodał. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:40

  Dziękujemy za śledzenie relacji. Zapraszamy na kolejną.

 • 20:57

  Brytyjskie ministerstwo obrony zamieściło na Twitterze nagranie wideo pokazujące możliwości czołgu Challenger 2. Przed tygodniem premier Rishi Sunak poinformował o przekazaniu 14 takich czołgów Ukrainie.

  Jak napisano na Twitterze, czołgi stanowić będą część pakietu pomocy, który przyspieszy sukces Ukrainy.


  Challenger 2 to brytyjskiej produkcji czołg podstawowy trzeciej generacji. Opracowany w latach 90. jako następca Challengera 1. Jego produkcja zaczęła się w 1994 r., choć do służby w brytyjskiej armii wszedł dopiero cztery lata później, a zakończyła w 2002 r. Ogółem powstało ok. 450 sztuk. Dotychczas jedynym ich użytkownikiem oprócz brytyjskiej armii były siły zbrojne Omanu, które zakupiły 38 sztuk.

 • 20:39

  Minister finansów Niemiec Christian Lindner wezwał nowego ministra obrony Borisa Pistoriusa do zbadania dalszej niemieckiej pomocy dla Ukrainy. - Nowy minister obrony to także nowa okazja dla Niemiec, by zbadać, co jeszcze możemy zrobić, aby wspierać Ukrainę w jej walce o pokój i wolność - stwierdził Lindner.

  Nie powiedział jednak konkretnie, jaką pomoc ma na myśli - pisze agencja dpa.

 • 20:00

  Potrzebujemy niemieckich czołgów - i to teraz, powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew agencji dpa, dodając: "Nie mamy czasu na sprawdzanie, zastanawianie się i wahanie. To, czego potrzebujemy: decyzji, szkoleń i skoordynowanych dostaw. Natychmiast".

  Makiejew wyraził rozczarowanie wynikiem konferencji w Ramstein. "Muszę być szczery, oczekiwaliśmy znacznie więcej od naszych niemieckich partnerów".

  Makiejew powiedział, że teraz ważne jest przede wszystkim to, żeby rozpoczęło się szkolenie ukraińskich sił zbrojnych i żeby Niemcy pozwoliły innym krajom na dostarczenie czołgów. Ambasador z zadowoleniem przyjął fakt, że w Ramstein obiecano sprzęt wojskowy o wartości kilku miliardów euro. Ukraina będzie teraz nadal zabiegać o dostawę czołgów.

 • 19:48

  Zniszczenia we wsi Szandryhołowe w obwodzie donieckim

 • 19:40

  Pod pozorem programu oszczędzania energii elektrycznej rosyjskie służby próbują stworzyć bazę danych o miejscach zamieszkania cywilów w okupowanych przez Rosjan częściach ukraińskiego obwodu chersońskiego - poinformował dziś Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Grożąc odłączeniem mieszkańcom prądu, rosyjskie wojska okupacyjne zmuszają ich do podpisywania dokumentów potwierdzających miejsce zamieszkania - pisze portal "The Kyiv Independent", powołując się na komunikat ukraińskiego wojska.

  Miasto Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, zostały wyzwolone 11 listopada ubiegłego roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

 • 19:21

  Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział w sobotę, że obecnie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi pełnowymiarową operacją lądową i jej udziałem po stronie Rosji, a używanie tego tematu jest częścią rosyjskiej wojny psycholigicznej - podał portal "The Kyiv Independent".

  Ukraiński wojskowy ocenił, że używanie tego tematu jest częścią informacyjnej i psychologicznej strategii Rosji wobec Ukrainy.

  "The Kyiv Independent" przypomina, że amerykański Instytut Studiów nad Wojną prognozował w piątek, że atak Rosji na Ukrainę z Białorusi może być bardziej prawdopodobny pod koniec 2023 roku.

  "Nie ma żadnych widocznych oznak, że siły rosyjskie na Białorusi mają struktury dowodzenia i kontroli niezbędne do ataku zimą lub wiosną 2023 roku na Ukrainę, o którym Ukraina ostrzegała pod koniec 2022 roku" - ocenił amerykański think tank.

  Od rozpoczęcia inwazji 24 lutego Białoruś uczestniczyła w agresji Rosji, pozwalając wojskom rosyjskim na wykorzystanie swojego terytorium do ataku na Ukrainę.

 • 19:11

  Ministerstwo obrony Ukrainy zawarło umowy na dostawy żywności dla żołnierzy po cenach nawet trzykrotnie wyższych niż w sklepach - podał portal ZN.UA. Portal powołuje się na porównanie kwot z kontraktu z cenami żywności w jednej z sieci spożywczych.

  Ceny w kontrakcie dotyczącym usług organizacji żywienia zbiorowego w jednostkach stacjonujących daleko od linii frontu przekraczają detaliczne ceny żywności dwu- i trzykrotnie - informuje portal. Zawyżone ceny dotyczą najpopularniejszych produktów, jak: buraki, ziemniaki, groszek konserwowy, jaja, czy udko kurze - wynika z porównania cen.

  Kontrakt opiewa na 13 mld hrywien (blisko 354 mln USD). Dostawcą usług jest spółka o nazwie Activ Company.

  Agencja UNIAN, która również opisała kontrowersyjny dokument ocenia, że spółka w istocie jest "przykrywką" dla bardziej - jak to ujmuje - "profesjonalnych" podmiotów działających na rynku dostaw dla wojska.

 • 17:57

  "Uwolnijcie Leopardy" - skandowali protestujący pod Bundestagiem. Relacja Bartosza Bartkowiaka z Berlina

 • 17:45

  Ukraina wcześniej czy później otrzyma zachodnie czołgi, jednak ze względu na przygotowania Rosji do nowych ataków w tej sprawie liczy się szybkość – powiedział w Kijowie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebyjnis.


  - Sądzę, że wcześniej czy później czołgi Leopard i inne czołgi zachodnie będą w Ukrainie. Innego wyjścia nie widzę, chociaż pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi – oświadczył minister w rozmowie z PAP. - Dla nas szybkość jest najważniejsza, bo według naszych danych Rosja planuje nowe ataki i musimy zrobić wszystko, by te ataki zostały odparte. Właśnie dlatego potrzebujemy ciężkiego sprzętu – podkreślił ukraiński dyplomata.

 • 16:53

  Polska zawstydza Niemcy swoją odwagą, ma znacznie więcej powodów, by się obawiać Rosji, a jednak robi to, co powinny były zrobić Niemcy - pisze w dzisiejszym wydaniu dziennika "Daily Telegraph" Richard Kemp, pułkownik w stanie spoczynku brytyjskiej armii.

  Odnosząc się do piątkowego spotkania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy i słów nowego niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa, że podjęcie decyzji w sprawie czołgów Leopard 2 może zająć nawet miesiąc, Kemp zauważa, że taki rodzaj zwlekania może być dopuszczalny w czasie pokoju, ale to jest wojna, w której liczy się każdy dzień.

  "Od prawie roku trwa najbardziej śmiercionośny konflikt w Europie od 1945 r., a Niemcy od początku były niewiarygodnym partnerem. Najpierw chciały wysłać tylko 5000 hełmów, podczas gdy inne kraje szybko wysłały śmiercionośną broń; teraz dywagują nad czołgami, dzielą NATO, stawiają cały Zachód w trudnej sytuacji i - co najgorsze - narażają na szwank wysiłek wojenny Ukrainy" - pisze autor, zwracając uwagę, że Polska przewodzi grupie państw zachodnich, które chcą wysłać część Leopardów kupionych od Niemiec.

  "Kontrast między Warszawą a Berlinem nie mógłby być większy. Polska zrobiła dokładnie to, co Niemcy powinny były zrobić i obiecały zrobić. Staje się europejskim supermocarstwem militarnym: przy znacznie mniejszym PKB ma już więcej czołgów i haubic niż Niemcy i jest na dobrej drodze do posiadania znacznie większej armii, z docelową liczbą 300 tys. żołnierzy do 2035 r., w porównaniu z obecnymi 170 tys. żołnierzy w Niemczech, która to liczba nie wykazuje realnych oznak wzrostu w najbliższym czasie" - wskazuje Kemp.

  "Polacy zawstydzili też Niemcy swoją nieustraszonością" - ocenia Kemp, wyjaśniając, że teoretycznie Polska, ze względu na to, że była częścią bloku sowieckiego oraz na geograficzną bliskość Ukrainy i Rosji, ma o wiele więcej powodów do obaw ze strony Rosji niż Niemcy.

 • 15:54

  Prezydent USA Joe Biden w piątek w Białym Domu pytany był, czy popiera wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard. -Ukraina otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje - odpowiedział.

 • 15:43

  W Kijowie odbyły się uroczystości żałobne ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

  Ołena i Wołodymyr Zełenscy wziął udział w pożegnaniu ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach

  Pożegnanie ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach

  Pożegnanie ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach

  Pożegnanie ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach

  Wołodymyr Zełenski wziął udział w pożegnaniu ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach

 • 14:33

  Atak Rosji na Ukrainę [2023]

 • 14:04

  Przewodnicząca Komisji Obrony w niemieckim parlamencie Marie-Agnes Strack-Zimmermann podczas landowej konferencji partii FDP w Bielefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii w sobotę ostrzegła przed wyrozumiałością wobec Rosji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

  - We wschodniej Ukrainie nie ma baletu Bolszoj, który tańczy "Jezioro Łabędzie" - powiedziała Strack-Zimmermann - Są żołnierze, którzy mordują, gwałcą, porywają i robią wiele innych okropnych rzeczy, także torturują - zaznaczyła.

  Strack-Zimmermann wcześniej ostro skrytykowała odkładaną decyzję o dostawie niemieckich czołgów na Ukrainę. - Historia patrzy na nas, a Niemcy niestety właśnie zawiodły - mówiła w piątek wieczorem w telewizji ZDF.

 • 12:46

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w uroczystościach żałobnych ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski - podał portal Hromadske.

  Zełenski wraz z małżonką - Ołeną przyjechał do Domu Ukraińskiego w centrum Kijowa, gdzie trwa ostatnie pożegnanie wysokiej rangi urzędników MSW, którzy zginęli w katastrofie.

  W uroczystości uczestniczył także szef biura prezydenta Andrij Jermak i były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Pojawili się też parlamentarzyści, ambasadorowie obcych państw i przywódcy religijni.

 • 12:33

  W Browarach pod Kijowem trwa pogrzeb dziewczynki Milany i jej matki Ołeny, które zginęły w środę w wyniku katastrofy śmigłowca z kierownictwem MSW na pokładzie.

 • 12:05

  Niezdecydowanie świata w sprawie dostarczenia uzbrojenia Ukrainie sprawia, że w kraju giną kolejni ludzie - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W komentarzu na Twitterze zaapelował: myślcie szybciej.

  Wyraził przekonanie, że świat i tak pomoże Ukrainie i przekaże jej niezbędną broń. "Uświadomicie sobie, że nie ma żadnego innego wariantu zakończenia wojny prócz pokonania Rosji" - napisał.

 • 11:54

  Wojna w Ukrainie - dostawy uzbrojenia. Spotkanie w Ramstein - ustalenia. Janusz Reiter komentuje

 • 11:49

  Hiszpania nadal będzie pomagała Ukrainie w miarę możliwości i w koordynacji z sojusznikami - zapewniła hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas wizyty w akademii wojskowej w Toledo, gdzie szkoleni są ukraińscy żołnierze.

  Nie wyjaśniła jednak, czy hiszpańska pomoc obejmie wysłanie czołgów Leopard, ale podkreśliła, że decyzje "o charakterze politycznym" zostaną podjęte w lutym na szczycie NATO.

 • 11:48

  Pięciu mieszkańców Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Kyryło Tymoszenko.

  Najwięcej ofiar spowodowały ostrzały obwodu donieckiego - zginęły tam trzy osoby.

 • 11:38

  Bez przełomu w Ramstein. Relacja korespondenta "Faktów" TVN Macieja Worocha

 • 11:37

  Rosjanie bombardują, a my dyskutujemy! - powiedział w rozmowie z gazetą "Bild" były generał NATO Hans-Lothar Domroese, krytykując zapowiedź Niemiec, iż chcą dostarczyć Ukrainie więcej broni i sprzętu o wartości miliarda euro, ale nie decydują się na przekazanie Leopardów.

  - Po każdej decyzji eksportowej mijają dwa miesiące, aż czołgi będą gotowe do użycia na froncie - podkreślił Domroese. Dodał, że jest to "czas, którego Ukraina nie ma".

 • 11:30

  Bachmut

 • 11:25

  Walki w wojnie ukraińsko-rosyjskiej koncentrują się obecnie w trzech sektorach, ale ogólnie konflikt znalazł się w stanie impasu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "W ostatnich dniach najcięższe walki koncentrowały się w trzech sektorach. Na północnym wschodzie, w okolicach Kreminnej, Ukraina prawdopodobnie osiągnęła niewielkie zdobycze i skutecznie obroniła się przed rosyjskim kontratakiem. W obwodzie donieckim, w sektorze Bachmutu, siły rosyjskie i wspomagające je wagnerowskie prawdopodobnie umocniły się w mieście Sołedar, po zdobyciu go na początku tygodnia. Na południu, w obwodzie zaporoskim, obie strony zmasowały znaczne siły, które prowadziły wymianę artyleryjską i potyczki, ale unikały działań ofensywnych na dużą skalę. Ogólnie rzecz biorąc, konflikt znajduje się w stanie impasu. Istnieje jednak realna możliwość lokalnych postępów rosyjskich w okolicach Bachmutu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 11:10

  Ukraiński żołnierz w czołgu T-72

 • 10:29

  Przebywający w rejonie Bachmutu i Sołedaru reporter CNN rozmawiał z ukraińskimi żołnierzami, którzy mieli okazję walczyć m.in. z oddziałami Grupy Wagnera.

  Jak opowiadali, najemnicy są traktowani przez swoich dowódców jak "armatnie mięso".

  Reporter CNN w rozmowie z ukraińskimi żołnierzami, którzy mieli okazję walczyć z oddziałami Grupy Wagnera

 • 10:03

  Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu opublikował wspólne oświadczenie MSZ Estonii, Litwy i Łotwy: Wzywamy Niemcy do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Jest to konieczne, aby powstrzymać rosyjską agresję, pomóc Ukrainie i szybko przywrócić pokój w Europie. Niemcy jako wiodąca potęga europejska ponoszą w tym zakresie szczególną odpowiedzialność.

 • 9:51

  W Kijowie rozpoczęły się uroczystości żałobne ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

  Procesja żałobna wyruszyła spod gmachu MSW w kierunku placu Europejskiego.

  Oficjalna ceremonia pożegnania odbędzie się w Domu Ukraińskim przy placu Europejskim w centrum Kijowa. W procesji biorą udział krewni, bliscy i koledzy ofiar katastrofy. W pobliżu gmachu ministerstwa wzdłuż ulic ustawili się rzędem funkcjonariusze służb mundurowych.

  Z powodu uroczystości policja zamknęła kilka ulic w centrum Kijowa.

 • 9:46

  Ukraiński sztab generalny podał zaktualizowany bilans dotyczący strat Rosjan poniesionych w Ukrainie.

 • 9:40

  W związku z dalszym odkładaniem decyzji o dostawie niemieckich czołgów na Ukrainę przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wyraziła swoje rozczarowanie. - Historia patrzy na nas, a Niemcy niestety właśnie zawiodły - powiedziała w telewizji ZDF.

  - Przynajmniej dobrym sygnałem byłoby dać partnerom zielone światło – powiedziała, mając na uwadze chęć krajów takich jak Polska, aby wysłać do Niemiec własne Leopardy-2 z produkcji niemieckiej. Kraje te potrzebują jednak do tego pozwolenia z Berlina.

 • 9:04

  Zachodni przywódcy zrozumieli, że Putin nie jest zdolny do negocjacji i nie da się z nim porozumieć – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. decyzja o przekazaniu Ukrainie zachodnich systemów uzbrojenia.

 • 8:55

  Samoloty wojskowe Rosji i Białorusi mają w sobotę wykonywać na wszystkich białoruskich lotniskach "wyznaczone zadania" w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych, trwających od 16 stycznia - podała ukraińska agencja UNIAN powołując się na resort obrony w Mińsku .

  Jak zauważyła UNIAN, oznacza to, że zwiększy się w sobotę aktywność lotnictwa wojskowego Rosji. Resort obrony w Mińsku oświadczył, że tego dnia oddziały sił powietrznych i wojsk obrony przeciwlotniczej "będą kontynuować wyznaczone zadania".

 • 8:27

  332. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Kijowa

 • 8:17

  Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej na budynkach w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty w przestrzeni informacyjnej i aby zwiększyć nastroje antyukraińskie wśród Rosjan - ocenił w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  ISW przypomina, że 19 i 20 stycznia w rosyjskich mediach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia, przedstawiające instalacje obrony powietrznej na dachu budynku rosyjskiego ministerstwa obrony i innych miejscach w Moskwie i okolicach.

  Według amerykańskiego think tanku Kreml prawdopodobnie zintensyfikował wysiłki, aby przedstawić rosyjską napaść na Ukrainę jako wojnę egzystencjalną i aby stworzyć informacyjne przesłanki do przedłużającej się inwazji.

 • 6:10

  Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 4:46

  Instytut Badań nad Wojną: Przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow nadal utrwala zaangażowanie bojowników czeczeńskich w wojnę na Ukrainie na wyraźnie religijnych podstawach, budując w ten sposób swoją reputację i siłę.

 • 4:25

  Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę - powiedział szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA).

 • 4:12

  Konsulat RP w Nowym Jorku zwrócił się do społeczności polonijnej o udział w kampanii społecznej na rzecz Ukrainy, przypominającej o rosyjskiej agresji na ten kraj i ukraińskich uchodźcach w Polsce. Kulminacja akcji ma przypaść na niedzielne święto narodowe Ukrainy, Dzień Jedności.

 • 3:15

  Ukraińscy żołnierze pod Bachmutem

  Zniszczenia w Bachmucie

  Bachmut broni się przed rosyjską agresją

 • 3:00

  Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga - podał amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.

 • 2:44

  Na razie papież Franciszek nie pojedzie na Ukrainę - oświadczył szef watykańskiej dyplomacji, arcybiskup Paul Gallagher. Zapewnił : "Papież pamięta zawsze o zaproszeniu, ale chce złożyć tę wizytę w odpowiednim momencie, a nie wydaje się, by był on teraz".

  Szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej stwierdził również, nawiązując do kwestii wysyłania broni do Kijowa: "Zawsze utrzymywaliśmy, że Ukraina ma prawo bronić się, ale musi być to obrona proporcjonalna".

 • 2:15

  "To ogromne rozczarowanie, że Niemcy wciąż unikają kwestii Leopardów. Fakt, że nadal chcą się nad tym zastanawiać, jest niczym więcej, niż blamażem" – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk.

  "Berlin marnuje cenny czas na wątpliwą taktykę w pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję" - dodał.

 • 1:44

  W najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się rosyjskiej ofensywy na kierunku zaporoskim na południu Ukrainy. Najeźdźcy podejmują tam działania obronne i nie dysponują wystarczającymi siłami i środkami, by przeprowadzić skuteczne natarcie - ocenił kanadyjski wywiad wojskowy, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: 10bkpanc.wp.mil.pl

Tagi:
Raporty: