Zełenski: Rosyjskie pociski przeleciały nad korytarzem zbożowym. To bezpośrednie zagrożenie dla eksportu

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft,
tas
Źródło:
tvn24.pl

Środa jest 252. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu powiedział, że rosyjskie myśliwce wystrzeliły dwa pociski nad korytarzem zbożowym, przez który eksportowane jest zboże z Ukrainy. - Takie ataki to bezpośrednie zagrożenie dla eksportu żywności - dodał. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:25

  Instytut Studiów nad Wojną: Przystąpienie Białorusi do wojny - z powodów wewnętrznych, konsekwencji, jakie miałoby to dla reżimu Alaksandra Łukaszenki i ograniczonych białoruskich zdolności wojskowych - pozostaje bardzo mało prawdopodobne.

 • 3:13

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie źródła donoszą, że siły ukraińskie nadal prowadzą operacje kontrofensywne na kierunkach Swatowa i Kreminny. Koszty prowadzenia wojny w połączeniu z zachodnimi sankcjami mają długofalowy niszczący wpływ na rosyjską gospodarkę.

 • 2:33

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:38

  Ukrenergo, w związku z rosyjskimi ostrzałami, poinformowało o ograniczeniu dostaw prądu w trzech obwodach: zaporoskim, dniepropetrowskim i kirowohradzkim.

 • 22:36

  Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski rakietowe, które przeleciały nad korytarzem zbożowym.

  - Każdy z tych rosyjskich ataków - a zdarzają się one prawie codziennie - bezpośrednio zagraża eksportowi żywności - powiedział Zełenski.

 • 21:45

 • 20:38

  Wołodymyr Zełenski w środowej rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.

  Zełenski oznajmił też, że omówił z Erdoganem kwestię powrotu jeńców wojennych, podkreślając, że wsparcie Turcji w tym zakresie jest ważne.

 • 20:37

  W obwodzie kijowskim rozpoczęły się awaryjne wyłączenia prądu ze względu na wysoki wzrost konsumpcji energii - poinformowały tamtejsze władze.

  Jak podkreśliły, dzięki temu możliwe jest uniknięcie masowych awarii urządzeń.

  We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja zniszczyła blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

 • 18:36

  W wojnie z Rosją zginął Marian Matusz, obywatel Ukrainy polskiego pochodzenia, zamieszkały dotychczas w Mościskach w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju. W środę do miasta przywieziono jego ciało - przekazała tamtejsza rada miejska. Córka Matusza chodzi do polskiej szkoły w Mościskach - poinformowała PAP dyrektorka placówki.

  Rada miejska podkreśliła, że Matusz oddał swoje życie podczas misji bojowej. "Ostatnia droga do domu bohatera Mariana Matusza. Na wieczny odpoczynek wrócił na ojczystą ziemię nasz obrońca" - napisała na Facebooku rada miejska Mościsk.

 • 18:06

  Rosyjski portal RBK poinformował, że władze w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim wydały "rozporządzenie" w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu rosyjskim żołnierzom.

  "Przepisy" wchodzą w życie w środę. W mieście, po godzinie 19. czasu ukraińskiego (godz. 18 w Polsce, nie będą też pracowały kawiarnie, bary i sklepy.

 • 17:37

  Rząd Hiszpanii przekazał władzom Ukrainy walczącym z rosyjską inwazją 30 karetek pogotowia - ogłosił szef hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Albares podczas środowej wizyty w Kijowie.

  Jak sprecyzował resort, hiszpański minister dotarł do stolicy Ukrainy w środę rano, podróżując w nocy pociągiem z Przemyśla. Źródła dyplomatyczne powiadomiły, że przekazanie 30 karetek dla Ukrainy służy przede wszystkim okazaniu wsparcia mieszkańcom kraju doświadczonego rosyjską inwazją.

 • 16:51

  Rosyjscy okupanci budują nieokreślony obiekt na terenie kontrolowanej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformowała ukraińska państwowa inspekcja regulacji jądrowej.

  Inspekcja w opublikowanym komunikacie napisała o "samowolnej budowie nieokreślonego obiektu" przez siły okupacyjne w pobliżu zbiornika zużytego paliwa jądrowego. Podkreślono, że do miejsca budowy nie dopuszczono personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  W komunikacie zaznaczono, że prace budowlane są sprzeczne z ukraińskim prawem oraz zasadami bezpieczeństwa jądrowego. Inspekcja zażądała ograniczenia eksploatacji zbiornika zużytego paliwa jądrowego do czasu zakończenia budowy.

 • 15:20

  W Rosji ponad stu mężczyzn zmobilizowanych na wojnę przeciwko Ukrainie zbuntowało się z powodu braku obiecanych wypłat pieniędzy i zapowiedziało, że nie pójdzie walczyć - podał niezależny portal Insider. Na miejsce ściągnięto siły siły OMON-u i Rosgwardii, by zdławić protest.

  Bunt zmobilizowanych z Czuwaszji wybuchł w ośrodku szkoleniowym w Uljanowsku na południowym zachodzie Rosji. Mężczyźni nagrali wideo, na którym przedstawili swoje zarzuty wobec dowództwa i władz. Żołnierze powiedzieli, że odmawiają udziału w wojnie na Ukrainie.

  Portal Insider opublikował nagranie z ośrodka, na którym słychać, jak mężczyźni krzyczą: "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!".

 • 15:02

  Rosja ustępuje silniejszym, a droga do jej "pacyfikacji" prowadzi przez rozsądną demonstrację siły - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, komentując deklarację Rosji w sprawie powrotu do tzw. inicjatywy zbożowej.

  "Czego zachodni liderzy powinni nauczyć się dzięki zbożowej 'dyplomacji ottomańskiej'? 'Szantażysta' z rosyjskimi korzeniami zawsze ustępuje tym, którzy są silniejsi i wiedzą, jak jasno wyrazić swoje stanowisko" - napisał Podolak na Twitterze.

 • 14:14

  Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta Europa" poinformowała, że co najmniej 100 zmobilizowanych, których nazwiska udało się ustalić redakcji, zginęło od czasu ogłoszenia mobilizacji. Co piąty z nich nie dotarł na front.

  "Przyczynami śmierci były bójki, alkohol, narkotyki, samobójstwa i nieszczęśliwe wypadki" - podał opozycyjny dziennik.

 • 13:58

  Amerykańskie władze dysponują informacjami wywiadowczymi, z których wynika, że przedstawiciele rosyjskiego kierownictwa wojskowego dyskutowali o możliwościach użycia broni jądrowej w Ukrainie – podał dziennik "New York Times", powołując się na waszyngtońskich urzędników. W tych rozmowach miał nie uczestniczyć prezydent Władimir Putin.

  Według amerykańskiej gazety dyskusje, o których mowa, zaniepokoiły administrację amerykańskiego prezydenta, ponieważ - jak podano w publikacji - "pokazują, jak bardzo Moskwa jest sfrustrowana swoimi porażkami na froncie".

 • 11:57

  Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona w środę - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.

  Według Erdogana Szojgu powiedział tureckiemu ministrowi obrony Hulusiemu Akarowi, że korytarz morski "będzie działać tak samo jak wcześniej".

 • 11:04

  Od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 43 dziennikarzy, w tym pełniących obowiązki służbowe i walczących na froncie. Pracownicy mediów ginęli także jako cywilne ofiary rosyjskich ostrzałów i innych działań zbrojnych - pisze w oświadczeniu Ukraińskie Narodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy (NSŻU).

 • 10:21

  Dziewięć osób cywilnych zginęło, a 19 zostało rannych we wtorek w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie – powiadomił w środę wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  W podsumowaniu Tymoszenko poinformował, że dziewięć osób zginęło w obwodzie donieckim. W tym regionie rannych zostało siedem osób. Oprócz tego jedna osoba została ranna w obwodzie zaporoskim, jedna – w sumskim, a siedem (w tym dwoje dzieci) – w charkowskim.

 • 8:26

  "Właściciel rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn oświadczył 23 października, że siły Wagnera dokonywały postępów o 100-200 metrów dziennie, co - jak twierdził - jest 'normą we współczesnych działaniach wojennych'" - zaznaczyło brytyjskie ministerstwo obrony.

  Resort zauważył jednak, że "według ich doktryny wojskowej siły rosyjskie planują w większości warunków posuwać się o 30 km lub więcej dziennie". "W lutym siły rosyjskie planowały w ciągu miesiąca przejść 1000 km przez Ukrainę. We wrześniu siły ukraińskie osiągnęły postępy na poziomie ponad 20 km dziennie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Jak dodano, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Prigożyn porzucił wszelkie pozory i przestał udawać, że nie jest związany z grupą Wagnera, i bardziej jednoznacznie wypowiadał się publicznie, czym prawdopodobnie próbuje podreperować swoją wiarygodność w napiętym rosyjskim systemie bezpieczeństwa narodowego.

 • 7:54

  Dwanaście z trzynastu używanych przez Rosję dronów Shahed-136 produkcji irańskiej zostało zestrzelonych w nocy z wtorku na środę przez obronę powietrzną we wschodnich i centralnych obwodach Ukrainy – powiadomiło Dowództwo Sił Powietrznych.

  Sześć bezzałogowców zostało zniszczonych w strefie odpowiedzialności Dowództwa Sił Powietrznych Wschód, kolejne sześć – w strefie podlegającej Dowództwu Centrum.

 • 7:46

  ISW oceniło, że Iran planuje wysłać do Rosji więcej dronów bojowych, a także dostarczyć jej pociski balistyczne do wykorzystania na Ukrainie, co wzmocni uzależnienie Moskwy od irańskiego uzbrojenia. O planowanych nowych dostawach broni informował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy.

  "Byłby to pierwszy przypadek dostarczenia Rosji zaawansowanych precyzyjnych pocisków kierowanych. Rosja prawdopodobnie negocjowała dodatkowe dostawy broni w związku z wyczerpywaniem się jej zapasu rakiet i dronów w trakcie wojny przeciwko Ukrainie, a zwłaszcza kampanii ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną" - podaje ośrodek analityczny.

  Ocenia, że Rosja będzie najprawdopodobniej kontynuować te ataki, by zrównoważyć swoje niepowodzenia na froncie. "Zależność od irańskich systemów uzbrojenia będzie zatem najpewniej rosnąć" - pisze ISW.

 • 7:44

  "Jak dotąd siły okupacyjne nie były w stanie zneutralizować zorganizowanego ruchu partyzanckiego Ukraińców na terenach okupowanych i najpewniej nie zdobędą zdolności, by to zrobić" - pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW) w analizie ukraińskich ataków partyzanckich. Wskazano, że ze zweryfikowanych publicznie informacji wiadomo o dziesiątkach ataków i zabiciu co najmniej 11 okupantów lub kolaborantów. Zastrzeżono, że jest to zapewne "niewielka część" działań partyzantki.

  Think tank zwraca również uwagę, że w Rosji rozpoczął się planowy jesienny pobór do wojska, w ramach którego - według zapowiedzi ministra obrony Siergieja Szojgu – planowane jest powołanie ok. 120 tys. poborowych. Pobór ten został opóźniony o miesiąc z powodu ogłoszenia w Rosji "częściowej mobilizacji", według władz mającej objąć 300 tys. osób. Według zapewnień władz wojskowych poborowi odbywający służbę obowiązkową nie będą wysyłani na front.

  Szojgu oświadczył, że "częściowa mobilizacja" w Rosji zakończyła się, liczne doniesienia z Rosji wskazują jednak, że mimo to działania mobilizacyjne są kontynuowane, a np. władze Centralnego Okręgu Wojskowego poinformowały dziennikarzy, że zaciąg będzie trwał, dopóki nie zostanie opublikowany dekret o zakończeniu mobilizacji. Rzecznik Kremla, zapytany o ten dokument, mówił w poniedziałek, że należy "kierować się słowami ministra obrony" o zakończeniu mobilizacji.

 • 6:49

  Łączna wartość towarów eksportowanych przez Rosję wzrosła od czasu lutowej inwazji Ukrainy - podał dziennik "New York Times", analizując dane handlowe. Choć import z większości krajów do Rosji zdecydowanie spadł, to niektóre kraje zwiększyły wymianę handlową z Rosją, zwłaszcza Turcja i Chiny.

  Jak podaje "NYT", wzrost rosyjskiego eksportu to głównie efekt wysokich cen ropy i gazu; choć rosyjska ropa jest sprzedawana o ponad 20 dolarów za baryłkę taniej, wystarczyło to, by złagodzić skutki sankcji i recesję rosyjskiej gospodarki. Dane wskazują, że mimo drastycznego spadku zakupów rosyjskiej ropy przez państwa UE rolę głównego nabywcy przejęły Chiny i Indie, które kupują ok. 55 proc. sprzedawanego przez Rosję surowca.

 • 4:47

  Departament skarbu USA poinformował, że odparł w październiku cyberataki prorosyjskiej grupy hakerów. Jak podkreśla resort, zapobiegło to zakłóceniom i potwierdziło skuteczność bardziej zdecydowanego podejścia do cyberbezpieczeństwa systemów finansowych.

 • 4:46

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przedstawił w Tokio "jasne stanowisko" w sprawie wojny, wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Zdaniem Steinmeiera zarówno Niemcy, jak i Japonia także odczuwają skutki wojny w Ukrainie - poinformowała agencja dpa.

 • 4:46

  W emocjonalnym apelu podczas największej w Europie konferencji technicznej Lisbon's Web Summit pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała specjalistów technicznych z całego świata do tworzenia innowacji, które powstrzymają Rosję i pomogą ratować ludzi w jej kraju.

  - Dystopie, które czytamy jako powieści science fiction... są znacznie bardziej realne, niż myślimy – powiedziała Zełenska podczas inauguracji Web Summit w Lizbonie, pokazując nagranie wideo, przedstawiające następstwa ataków dronów w Kijowie. - Rosja stawia technologię w służbie terroru - mówiła.

 • 4:45

  Łączna wartość towarów eksportowanych przez Rosję wzrosła od czasu lutowej inwazji Ukrainy - podał dziennik "New York Times", analizując dane handlowe. Choć import z większości krajów do Rosji zdecydowanie spadł, to niektóre kraje zwiększyły wymianę handlową z Rosją - zwłaszcza Turcja i Chiny.

 • 4:45

  ONZ potwierdziła, że "inicjatywa zbożowa" zostanie przedłużona 3 listopada - poinformował na Twitterze minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. "Oczekuje się, że 8 statków z produktami rolnymi przepłynie przez korytarz zbożowy w czwartek 3 listopada. Otrzymaliśmy potwierdzenie z ONZ" - napisał.

 • 4:44

  "Eksport zboża i żywności z Ukrainy musi być kontynuowany. Chociaż nie planuje się żadnych ruchów statków na 2 listopada w ramach inicjatywy BlackSeaGrain, spodziewamy się, że załadowane statki wypłyną w czwartek" – napisał na Twitterze koordynator ONZ ds. umowy zbożowej na Morzu Czarnym Amir Abdulla.

 • 4:44

  W obwodzie kijowskim na Ukrainie znajduje się 425 specjalnych schronów na wypadek ataku nuklearnego Rosji, w ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy je wyposażyć w przenośne radioodbiorniki z bateriami - powiedział szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w rozmowie z portalem Hromadske.

  Wyjaśnił, że w przypadku ataku nuklearnego wykorzystane zostaną wszystkie dostępne oficjalne źródła informacji: linie rządowe, radio, głośniki. W szczególności pojawią się samochody z głośnikami, które będą informować ludzi. Zajmie się tym państwowe pogotowie ratunkowe, a w razie potrzeby zaangażowana zostanie także policja.

 • 4:44

  - Zrobimy wszystko, by dostarczyć ludziom prąd i ciepło tej zimy. Musimy jednak zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, żeby nie pozwolić nam żyć normalnie – powiedział w codziennym wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 4:44

  "Wątpliwe jest, by reżim w Rosji upadł wcześniej niż w 2026 roku. Nie chodzi mi o samego Putina, ale o reżim" - oświadczył Michaił Chodorkowski, jeden z czołowych krytyków Putina, w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portalu Meduza, zatytułowanym "Byliśmy świadkami, jak złodziejaszek przeistoczył się w krwiopijcę".

 • 4:44

  Ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną należy traktować jako element ludobójstwa narodu ukraińskiego – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 4:43

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział Putinowi, że jest pewien, iż uda się wznowić umowę dotyczącą eksportu zboża z ukraińskich portów - poinformowała agencja Reutera.

 • 4:43

  Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.

 • 4:43

  Jesteśmy zaniepokojeni potencjalną dostawą rakiet z Iranu dla Rosji - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA rozważają dodatkowe opcje reakcji na te dostawy.

 • 4:43

  Władimir Putin powiedział w rozmowie telefonicznej swojemu tureckiemu odpowiednikowi, Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że Rosja może rozważyć wznowienie umowy zezwalającej na eksport zboża z ukraińskich portów morskich, czyli powrót do tak zwanej inicjatywy zbożowej, dopiero po zakończeniu śledztwa w sprawie ataków dronów na krymski port morski w Sewastopolu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft, tas

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości