Mieszkańcy Bachmutu ewakuują się. "Byłem w kuchni, kiedy doszło do eksplozji. Nie można tu być"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
momo
//now
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 220 dni. Ochotnicy ewakuowali w sobotę część mieszkańców Bachmutu w obwodzie donieckim, gdzie toczą się walki między siłami ukraińskimi a armią rosyjską. W mieście nie ma wody ani elektryczności. W rozmowie z agencją Reuters mieszkańcy relacjonowali, że ostrzały odbywają się tam regularne. - Byłem w kuchni, kiedy doszło tutaj do eksplozji. Nie można tu być - powiedział pan Viktor. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:19

  Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy do śledzenia relacji z niedzielnych wydarzeń w Ukrainie tutaj >>>

 • 22:29

  Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi uda się w przyszłym tygodniu do Moskwy i Kijowa - poinformowała w komunikacie MAEA.

 • 21:59

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Podczas dzisiejszej rozmowy z sekretarzem stanu USA podziękowałem USA za niezachwiane wsparcie, w tym za ostatnią pomoc dotyczącą bezpieczeństwa i budżetu w wysokości 12,35 mld dolarów. Antony Blinken zapewnił, że bez względu na wszelkie nielegalne kroki Putina, USA będą wspierać Ukrainę w naszej sprawiedliwej walce.

 • 20:38

  "Ukraińska flaga już jest w Łymanie w obwodzie donieckim, jeszcze trwają tam działania zbrojne, ale nie ma tam już ani śladu po jakimś tam pseudoreferendum" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornej odezwie do narodu.

 • 20:37

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w sobotę, że rozmawiał przez telefon z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o szczegółach dotyczących ukraińskiego wniosku o dołączenie do Sojuszu.

  "Uzgodniliśmy, że będziemy utrzymywać kontakt w tej sprawie i omówiliśmy następne praktyczne kroki NATO, mające wspierać Ukrainę w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji" - napisał Kułeba na Twitterze.

 • 20:16

  Według informacji posiadanych przez sztab do rozpatrzenia przez rosyjską Dumę skierowano projekt zakładający zmiany w kodeksie karnym. Przewiduje on odbywanie kary w okolicy prowadzonych działań zbrojnych.

  Jak podał sztab, na tymczasowo okupowanym ukraińskim terytorium okupacyjne władze - naruszając zasady prowadzenia wojny i prawa człowieka - zaktywizowały przymusową mobilizację mężczyzn w wieku poborowym. Do miast Berdiańsk i Melitopol przybyły dodatkowe siły Gwardii Narodowej (Rosgwardii), by - jak napisał sztab - wykonywać działania mobilizacyjne i dławić sprzeciw miejscowych mieszkańców.

 • 20:14

  Wskutek ukraińskiego uderzenia pod miejscowością Zołote w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie straciły około 60 żołnierzy i cztery jednostki sprzętu - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Bilans obejmuje poległych i rannych wojskowych.

  Sztab podkreślił, że rosyjskie dowództwo próbuje ukryć straty w ludziach. Jednocześnie rządzący kontynuują poszukiwanie sposobów uzupełnienia strat w sile żywej, w tym poprzez zalegalizowanie udziału więźniów w wojnie.

 • 20:01

  Ochotnicy ewakuowali w sobotę mieszkańców Bachmutu w obwodzie donieckim, gdzie toczą się walki między siłami ukraińskimi a armią rosyjską. Jak przekazał dziennikarz agencji Reutera, w mieście nie ma wody ani elektryczności.

  - Jesteśmy tutaj, aby ewakuować cywilów z Bachmutu, który znajduje się pod rosyjskim ostrzałem - powiedział Daniel Taylor, amerykański ochotnik współpracujący z ukraińskim zespołem ewakuacyjnym.

  Reuters rozmawiał też z mieszkańcami, którzy relacjonowali, że ostrzały odbywają się tam regularne. Widzicie, co się stało z powodu wtórnego ostrzału. Wczoraj lub przedwczoraj spadł pocisk. W domu był starszy mężczyzna, zabrali go. Byłem w kuchni, kiedy doszło tutaj do eksplozji. Nie można tu być - powiedział pan Viktor.

 • 17:35

  Ukraińskie media społecznościowe publikują w sobotę zdjęcia i nagrania, na których widać kłęby dymu unoszące się nad lotniskiem wojskowym Belbek koło Sewastopola na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

  Rosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew przekazał, że na lotnisku podczas lądowania doszło do zapalenia się samolotu.

  Lokalne kanały w serwisie Telegram piszą o dźwiękach eksplozji w mieście. Na nagraniach widać ciemny dym.

  УНИАН - новости Украины | война с Россией | новини України | війна з Росією | УНІАН

  ⚡️Над Любимовкой (рядом с Бельбеком под Севастополем) клубы дыма. Очевидцы сообщают, что слышали взрыв

 • 17:14

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił Giorgię Meloni, zwyciężczynię wyborów parlamentarnych we Włoszech, do wizyty w Ukrainie.

  Poinformowano o tym w sobotę po rozmowie przewodniczącego komisji włoskiego parlamentu do spraw nadzoru nad służbami Adolfa Urso z szefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrijem Jermakiem.

 • 16:45

  W rosyjskim ostrzale kolumny samochodów cywilnych w obwodzie charkowskim zginęły 24 osoby, w tym 13 dzieci i kobieta w ciąży - poinformował w sobotę rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tego regionu Władysław Abduła.

  - To dane ostateczne - przekazał.

 • 16:36

 • 15:54

  Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj przekazał w sobotę, że siły ukraińskie weszły do Łymanu w obwodzie donieckim i trwają tam walki. Tymczasem szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze umieszczają flagę państwową na znaku na rogatkach przy wjeździe do miasta. Wcześniej Rosjanie mieli bezskutecznie prosić swoje dowództwo o zgodę na odwrót.

 • 15:53

 • 15:37

  Dyrektor kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy został zatrzymany na przesłuchanie - podała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), powołując się na rosyjskie władze.

  - MAEA zwróciła się do rosyjskich władz o wyjaśnienie i została poinformowana, że dyrektor Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania - przekazał rzecznik organizacji, nie podając więcej szczegółów. Jego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

  Wcześniej ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihor Muraszow został uprowadzony przez Rosjan.

  "W piątek 30 września około godz. 16 (17 w Polsce - red.) dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihor Muraszow został zatrzymany przez raszystowski (rosyjski - PAP) patrol na drodze z elektrowni do Enerhodaru" – napisał szef Enerhoatomu Petro Kotin w oświadczeniu opublikowanym w kanale koncernu na Telegramie.

 • 15:26

 • 14:39

  Papież Franciszek przyjął w sobotę na audiencji przedstawicielkę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ds. praw żołnierzy Alionę Werbycką - powiadomiło biuro prasowe Watykanu.

  Watykan nie podał żadnych szczegółów spotkania papieża ze współpracowniczką ukraińskiego przywódcy.

  Kilka dni wcześniej z kolejnej misji humanitarnej na Ukrainie wrócił papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

 • 14:20

 • 13:21

  W rejonie (powiecie) kupiańskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę samochodów, w których znajdowali się cywile. Zginęło 20 osób – powiadomił szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

  Jak przekazał urzędnik, siły wroga zaatakowały cywilów, próbujących uciec przed ostrzałami. "To okrucieństwo, które nie ma żadnego uzasadnienia" - podkreślił gubernator.

  Suspilne Charków uzupełniło ten komunikat doniesieniami, że "w rejonie kupiańskim znaleziono co najmniej sześć ostrzelanych i spalonych cywilnych samochodów". Pojazdy znajdowały się na mało uczęszczanej trasie objazdowej pomiędzy Kupiańskiem a miejscowością Swatowe. Wśród zabitych jest dziecko.

  Suspilne zaznaczyło, że nie wiadomo, kiedy doszło do ostrzału. Mają to ustalić organy ścigania – poinformowano.

 • 12:58

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zwróciła się do Moskwy o wyjaśnienia w sprawie dyrektora generalnego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihora Muraszowa. Wcześniej ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że Muraszow został uprowadzony przez Rosjan.

 • 12:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w sobotę przywódcy USA Joe Bidenowi za podpisanie ustawy przewidującej dodatkowe fundusze na pomoc dla Kijowa w wysokości 12,35 mld dolarów. "Ta pomoc jest dziś ważniejsza, niż kiedykolwiek" – oświadczył Zełenski.

 • 12:18

  Rosja może zaatakować zachodnie systemy łączności, zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na dnie oceanów - ostrzegł dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin w wywiadzie opublikowanym w sobotnim wydaniu dziennika "Daily Telegraph".

  "(Rosja) ma możliwości w przestrzeni kosmicznej. Widzieliśmy przykład tego pod koniec ubiegłego roku, kiedy zestrzeliła obiekt w przestrzeni kosmicznej, co pozostawiło ogromny wrak. Rosja ma możliwości nuklearne, Rosja ma możliwości podwodne" - podkreślił.  Radakin wstrzymał się z przypisaniem Rosji winy za spowodowanie eksplozji gazociągu Nord Stream, dopóki jeszcze trwa śledztwo, ale ostrzegł: "Rosja ma możliwość (spowodowania) zakłóceń na innych obszarach oprócz tego, co robi na Ukrainie, co robi z energią i co robi w tych bitwach dyplomatycznych i informacyjnych".

  Choć zniszczenie satelitów, tak jak uszkodzenie rurociągów, nie wiąże się z bezpośrednimi ofiarami ani nie jest atakiem na terytorium innego państwa, Radakin zapewnił, że gdyby Rosja zaatakowała krytyczną infrastrukturę narodową, czy to podwodne kable - którymi jest przesyłane ponad 95 proc. światowej informacji - czy w przestrzeni kosmicznej, wywołałoby to zdecydowaną odpowiedź państw NATO.

 • 11:44

  Użycie broni jądrowej na Ukrainie byłoby dla prezydenta Rosji Władimira Putina bardzo ryzykowne i nie przyniosłoby mu zwycięstwa, a w najlepszym wypadku zamroziłoby linię frontu w obecnym położeniu – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 11:43

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, w którym odwołuje planowy jesienny pobór do wojska – poinformowała w sobotę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dokument opublikowany na stronie internetowej głowy państwa.

  Zgodnie z dekretem jesienny pobór nie odbędzie się. Przeniesienie wojskowych do rezerwy zostanie odłożone na okres "nie wcześniejszy, niż po ogłoszeniu demobilizacji w ustalonym porządku".

  Portal zn.ua zwrócił uwagę, że władze Ukrainy powiadomiły wcześniej, iż nie planują ogłaszania dodatkowego poboru do armii w związku z "częściową mobilizacją" w Rosji. Doradca prezydenta Mychajło Podolak oświadczył, że Ukraina posiada już przygotowane rezerwy.

 • 11:23

  W kotle łymańskim otoczonych jest 5 tysięcy rosyjskich wojskowych – powiadomił w sobotę Serhij Hajdaj, lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Żołnierze wroga znajdujący się w Łymanie prosili swoje dowództwo o zgodę na wycofanie się, ale odmówiono im – napisał Hajdaj na Telegramie.

  W jego ocenie siły przeciwnika będą próbowały wyrwać się z okrążenia lub poddadzą się. "Niemal wszystkie trasy odwrotu czy dostaw amunicji zostały odcięte" – powiadomił gubernator.

 • 11:22

  W piątkowym ataku na kolumnę humanitarną w Zaporożu rosyjskie wojska po raz pierwszy użyły zmodernizowanych rakiet S-300, które wybuchają w chwili uderzenia w ziemię i powodują ogromne straty ludzkie – powiadomiło w sobotę MSW Ukrainy. W wyniku ostrzału zginęło 30 osób, 88 zostało rannych.

 • 9:01

  Turcja nie uznaje aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim – powiadomiło w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych w Ankarze, nazywając działania Moskwy "rażącym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego".

 • 8:40

  Czterech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

 • 7:52

  W związku z niedoborem kadr oficerskich w rosyjskiej armii Kreml zamierza skierować kursantów uczelni wojskowych na front oraz do szkolenia zmobilizowanych mężczyzn – powiadomił w sobotnim komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 7:24

  Władze Ukrainy dysponują obecnie danymi blisko ośmiu tysięcy dzieci deportowanych do Rosji, jednak liczba ta jest prawdopodobnie większa. W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosjanie nielegalnie wywozili niepełnoletnich. Niektóre dzieci są oddawane do adopcji.

 • 7:04

  "W piątek około godz. 16 (17 w Polsce) dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihor Muraszow został zatrzymany przez raszystowski (rosyjski) patrol na drodze z elektrowni do Enerhodaru" – napisał szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin w oświadczeniu opublikowanym w kanale państwowego ukraińskiego koncernu Enerhoatom na Telegramie.

  "Samochód zatrzymano, jego samego zabrano siłą i z zawiązanymi oczami wywieziono w niewiadomym kierunku. Na razie nie posiadamy informacji o miejscu przebywania Ihora Muraszowa i o jego losie" – powiadomił Kotin.

  Dodał, że Muraszow odpowiada za jądrowe i radiologiczne bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Jego zatrzymanie stwarza zagrożenie dla eksploatacji największej w Europie elektrowni atomowej" – podkreślił.

  Енергоатом 🇺🇦

  ⚠️⚠️⚠️ Російські окупанти затримали генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова та вивезли його в невідомому напрямку Заява президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна У п'ятницю, 30 вересня 2022 року, близько 16:00 генеральний директор Запорізької АЕС Ігор Мурашов був затриманий рашистським патрулем дорогою від станції до Енергодару. Автівку зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі. Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції. Требую от российских военных, которые контролируют Запорожскую АЭС, сотрудников Росатома, которые также незаконно находятся на нашем ядерном объекте, прекратить акты ядерного терроризма по отношению к руководству и персоналу ЗАЭС, немедленно освободить руководителя станции и вернуть его к выполнению служебных обязанностей по поддержанию безопасной эксплуатации Запорожской АЭС. Окремо звертаюсь до генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, керівника ВАО АЕС Тома Мітчелла із закликом задіяти всі можливі заходи для термінового звільнення Ігоря Мурашова із полону російських окупантів та повернення його до виконання посадових обов‘язків. НІ ядерному тероризму росії! #НовиниКомпанії #ЗАЕС Написати нам 🇺🇦 | FB | IG | YT | TW

 • 4:28

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przewiduje, że "w ciągu 72 godzin siły ukraińskie prawdopodobnie zdobędą lub okrążą Łyman". W najnowszej analizie sytuacji na froncie podkreślono, że ukraińskie wojsko prawdopodobnie kontynuowało ataki wokół Kupiańska na wschodnim brzegu rzeki Oskil.

 • 4:28

  Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu, gazu bardzo szkodliwego dla środowiska, do atmosfery. Jak poinformował UNEP dużą chmurę wysoko skoncentrowanego metanu wykryli w tym tygodniu na zdjęciach satelitarnych naukowcy z powiązanego z UNEP Międzynarodowego obserwatorium Emisji Metanu (IMEO).

 • 4:27

  Bank Światowy udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 530 mln dolarów w formie gwarancji kredytowych Wielkiej Brytanii i Danii - głosi opublikowany w piątek komunikat banku. W dokumencie podkreśla się, że pomoc dla rządu Ukrainy przeznaczona będzie "na pokrycie pilnych potrzeb".

 • 4:27

 • 4:27

  Prezyent Joe Biden podpisał w piątek ustawę o prowizorium budżetowym zapewniającą finansowanie rządu federalnego i jego agend do 16 grudnia br - poinformował Biały Dom.. Ustawa zawiera także dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy, w tym na pomoc wojskową, w wysokości 12,3 mld dolarów.

 • 4:26

  Rząd Węgier nie poprze sankcji unijnych, które będą sprzeczne z węgierskim interesem narodowym, w tym limitu cenowego na rosyjski gaz - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas piątkowej konferencji prasowej w Brukseli.

  Szijjarto przekazał, że Rada ds. Energii UE na nadzwyczajnym posiedzeniu zatwierdziła najnowszy pakiet propozycji Komisji Europejskiej (KE). Składa się on z czterech propozycji: zmniejszenia zużycia energii o pięć proc. w godzinach szczytu, dopuszczenia ingerencji państwa w detaliczne ceny energii elektrycznej, ograniczenia dochodów tzw. inframarginalnych producentów energii oraz nałożenia solidarnościowej składki na nadwyżki zysków generowanych w sektorach ropy, gazu, węgla i rafinerii - poinformował polityk na konferencji prasowej.

 • 4:26

  Doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina. Poinformował również, że na razie nie zaobserwowano sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.

 • 4:26

  Ukraińska armia osiągnęła "znaczące rezultaty" na wschodzie kraju- przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na kanale Telegram. "Jest już na ten temat dużo publicznych informacji. Wszyscy słyszeli, co dzieje się w Łymanie w obwodzie donieckim. To kroki, które dla nas wiele znaczą" - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, momo //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MIKHAEL KLIMENTYEV/KREMLIN.RU/EPA/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości