Ukraiński sztab: wróg próbuje odzyskać utracone pozycje

Aktualizacja:
Autor:
momo,
pp,
tas
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedziela jest 298. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosjanie próbują odzyskać utracone pozycje na kierunku łymańskim. W okupowanej części obwodu zaporoskiego odbudowują infrastrukturę kolejową, aby poprawić wsparcie logistyczne. Rosyjscy okupanci koncentrują również wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych w rejonach Bachmutu i Awdijiwki. Na pozostałych odcinkach frontu przeciwnik prowadzi działania obronne - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w codziennym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:52

  Rosyjscy żołnierze porzerzuceni w październiku na Białoruś rozpoczną ćwiczenia taktyczne na poziomie batalionów - poinformowała w poniedziałek rosyjska agencja Interfax powołując się na ministerstwo obrony Rosji.

  "Po zakończeniu ćwiczeń zostanie opublikowana przez dowództwo końcowa ocena zdolności i gotowości bojowej oddziałów" - cytuje Interfax komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony.

  Reuter podkreśla, że w komunikacie nie wspomniano kiedy i gdzie na Białorusi odbędą się te ćwiczenia.

  Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało w październiku, że 9 tys. rosyjskich żołnierzy jest przerzucanych na Białoruś w ramach tworzenia "regionalnego zgrupowania dla ochrony jej granic".

 • 4:04

  W poniedziałek wczesnym rankiem w Kijowie i wokół stolicy Ukrainy słychać było kilka głośnych wybuchów - informuje Reuters. Przedstawiciele administracji przekazali, że region jest atakowany przez drony.

  Na tym etapie agencja nie precyzuje, czy wybuchy związane są z pracą obrony przeciwlotniczej, czy też doszło do uderzenia w cele.

 • 2:34

  Prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu, że ochrona granic Ukrainy jest „ciągłym priorytetem”. Podkreślił, że jego kraj jest gotowy na "wszystkie możliwe scenariusze z Rosją i jej sojusznikiem Białorusią". Prezydent Ukrainy podkreślił, że Białoruś może zostać wciągnięta w wojnę.

  Prezydent Wołodymyr Zełenski wystosował również nowy apel do krajów zachodnich o zapewnienie Kijowowi lepszej obrony powietrznej jako "jednego z najważniejszych” narzędzi do powstrzymania rosyjskiej inwazji.

 • 22:10

  - Zwołałem dziś naradę dowództwa wojskowego, omawialiśmy sytuację w obwodach donieckim i ługańskim. Kluczowy jest Bachmut. Utrzymujemy miasto, choć okupanci robią wszystko, by nie pozostała ani jedna cała ściana - poinformował w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Określił też obronę powietrzną mianem "stałego priorytetu dowództwa". - Drodzy partnerzy! Pomóżcie nam w pełni chronić nasze niebo, dając nam jak najszybciej odpowiednią liczbę nowoczesnych systemów obrony powietrznej, możecie pozbawić państwo terrorystyczne jego głównego narzędzia terroru. Będzie to jeden z najbardziej zdecydowanych kroków w kierunku zakończenia agresji. Rosja będzie musiała jej zaprzestać, gdy nie będzie mogła dokonywać uderzeń rakietowych - podkreslił Zełenski.

  - Na naradzie omawialiśmy również kwestię granic. Stałym priorytetem jest ochrona naszej granicy, zarówno z Rosją, jak i Białorusią. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze obrony. Ktokolwiek i do czegokolwiek będzie namawiał Mińsk - skończy się to tym samym, co wszystkie inne chore pomysły w wojnie przeciwko Ukrainie i Ukraińcom - oświadczył ukraiński przywódca.

 • 21:47

  Wojska ukraińskie ostrzelały sztab w Iziumie, w którym przebywał szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow, jednak sam generał zdążył z niego wyjechać – oświadczył Ołeksij Arestowycz, doradca gabinetu prezydenta Ukrainy.

  Wypowiedź Arestowycza, która padła w sobotniej rozmowie wideo z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem, przytaczają w niedzielę ukraińskie i rosyjskie media.

 • 20:57

  Ukraina dysponuje potencjałem militarnym zdolnym do odbicia zaanektowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego - taką informację przekazał członkom Kongresu przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena. Fakt ten budzi w Waszyngtonie obawy, czy ewentualna ofensywa Ukraińców na Krymie nie sprowokuje Kremla do użycia broni jądrowej.

  O spotkaniu na Kapitolu, które odbyło się pod koniec listopada, poinformowała sieć telewizyjna CBS. Jego tematem było dalsze zapotrzebowanie Ukrainy na amerykańską broń i sprzęt wojskowy.

 • 20:46

  Prezydent Rosji Władimir Putin trzykrotnie przekładał atak na Ukrainę, ostatni raz w połowie lutego - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Bild" przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

  Jak przekazał Skibicki, Putin kilkakrotnie omawiał datę inwazji zbrojnej z szefem sztabu generalnego Walerijem Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu.

  Według przedstawiciela ukraińskiego wywiadu, Gierasimow "ostatecznie uległ presji i wyraził zgodę na inwazję, nie doceniając realnej sytuacji".

 • 20:12

  Wróg próbuje odzyskać utracone pozycje na kierunku łymańskim. W okupowanej części obwodu zaporoskiego odbudowuje infrastrukturę kolejową, aby poprawić wsparcie logistyczne.

  Rosyjscy okupanci koncentrują również wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych w rejonach Bachmutu i Awdijiwki. Na pozostałych odcinkach frontu przeciwnik prowadzi działania obronne - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w codziennym sprawozdaniu, dotyczącym sytuacji na froncie.

 • 19:35

  Na naradzie ukraińskiego dowództwa wojskowego, zwołanej przez głównodowodzącego sił zbrojnych Ukrainy, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, była omawiana sytuacja na Białorusi.

  "Wysłuchano raportu, dotyczącego aktualnej liczebności i uzbrojenia wrogich zgrupowań wojskowych. Dowódcy podkreślili, że Siły Obrony są gotowe do reagowania na rozwój sytuacji" – podano w komunikacie, który przytacza agencja Interfax-Ukraina.

  W poniedziałek do Mińska pierwszy raz od ponad trzech lat ma przybyć z wizytą Władimir Putin. 3 grudnia niezapowiedzianą wizytę w białoruskiej stolicy złożył rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Od 6 grudnia na terytorium Białorusi trwa niezapowiadany sprawdzian gotowości bojowej wojsk.

 • 19:05

  Nie będzie żadnych kompromisów i nowych porozumień mińskich. Rosja musi przegrać – oświadczył na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  "Ten rodzaj wojny dopuszcza tylko zwycięstwo jednej ze stron. Kompromisów i nowych Mińsków (porozumień pokojowych, zawartych w biłoruskiej stolicy - red.) na korzyść rosyjskich zabójców nie będzie. Rosja musi przegrać, wynieść się z Ukrainy, zapłacić rachunki"- sstwierdził doradca Wołodymyra Zełenskiego. Tylko w ten sposób, jak zaznaczył, "można przywrócić światu bezpieczeństwo, stabilność i przewidywalność".

 • 17:06

  Rosja nadal przerzuca sprzęt wojskowy na terytorium Białorusi. W ostatnich dniach przerzucono do tego kraju co najmniej 50 rosyjskich ciężarówek Ural - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun.

  Białoruscy aktywiści przekazali, że kolejny pociąg ze sprzętem rosyjskich sił zbrojnych przybył na stację kolejową Osipowicze w obwodzie mohylewskim około pierwszej w nocy 16 grudnia.

 • 15:26

  Rosyjskie wojsko przygotowuje się do walk ulicznych w okupowanym Melitopolu. W centrum miasta powstają betonowe konstrukcje przeciwczołgowe zwane "zębami smoka" - poinformował we wpisie na Telegramie mer Melitopola Iwan Fedorow.

  Urzędnik stwierdził, że "betonowe klocki" nie pomogą okupantom, co więcej, mogą utrudnić ich ucieczkę.

  Położony w obwodzie zaporoskim Melitopol został zajęty przez wojsko rosyjskie na przełomie lutego i marca. Miasto jest uznawane za bramę wiodącą na zaanektowany Krym.

 • 14:16

  Choinka, której lampki świecą się przy napędzaniu koła rowerowego, zdobi główny dworzec kolejowy Kijowa - poinformował szef stołecznej kolei Ołeksandr Kamyszyn.

  "Wojna? Blackout? Brak choinki? Nie zgadniecie, co wymyśliliśmy" - napisał Kamyszyn. Pod komentarzem zamieścił nagranie wideo, na którym widać wysoką choinkę stojącą w reprezentacyjnej hali głównego dworca kolejowego. Kamera pokazuje, że lampki choinkowe zapalają się, gdy nieopodal mężczyzna ćwiczy na rowerku treningowym.

  Ukraina wciąż boryka się ze skutkami piątkowego zmasowanego ostrzału infrastruktury energetycznej dokonanego przez wojska rosyjskie. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w stolicy znów działa ogrzewanie. W około połowie obwodu kijowskiego wciąż nie ma jednak elektryczności.

 • 13:19

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed finałem piłkarskich mistrzostw świata wezwał do poparcia formuły pokojowej, proponowanej przez Kijów i inicjatywy szczytu w tej sprawie. Wygrać powinien pokój, a wojna - przegrać - apelował.

  Wystąpienie wideo opublikował na Twitterze wiceszef parlamentu Ukrainy Ołeksandr Kornijenko. Oświadczył, że jest to apel, na którego emisję nie zgodziła się Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). Władze ukraińskie proponowały, by Zełenski zwrócił się w wystąpieniu online do kibiców na stadionie przed niedzielnym finałem mundialu w Katarze.

  "Dziś zobaczymy wspólne zwycięstwo i święto ludzkiego ducha. Różne kraje i narodowości decydują, kto z nich jest silniejszy w sprawiedliwej grze (fair play) - a nie w grze z ogniem, na zielonej murawie, a nie na polu bitwy. Każdy ojciec chciałby wysłać swojego syna na mecz piłki nożnej, każda matka chciałaby, aby syn wrócił z wojny" - powiedział Zełenski.

 • 12:33

  Nie możemy zapominać o dzieciach z Ukrainy - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z dziećmi-pacjentami przychodni pediatrycznej Świętej Marty w Watykanie. Mówił im o cierpieniach najmłodszych z powodu wojny.

 • 12:19

  Zapowiadana wizyta Władimira Putina w Mińsku ma na celu dalsze wciąganie armii białoruskiej w wojnę przeciw Ukrainie, w tym walkę na lądzie - ocenił dowódca ukraińskich Sił Połączonych generał Serhij Najew.

  Generał, którego cytuje portal Ukraińska Prawda zaznaczył, że wizyta zaplanowana na 19 grudnia odbywa się krótko po naradzie gospodarza Kremla z dowództwem armii rosyjskiej. Na tej naradzie Putin "rozważał propozycje dowództwa wojskowego w perspektywie krótko- i średnioterminowej". Od razu potem zaplanował spotkanie z władzami Białorusi, które odbędzie się niebawem - powiedział Najew.

  - Uważamy, że przedmiotem tego spotkania będzie kwestia dalszej agresji przeciwko Ukrainie i szerszego zaangażowania sił zbrojnych Białorusi w operacje przeciw Ukrainie, w tym - naszym zdaniem - również lądowe - dodał.

 • 11:20

  Co najmniej cztery osoby zginęły w Ukrainie w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów rosyjskich, których celem były obszary zamieszkane i obiekty infrastruktury - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na raporty władz regionalnych.

  Z doniesień tych wynika, że 17 grudnia ostrzeliwanych było osiem obwodów Ukrainy. Bilans czterech ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej dotyczy stanu na godz. 9 rano w niedzielę (godz. 8 w Polsce).

 • 10:19

  Choinka z siatek maskujących, nazwana "choinką niezłomnych", zastąpi w tym roku w Mikołajowie, mieście na południu Ukrainy, tradycyjną choinkę świąteczną. Siatki są dziełem wolontariuszy, którzy szyją je także na potrzeby armii walczącej na froncie.

  Choinkę przypominającą o trwającej wojnie tworzą siatki maskujące nałożone na zasłonięty wcześniej pomnik patrona miasta - św. Mikołaja. Pomnik jeszcze w październiku br. został obłożony workami z piaskiem w celu ochrony przed ostrzałami. Konstrukcja z siatek powstała wokół pomnika ma kształt nie tyle choinki, co dużego stożka, ale zostanie udekorowana światełkami i zabawkami.

  "Sens polega nie na tym, co zobaczymy, ale co poczujemy. To projekt, który koledzy nazwali 'choinką niezłomnych'. Jakie czasy, taka choinka. Mamy konstrukcję ochronną naokoło św. Mikołaja, naokoło niej powstaje teraz kolejna konstrukcja ochronna. To symbol tegorocznego mikołajewskiego Nowego Roku i Bożego Narodzenia" - powiedział portalowi Ukraińska Prawda szef wydziału kultury władz miasta Jurij Lubarow.

 • 9:47

  Nowo utworzone w rosyjskich siłach zbrojnych "brygady twórcze", których rolą ma być podnoszenie morale żołnierzy walczących w Ukrainie, raczej nie zdołają tego zrobić - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że 14 grudnia rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło utworzenie dwóch "brygad twórczych na linii frontu", których zadaniem jest podniesienie morale żołnierzy uczestniczących w "specjalnej operacji wojskowej". Rosyjskie media donoszą, że w ich szeregach znajdą się śpiewacy operowi, aktorzy i cyrkowcy. Jest to następstwem niedawnej kampanii rosyjskiego ministerstwa obrony, zachęcającej społeczeństwo do przekazywania instrumentów muzycznych żołnierzom.

  "Muzyka wojskowa i zorganizowana rozrywka dla rozmieszczonych żołnierzy mają długą historię w wielu siłach zbrojnych, ale w Rosji są silnie splecione z koncepcją ideologicznej edukacji politycznej z czasów sowieckich. Słabe morale prawie na pewno nadal stanowi istotną słabość w dużej części sił zbrojnych Rosji. Jednak troski żołnierzy skupiają się przede wszystkim na bardzo wysokich wskaźnikach ofiar, słabym przywództwie, problemach z wynagrodzeniem, brakiem sprzętu i amunicji oraz brakiem jasności, co do celów wojny. Jest mało prawdopodobne, by starania brygad twórczych znacząco złagodziły te obawy" - oceniono.

 • 8:34

  W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 25,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 28,6 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

  Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,479 miliona wjazdów do Polski i ponad 6,643 miliona wyjazdów do Ukrainy.

 • 7:43

 • 7:07

  Nagłośnione publicznie spotkania Władimira Putina wskazują, iż Kreml próbuje naprawiać jego wizerunek prezentując go jako kompetentnego lidera czasu wojny i przywódcę mającego kontakt ze społeczeństwem - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 5:45

 • 4:55

  W ramach pakietu pomocowego Wielka Brytania dostarczyła Siłom Zbrojnym Ukrainy precyzyjne pociski kierowane Brimstone 2.

  Pomoc ta odegrała kluczową rolę w zatrzymaniu rosyjskich ataków - napisało ministerstwo na Twitterze i załączyło wideo z załadunku pocisków do samolotu transportowego RAF.

 • 2:31

  Stany Zjednoczone próbowały przeszkodzić Ukrainie w dokonaniu zamachu na generała Walerija Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji - poinformował "New York Times" ("NYT").

  Niewymienione z nazwiska źródła dziennika przekazały, że zamach miał mieć miejsce, gdy generał przybył do strefy specjalnej operacji wojskowej w Donbasie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo, pp, tas

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: