Zełenski rozmawiał z Macronem. Tematem 10-punktowa formuła pokojowa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niedziela jest 291. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Po południu prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o 10-punktowej formule pokojowej, która ma umożliwić zakończenie wojny. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:32

  Kończymy niedzielną relację. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:18

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".

 • 20:01

  Turcja zaprzecza, że z Rosją ma zawarte jakieś porozumienie, stojące na drodze Finlandii i Szwecji do NATO. Również według oceny Zachodu nie ma ku temu oznak - powiedział w prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

 • 18:17

  Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem o 10-punktowej formule pokojowej, która ma umożliwić zakończenie wojny - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy.

  Plan przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego.

  Propozycje dotyczą także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego.

  Zełenski przedstawił tę formułę 15 listopada w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

 • 17:04

  Związana z tzw. grupą Wagnera rosyjska neonazistowska bojówka Rusicz poprosiła swoich członków o przesłanie danych wywiadowczych na temat aktywności granicznej i wojskowej na Łotwie, Litwie i w Estonii - poinformował brytyjski "Guardian".

 • 16:31

  Rosja zamierza siłą zmobilizować wszystkich mężczyzn bez wyjątku, ponieważ siły jej profesjonalnej armii są na wyczerpaniu - powiedział szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrinform.

 • 15:52

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o korytarzu zbożowym na Morzu Czarnym, wojnie na Ukrainie i konflikcie z kurdyjskimi milicjami w północnej Syrii - poinformowały służby prasowe jego kancelarii. W niedzielę Erdogan ma też rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

 • 14:06

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie, w wyniku rosyjskich ostrzałów, zginęło dwóch cywilów, a dziesięciu zostało rannych - poinformował zastępca szefa biura prezydenckiego Kyryło Tymoszenko.

  Cywile zginęli w obwodzie chersońskim. Dwóch cywilów zostało rannych w obwodzie donieckim, jeden w obwodzie charkowskim i dwóch w obwodzie zaporoskim.

 • 14:01

  Mieszkańcy Odessy na południu Ukrainy odczuwają problemy z dostawami wody, które są wynikiem rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury energetycznej w tym regionie – poinformowała miejska administracja.

  "Drodzy konsumenci, w wyniku awaryjnych odłączeń energii elektrycznej na obiektach (operatora wodociągowego) Infoswodkanału nastąpiły problemy z dostawami wody" – ogłoszono na oficjalnym profilu władz Odessy w Telegramie.

 • 12:43

  Ukraińskie media podały, że w kilku obwodach kraju, w tym w Kijowie, ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcy są ostrzegani przed zagrożeniem atakami rakietowymi. Media powołują się na doniesienia o "aktywności" rosyjskich samolotów w pobliżu granic ukraińskich.

 • 12:32

  Brytyjski szef dyplomacji James Cleverly powiedział, że nic wskazuje, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zależało na rozwiązaniu konfliktu poprzez negocjacje. Podkreślił, że to Ukraina musi zdecydować, czy i na jakich warunkach podjąć rozmowy pokojowe.

  Cleverly, odnosząc się w rozmowie ze Sky News do rosyjskich sugestii na temat możliwych rozmów pokojowych, stwierdził, że choć Wielka Brytania chciałaby, aby odbyły się one "raczej wcześniej niż później", to Ukraina powinna określić parametry dla wszelkich negocjacji, które będą prowadzone.

 • 12:09

  Od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę rosyjska armia straciła ponad 94 tysiące żołnierzy, 380 z nich - w ciągu ostatniej doby - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Ukraińscy wojskowi przekazali też, że minionej doby siły powietrzne ich kraju zestrzeliły dziesięć wrogich dronów.

 • 11:20

  Zatwierdzony przez prezydenta Rosji Władimira Putina budżet przewiduje, że na obronę, bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa przeznaczone będzie ponad 30 procent wydatków, ale jest on zapewne zbyt optymistyczny w założeniach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Projekt budżetu zakłada, że w 2023 roku ponad 9 bilionów rubli (143 mld dolarów) zostanie przeznaczone na obronę, bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami i będzie stanowić ponad 30 proc. całego budżetu Rosji.

  Brytyjski resort uważa, że inne części budżetu Rosji będą prawdopodobnie poddawane coraz większej presji na pokrycie kosztów wojny.

 • 10:35

  W bezpośrednich rozmowach zapewniono nas o dostawach większej ilości broni i amunicji – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew w rozmowie opublikowanej w weekendowym wydaniu "Welt am Sonntag".

  - Na froncie pilnie potrzebne są kolejne systemy przeciwlotnicze, samobieżne haubice, samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i amunicja. Wciąż prowadzimy również rozmowy w sprawie dostawy bojowych wozów piechoty Marder i czołgów Leopard. Decyzja w tej sprawie należy jednak do rządu federalnego – stwierdził Makiejew.

  Niemieckie wozy bojowe Marder

 • 10:16

  "Rosja nasila przymusową mobilizację wśród mieszkańców terytoriów okupowanych w obwodzie ługańskim" – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Według wojskowych poprzez mobilizację okupanci chcą zasilić swoje oddziały na siewierodonieckim odcinku frontu.

  - W mieście Krasnyj Łucz zwiększyła się liczba patroli, które sprawdzają dokumenty mężczyzn, wręczają wezwania do wojska i odwożą do punktów zbiórki zmobilizowanych – powiedział rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun.

 • 8:12

  Ukraina czyni międzynarodowe starania o postawienie szefa Kremla przed międzynarodowym specjalnym trybunałem. Do tej pory Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy odrzucały ten plan, jednak ich opór ostatnio słabnie – pisze "Spiegel". Jak wskazuje magazyn niechętna powoływaniu trybunału jest szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock.

 • 7:26

  Kromka chleba, łyk wody dziennie, spanie na podłogach i bicie pałkami po nogach jako "zachęta" do śpiewania ruskiego hymnu – tak pobyt w rosyjskiej niewoli wspominają w rozmowie z Polską Agencją Prasową ukraińskie kobiety, które powróciły do swojej ojczyzny w ramach wymiany jeńców.

  Jak twierdzą, po powrocie do rodzin i własnego życia, "nadal jest im ciężko, starają się jednak wrócić do normalnego życia".

  Ukraina. Uwolnione Ukrainki opowiadają, jak było w rosyjskiej niewoli

 • 7:16

  Mer Melitopola (obwód zaporoski) Iwan Fedorow poinformował, że we wschodniej części tego miasta spłonęła cerkiew, którą okupanci zajęli kilka miesięcy temu i zamienili na miejsce zgromadzeń. Urzędnik nie podał szczegółów. Przekazał, że w sobotę późnym wieczorem w mieście doszło do serii eksplozji, w których zginęło co najmniej 200 rosyjskich żołnierzy.

  Pożar cerkwi w Melitopolu

 • 6:53

  Kijów w ciemnościach po wyłączeniu prądu

  Kijów w ciemnościach po wyłączeniu prądu

  Kijów w ciemnościach po wyłączeniu prądu

 • 4:28

  Jak ocenia ukraiński regulator energetyczny DTEK, ostatnie rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną obwodu w nocy z piątku na sobotę wyrządziły znacznie większe zniszczenia niż poprzednie, a ich usunięcie może potrwać "nie kilka dni, a nawet tygodni, ale nawet 2-3 miesiące".

  Komunikat opublikowany przed DTEK głosi, że "Odessa i prawie cały obwód pozostają bez prądu. Sytuacja w dziedzinie energii w obwodzie odeskim pozostaje trudna". Ocenia się że bez prądu pozostaje ponad 1,5 mln osób.

  "Rozumiemy jak trudne jest pozostawanie bez prądu przez tak długi czas. Dlatego zwracamy się do was z apelem: jeśli dojdziecie do przekonania, że bez prądu nie dacie sobie rady a macie możliwości czasowego opuszczenia Odessy i udania się do miejscowości na terenie obwodu, lub poza nim, to powinniście tak zrobić" - głosi komunikat władz obwodowych.

 • 4:27

  Po ostatnich rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, władze tego obwodu zaapelowały w nocy z soboty na niedzielę do mieszkańców aby, jeśli to możliwe, czasowo opuścili Odessę i udali się do miejsc mających dostawy prądu.

Autorka/Autor:dg, ft, tas/prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: