Wołodymyr Zełenski zaprosił Giorgię Meloni. Kandydatka na premiera Włoch zapewnia o wsparciu, rosyjskie pseudoreferenda nazywa "farsą"

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił Giorgię Meloni, zwyciężczynię wyborów parlamentarnych we Włoszech, do wizyty w Ukrainie. Poinformowano o tym w sobotę po rozmowie przewodniczącego komisji włoskiego parlamentu do spraw nadzoru nad służbami Adolfa Urso z szefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrijem Jermakiem.

Jermak pogratulował Meloni zwycięstwa w niedzielnych wyborach i wyraził nadzieję na "realizację stanowiska" wyrażającego poparcie dla Ukrainy po zaprzysiężeniu nowego włoskiego rządu - twierdzi agencja Ansa. Gabinet zostanie utworzony przez blok prawicowy.

Jak zaznaczyła Ansa, powołując się na notę biura prezydenta w Kijowie, rozmówcy podkreślili potrzebę dialogu na wysokim szczeblu, a Jermak w imieniu Zełenskiego zaprosił Meloni do Ukrainy.

Meloni o rosyjskich pseudoreferendach

W czasie rozmowy z szefem komisji do spraw służb specjalnych, wywodzącym się z partii Meloni Bracia Włosi, Jermak położył nacisk na znaczenie reakcji na nielegalne "głosowania", przeprowadzone przez Rosję na okupowanych przez nią terenach Ukrainy. W piątek Władimir Putin ogłosił na podstawie pseudoreferendów aneksję czterech regionów sąsiedniego kraju.

Kandydatka na premier Włoch oświadczyła, że zagarnięcie przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego "nie ma żadnej wartości prawnej i politycznej". Liderka prawicowej partii Bracia Włosi zaznaczyła, że referenda, które były "farsą", odbyły się "pod gwałtowną militarną okupacją".

Może pan liczyć na nasze lojalne poparcie dla sprawy wolności narodu ukraińskiego - włoska polityk zapewniła tuż po wyborach, dziękując prezydentowi Zełenskiemu za gratulacje.

- Putin pokazuje po raz kolejny swoją neoimperialistyczną wizję na wzór sowiecki, która zagraża bezpieczeństwu całego kontynentu europejskiego. To dalsze pogwałcenie przez Rosję reguł koegzystencji między państwami potwierdza konieczność zwartości i jedności zachodnich demokracji - oceniła Meloni.

Autorka/Autor:KS//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: