Ukraiński sztab: siły zbrojne odzyskały kontrolę nad miastem Marjinka w Donbasie

Aktualizacja:
Autor:
kz,
pp,
akw/adso
Źródło:
PAP, Reuters
Generał Koziej o tym, od czego zależy wynik wojny donbaskiej
Generał Koziej o tym, od czego zależy wynik wojny donbaskiejTVN24
wideo 2/21
TVN24Generał Koziej o tym, od czego zależy wynik wojny donbaskiej

Ukraina walczy z rosyjskim agresorem. Ukraiński Sztab Generalny przekazał, że siły zbrojne odzyskały kontrolę nad miastem Marjinka w obwodzie donieckim. Walki w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju wyraźnie się nasiliły - poinformował z kolei szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjskie wojska "zaczęły bitwę o Donbas", a szef biura prezydenta Andrij Jermak nazwał ten ruch "rozpoczęciem drugiej fazy wojny".

> Administracja miasta Kijowa poinformowała we wtorek na komunikatorze Telegram o ogłoszeniu alarmu powietrznego – poinformował Ukrinform.

> Na Krymie w ciągu półtora miesiąca sporządzono 36 protokołów za publikacje na portalach społecznościowych i pojedyncze pikiety z plakatami o tematyce antywojennej - poinformowała inicjatywa na rzecz praw człowieka "Proces krymski".

> Władimir Putin nadał honorowy tytuł brygadzie oskarżanej przez Ukrainę o popełnienie zbrodni wojennych w Buczy. Pochwalił "bohaterstwo, waleczność, wytrwałość i odwagę" jej żołnierzy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:36

  Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że ponad pięć milionów osób musiało uciec z Ukrainy. - To jest pięć milionów indywidualnych losów pełnych cierpienia i traumy - powiedział zastępca Wysokiego Komisarza UNHCR Kelly Clements na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

  Do tej liczby trzeba dodać 7,1 milionów uchodźców wewnętrznych, które opuściły swoje domy na terenie Ukrainy, dodał Antonio Vitorino z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

  Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Serhij Kysylyca skrytykował fakt, że Rada Bezpieczeństwa nadal traktuje Rosję jako pełnoprawnego członka. - Koleżanki i koledzy, wydaje mi się, że te spotkania nie zmieniają wiele - oświadczył ukraiński dyplomata.

 • 2:53

  "Znów eksplozje w Mikołajowie" - napisał na Telegramie mer miasta Ołeksandr Senkiewicz. Zaapelował do mieszkańców miasta, aby nie zbliżali się do okien i pozostali w bezpiecznych miejscach.

  Według ukraińskiej agencji informacyjnej Unian, mieszkańcy miasta informowali również, że w niektórych miejscach wybuchły pożary. Wstępnie nie podano informacji o zniszczeniach ani ofiarach.

 • 2:32

  Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że przywrócono bezpośrednią łączność pomiędzy krajowym regulatorem a elektrownią jądrową w Czarnobylu, ponad miesiąc po tym, jak kontakt ten został utracony, gdy siły rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią, powiedział dyrektor generalny agencji Rafael Grossi.

  Dyrektor Grossi powiedział, że jest to "bardzo dobra wiadomość", dodając, że jeszcze w tym miesiącu uda się do elektrowni wraz z zespołem ekspertów w celu dokonania oceny sytuacji. Dodał, że jest to kolejny ważny krok w procesie wznawiania ukraińskiej kontroli nad miejscem katastrofy z 1986 roku, gdzie obecnie znajdują się różne zakłady utylizacji odpadów radioaktywnych.

 • 1:38

  W programie niemieckiej telewizji publicznej ZDF "heute journal" ambasador Ukrainy Andrij Melnyk odniósł się do listy możliwych dostaw broni, którą Ukraina otrzymała od Niemiec kilka tygodni temu. Według ambasadora nie ma na niej broni ciężkiej, która jest niezbędna, aby stawić czoła rosyjskiemu najeźdźcy. "Broni, której potrzebujemy, nie ma na tej liście" - oświadczył przedstawiciel Ukrainy.

  Melnyk powiedział, że niemiecka Bundeswehra jest w stanie dostarczyć Ukrainie potrzebną jej broń. Jako przykład podał bojowy wóz piechoty Marder. "Według naszych danych Bundeswehra posiada ponad 400 takich pojazdów, a tylko niewielka część z nich bierze udział w misjach".

 • 0:58

 • 0:47

  Niemiecki producent opon Continental ogłosił, że tymczasowo wznawia produkcję w swoim rosyjskim zakładzie w Kałudze. "Naszym pracownikom i menedżerom w Rosji grożą poważne konsekwencje karne, jeśli powstrzymamy się od zaspokajania lokalnego popytu" - czytamy w oświadczeniu firmy. Koncern wyjaśnił, że jego produkty są z zasady przeznaczone do użytku cywilnego.

  Continental, który ósmego marca ogłosił, że produkcja w zakładzie została zawieszona, nie sprecyzował, jakie zarzuty mogą zostać postawione pracownikom. W komunikacie firmy jest mowa o tymczasowej produkcji "w razie potrzeby", czyli znacznie poniżej dotychczasowego wykorzystania mocy produkcyjnych zakładu.

  Continental zaznaczył w swoim oświadczeniu, że wznowienie produkcji nie było decyzją podyktowaną chęcią osiągnięcia zysku.

 • 23:45

  Polska nie może sama udźwignąć ciężaru związanego z kryzysem uchodźczym, potrzebne jest większe zaangażowanie agencji ONZ - apelował we wtorek ambasador RP Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dyplomata wezwał też organizacje do powstrzymania przymusowych deportacji cywilów do Rosji.

  Ambasador RP Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w swoim wystąpieniu powiedział, że obecny kryzys uchodźczy związany z rosyjską agresją na Ukrainę jest największym w Europie od czasu II wojny światowej. Jak powiedział, Ukrainę opuściło już 5 milionów osób, zaś kolejne 7,1 mln to uchodźcy wewnętrzni, co razem stanowi ponad 1/4 całej ludności Ukrainy.

  - To oczywiste, że Polska i inne kraje sąsiadujące z Ukrainą nie będą w stanie udźwignąć ciężaru tego kryzysu same. Mimo to, w Polsce mamy prostą zasadę: najpierw pomagamy za pomocą naszych własnych środków, dopiero potem czekamy na międzynarodową pomoc - powiedział Szczerski. Zwrócił też uwagę na otwarcie we Lwowie ufundowanego przez Polskę miasteczka kontenerowego dla uchodźców wewnętrznych.

  Jak dodał, okazją do zademonstrowania wsparcia i solidarności będzie zainicjowana przez Polskę i Szwecję konferencja donatorów 5 maja. - Bezprecedensowa skala [kryzysu] wymaga zwiększonego zaangażowania agencji ONZ i wsparcia całej społeczności międzynarodowej. Tylko wspólny wysiłek przyniesie ulgę cierpiącym - powiedział Szczerski.

  Dyplomata wezwał też ONZ do większej koordynacji z władzami Polski i Ukrainy, pomocy w ochronie uchodźców przed handlarzami ludzi, a także w powstrzymaniu procederu wywożenia przez Rosję cywilów na swoje terytorium.

  - Widzimy pilną potrzebę refleksji na temat tego, co mogą zrobić poszczególne agencje ONZ, w tym UNHCR [Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców] i IOM [Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji] by zatrzymać i zapobiec temu procesowi - powiedział ambasador. - Powinniśmy odróżniać tych uciekających przed agresją od tych, którzy są przymusowo deportowani - dodał.

 • 23:39

  Administracja Joe Bidena ogłosi w ciągu najbliższych dni kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - podały między innymi telewizja NBC News i agencja Reutera. W nowej transzy, wartej ok. 800 mln dolarów, mają znaleźć się m.in. tysiące pocisków artyleryjskich.

  Jak podała NBC News, powołując się na źródła w administracji, w nowym pakiecie znajdą się dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich. Łączna wartość transzy ma wynieść ok. 800 mln dolarów, czyli tyle, ile warta była poprzednia, ogłoszona niecały tydzień temu. W tamtym pakiecie po raz pierwszy znalazły się systemy artylerii - 18 holowanych haubic 155 mm wraz z 40 tys. pocisków. Jak podaje telewizja, taka ilość może starczyć jedynie na ok. tydzień. Administracja ma ponadto zachęcać inne kraje do przesłania Ukrainie artylerii, która ma odegrać ważną rolę w bitwie o Donbas.

  Pentagon zapowiedział, że wkrótce rozpocznie szkolenia z użycia amerykańskich haubic. Rzecznik resortu John Kirby stwierdził, że choć działa różnią się od tych ukraińskich, zaznajomienie się z nimi nie powinno zająć wiele czasu. Łączna wartość zadeklarowanej dotąd przez USA pomocy wojskowej od początku wznowionej rosyjskiej inwazji to ok. 2,6 mld dolarów, czyli kwotę równą niemal połowie całego rocznego budżetu obronnego Ukrainy.

 • 23:38

  W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" były wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) przyznaje się do błędów popełnionych przez poprzednie rządy Niemiec związanych z gazociągiem Nord Stream 2. - Błędem było niesłuchanie opinii krajów Europy Wschodniej, gdy sprzeciwiały się one Nord Stream 2. To też był mój błąd - stwierdził w wywiadzie były wicekanclerz.

  - Kiedy w 2002 roku przenieśliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne w Europie z państwa na prywatne firmy energetyczne one zaczęły szukać jej najtańszzego żródła, a to był rosyjski gaz dostarczany gazociągami - wyjaśnił niemiecki polityk.

  Gabriel nie zgodził się jednak z tezą, że to wyłącznie SPD i jej polityka doprowadziły do uzależnienia energetycznego Niemiec od rosyjskiego gazu. - Wielu, i to nie tylko Niemców, zakładało, że bliskie stosunki handlowe, a przede wszystkim powiązania dotyczące surowców, pozwolą włączyć Rosję do stabilnego porządku europejskiego - oświadczył Gabriel.

  Sigmar Gabriel pełnił funkcje wicekanclerza w gabinecie Angeli Merkel w latach 2013–2018, a od 2017 do 2018 był ministrem spraw zagranicznych.

 • 22:25

  Podręcznik prezydenta Rosji Władimira Putina się nie zmienia, w obozach filtracyjnych w Czeczenii Rosja też biła, torturowała i zabijała cywilów - oświadczyła amerykańska ambasada na Ukrainie.

 • 22:19

  Rosyjskie lotnictwo zrzuca na kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu, gdzie w podziemiach ukrywają się cywile, bomby do niszczenia bunkrów - oświadczył na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 22:13

  Rosyjska armia w tej wojnie zapisze się na kartach światowej historii jako najbardziej barbarzyńska i nieludzka armia świata - oświadczył wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Celowe zabijanie cywilów, niszczenie osiedli mieszkaniowych, cywilnej infrastruktury, stosowanie w tym celu wszystkich rodzajów uzbrojenia, w tym zabronionego przez międzynarodowe konwencje - to już firmowy podpis rosyjskiej armii" - dodał. "I to taka podłość, która na pokolenia naznaczy rosyjskie państwo jako źródło absolutnego zła" - podkreślił Zełenski.

 • 22:08

  Ministerstwo obrony Czech zezwoli na serwisowanie uszkodzonych ukraińskich pojazdów opancerzonych w swoich przedsiębiorstwach przemysłu obronnego - poinformowała czeska minister obrony Jana Czernohova. - Czechy stały się pierwszym krajem partnerskim, do którego strona ukraińska oficjalnie wystąpiła o wzajemną współpracę czeskich i ukraińskich firm w naprawie sprzętu naziemnego, który został uszkodzony podczas działań wojennych – powiedziała szefowa resortu.

 • 22:07

  Premier Justin Trudeau zapowiedział, że Kanada dostarczy Ukrainie ciężką broń artyleryjską, poinformowała agencja The Canadian Press. Zapowiedź dostaw ciężkiej broni artyleryjskiej padła podczas wizyty premiera w Dalhousie w Nowym Brunszwiku. Trudeau podkreślił, że jest w bliskim kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a więcej szczegółów na temat nowych dostaw broni dla Ukrainy zostanie podanych w najbliższych dniach. Pod koniec marca premier powiedział podczas pobytu w Brukseli, że „Kanada będzie wysyłać więcej broni, tak śmiercionośnej jak i nie śmiercionośnej, do Ukrainy” i wyjaśnił, że rząd federalny poszukuje możliwości takiego składania zamówień, by broń trafiała bezpośrednio do wojsk ukraińskich. Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly mówiła wówczas, że rząd federalny rozważa możliwości współpracy z sektorem prywatnym w sprawie dalszych dostaw broni dla Ukrainy. We wtorek rząd Kanady nałożył też sankcje na kolejną grupę Rosjan, wśród których znalazły się dwie dorosłe córki Władimira Putina Katerina Tichonowa i Maria Woroncowa. Sankcje na członków rodziny Putina nałożyły wcześniej USA i Unia Europejska, wskazując, że rosyjski prezydent korzysta z rodzinnych powiązań do ukrywania majątku.

 • 21:54

  Ukraina otrzymała od innych krajów części zamienne do swoich samolotów - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Zaznaczył jednak, że nie doszło do przekazania całych samolotów. - Niektóre państwa przekazały części zamienne, by umożliwić naprawę ich unieruchomionych czołgów. To samo dotyczy samolotów; (Ukraińcy) otrzymali wsparcie, by ich samoloty znów mogły funkcjonować - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. Jak dodał, USA pomogły w transporcie części zamiennych do samolotów. Zaznaczył jednocześnie, że nie doszło do przekazania całych maszyn.

 • 21:53

  Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zdecydował o udzieleniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na fińskie ministerstwo obrony. - Dzisiaj, 19 kwietnia, na sugestię rządu prezydent Sauli Niinisto zdecydował, że Finlandia wyśle Ukrainie dodatkową pomoc wojskową – napisano w komunikacie resortu. Ministerstwo nie ujawniło szczegółów dotyczących zawartości pakietu pomocowego, sposobów jego dostarczenia oraz terminów.

 • 21:51

  Cztery osoby zginęły, a 26 zostało rannych we wtorek w rosyjskich ostrzałach obwodu charkowskiego - poinformowały władze tego regionu na wschodzie Ukrainy. - 19 kwietnia Rosjanie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych ostrzelali dzielnice Kijowską i Industrialną (w Charkowie). Wrogowie również z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i artylerii strzelali w miejscowości rejonów dergackiego, bałaklijskiego i czuhujewskiego. W obwodzie charkowskim w ostrzałach okupantów rannych zostało 26 cywilów. Niestety cztery osoby zginęły - przekazały władze obwodu charkowskiego, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. We wtorek po południu szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow informował o trzech zabitych i 16 rannych w rosyjskim ostrzale. Podkreślił, że intensywność ostrzałów w Charkowie wzrosła. Zaapelował do mieszkańców, by bez pilnej potrzeby nie wychodzili na zewnątrz i by przebywali w schronach.

 • 21:51

  Ukraińcy walczą o Mariupol bardzo odważnie i wcale nie uważamy, że upadek miasta jest nieunikniony - powiedział John Kirby.

 • 21:50

  Prowadzimy wstępne rozmowy na temat długoterminowego rozmieszczenia wojsk w Europie, ale wciąż są one w początkowej fazie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się m.in. do środowej wizyty szefa MON Mariusza Błaszczaka w Waszyngtonie. - Prowadzimy wstępne dyskusje tu w tym budynku na temat, jakie powinno być nasze długoterminowe rozmieszczenie wojsk i bylibyśmy głupi, gdybyśmy tego nie robili, biorąc pod uwagę zmiany w sytuacji bezpieczeństwa w Europie - powiedział Kirby. - Ale jeśli chodzi o szczegółowe negocjacje z innymi krajami o tym, gdzie siły powinny być rotacyjne, a gdzie stałe, albo jaka powinna być liczebność, jeszcze nie jesteśmy w tym miejscu - dodał. Rzecznik zapowiedział, że głównym tematem rozmowy z szefem MON w środę będzie wojna na Ukrainie i wsparcie dla Kijowa.

 • 21:02

  W czołówce narodów zainteresowanych doniesieniami na temat wojny w Ukrainie są Polacy. Generalnie jednak niemal na całym świecie znacznie ponad połowa badanych deklaruje takie zainteresowanie - wynika z globalnego sondażu Ipsos.

  Średnia, jeśli chodzi o deklaracje zainteresowania informacjami dotyczącymi wojny w Ukrainie w 27 krajach świata, w których przeprowadzono badanie, wyniosła 70 procent. Najwyższa była w Japonii, Szwecji i Polsce - odpowiednio 89, 83 i 77 proc. Średnią na poziomie 75 proc. lub wyższą odnotowano jeszcze w Indiach, Holandii, Turcji, Brazylii i Hiszpanii.

 • 20:59

  Siły zbrojne Ukrainy odzyskały kontrolę nad miastem Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Ukraiński Sztab Generalny podał w komunikacie, że "w wyniku naszej kontrofensywy wróg poniósł straty i wycofał się".

  Podkreślono, że ukraińskie wojska opanowały całą 9-tysięczną miejscowość leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie Doniecka - stolicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

 • 20:53

  Lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksiej Nawalny zareagował na zamordowanie swojego imiennika przez Rosjan w Buczy i wezwał do obalenia reżimu prezydenta Władimira Putina.

  "Obok trupa na ziemi leży paszport z nazwiskiem 'Nawalny'. To jeden z zabitych w ukraińskiej wsi Bucza. Ilja Iwanowicz Nawalny. Wszystkie okoliczności wskazują na to, że zabili go z powodu nazwiska. Dlatego paszport został demonstracyjnie rzucony w pobliżu. Całkowicie niewinna osoba została zabita przez oprawców Putina (No bo jak inaczej ich nazwać? Przecież nie 'rosyjscy żołnierze'), ponieważ byliśmy imiennikami. Najwyraźniej mieli nadzieję, że to krewny" - czytamy we wpisie zamieszczonym na profilu Aleksieja Nawalnego w serwisie Facebook.

  "I tę wojnę rozpętał również demoniczny maniak, który ma obsesję na punkcie bzdur w kwestii geopolityki, historii i struktury świata. Ten maniak się nie zatrzyma. Uzależnił się od śmierci, wojny i kłamstw, jak od narkotyku – potrzebuje ich, by utrzymać władzę. Obowiązkiem każdego jest wniesienie jakiegokolwiek, nawet najmniejszego wkładu w zatrzymanie tej wojny i odsunięcie Putina od władzy. Protestuj, gdzie i jak możesz. Agituj, jak możesz i kogo możesz. Najgorsza jest bezczynność. A teraz jej konsekwencją jest śmierć" - podkreślił Nawalny.

  Rosyjski opozycjonista stwierdził, że nie wie, czy zamordowany mieszkaniec obwodu kijowskiego był jego krewnym. Zasugerował jednak taką możliwość, bo mężczyzna pochodził z tej samej wsi, co ojciec rosyjskiego opozycjonisty.

 • 20:46

  Przekazanie przez Ukrainę wypełnionego kwestionariusza w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej to ważny krok - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  Jak dodał na Twitterze, z szefową KE Ursulą von der Leyen rozmawiał też o zwiększeniu pomocy dotyczącej bezpieczeństwa dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Omówiono także odbudowę po wojnie. "Doceniamy wsparcie UE!" - zapewnił.

 • 20:44

  Głównym punktem telekonferencji prezydenta Joe Bidena z sojusznikami z NATO, UE i G7 było dalsze wsparcie dla Ukrainy, zarówno wojskowe, jak i finansowe - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

  - Przywódcy zgodzili się, by kontynuować pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną dla Ukrainy - powiedziała Psaki podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu Air Force One. Jak dodała, uczestnicy telekonferencji potwierdzili swoją solidarność z Ukrainą i zobowiązali się dalej współpracować, by nakładać na Rosję koszty ze względu na jej agresję.

  Sam Joe Biden, wychodząc z samolotu w stanie New Hampshire, twierdząco odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy USA wyślą Ukrainie więcej systemów artylerii ponad 18 haubic, do których przekazania się zobowiązały.

 • 20:39

  Grecja zatrzymała rosyjski tankowiec u wybrzeży wyspy Eubea w ramach sankcji Unii Europejskiej, nałożonych na Moskwę w związku z jej inwazją na Ukrainę - poinformowała grecka straż przybrzeżna.

  Statek "Pegas" o wadze 115 500 ton, pływający pod rosyjską banderą, z 19 rosyjskimi członkami załogi na pokładzie, został przejęty w pobliżu Karystos na południowym wybrzeżu Eubei.

 • 20:31

  Podczas narady prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami UE, państw NATO i G7 podkreślono konieczność dalszego wspierania Ukrainy, międzynarodowego izolowania Moskwy, także przez wprowadzenie nowych sankcji i redukcji uzależnienia od rosyjskich źródeł energii - poinformowała kancelaria premiera Włoch Mario Draghiego.

 • 20:31

  Brytyjski premier Boris Johnson zadeklarował wysłanie broni artyleryjskiej dla Ukrainy. Powiedział, że chce uzbroić Ukrainę do tego stopnia, by Rosja nie odważyła się jej więcej zaatakować.

 • 20:30

  Zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu zostały niemal całkowicie zniszczone w wyniku rosyjskiego bombardowania - przekazał w rozmowie z Radiem Swoboda zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.

 • 19:19

  Premier Japonii Fumio Kishida zadeklarował, że jego kraj zwiększy pożyczkę finansową dla walczącej z inwazją rosyjską Ukrainy z obiecanych wcześniej 100 milionów do 300 milionów dolarów - przekazało japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.

  Wcześniej we wtorek rząd Japonii ogłosił, że podaruje Ukrainie maski oraz kombinezony chroniące przed atakami bronią chemiczną, a także dostarczy drony zwiadowcze.

 • 19:08

  W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk na wschodzie Ukrainy zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformował podczas konferencji prasowej szef władz obwodu Pawło Kyryłenko. Cywile, którzy doznali obrażeń, walczą o życie w szpitalu.

 • 19:06

  Minionej nocy rosyjskim wojskom nie udało się posunąć naprzód na wschodzie Ukrainy. Żadna z podjętych przez nich prób zmasowanej ofensywy nie przyniosła dotąd efektu - przekazał podczas briefingu prasowego doradca prezydenta Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

 • 19:02

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o przechwyceniu rozmowy rosyjskiego żołnierza z matką, w której mężczyzna przyznaje się o zabijania cywilów, w tym dzieci. Kobieta nie wierzy synowi.

  "Synku, nie traćcie bojowego ducha! Gdybyś tylko zobaczył, co oni tam wyprawiają! Wiesz, że robicie coś wielkiego! Zapamiętaj to" - mówi kobieta we fragmencie rozmowy opublikowanej przez SBU.

  "Co robimy? Zabijamy cywilów i dzieci, do cholery" - odpowiada mężczyzna.

  "Nie, nie zabijacie cywilów i dzieci! Zabijacie faszystów, k...a, uwierz mi! (...)" - słyszy od matki.

 • 18:57

  Pokój na warunkach Putina jest nie do zaakceptowania - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas wirtualnego spotkania z przywódcami państw NATO i UE. - Wraz z naszymi zachodnimi partnerami jesteśmy zgodni, że Rosja nie może wygrać tej wojny - podkreślił.

 • 18:51

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił rosyjską ofensywę we wschodniej Ukrainie i zaapelował o co najmniej czterodniową "humanitarną przerwę" w działaniach wojennych z okazji prawosławnej Wielkanocy.

  "Proszę dziś o czterodniową przerwę humanitarną w Wielki Tydzień, od czwartku do niedzieli, aby umożliwić otwarcie szeregu korytarzy humanitarnych na Ukrainie".

 • 18:50

  Rosjanie przygotowują szereg pseudoreferendów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by "zalegalizować" okupacyjną administrację - podał ukraiński wywiad wojskowy.

 • 18:31

  Około 120 cywilów mieszkających w pobliżu zakładów hutniczych Azowstal w oblężonym Mariupolu opuściło miasto korytarzami humanitarnymi -podała agencja prasowa Interfax, powołując się na telewizję państwową.

 • 18:24

  Wróg podjął nieudane próby ofensywy pod Charkowem i Donieckiem - podał w komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii.

 • 18:24

  Na razie obserwujemy ograniczone rosyjskie ataki na wschodzie Ukrainy, będące "preludium" dla szykowanej szerszej ofensywy - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, Rosja wciąż ściąga do regionu posiłki, choć straciła dotychczas około 25 procent swoich sił bojowych.

 • 18:20

  Na drodze prowadzącej z Kijowa do pobliskiej Buczy co kilkaset metrów ustawiono barykady i umocnienia z betonowych bloków, jeży przeciwczołgowych, przewróconych ciężarówek i drzew.

  Niemal każda ulica i budynek w Buczy nosi ślady wojny, a mieszkańcy przez brak prądu nadal gotują w ustawianych przed blokami kotłach.

 • 18:12

  Operator kolejowy w mieście Takamatsu na zachodzie Japonii wprowadził do swojego taboru pociąg pomalowany w barwy ukraińskiej flagi, aby okazać solidarność z walczącą Ukrainą i jej personelem kolejowym.

 • 18:01

  Rosyjski niezależny portal Meduza przedstawił historie mieszkańców wsi Bohdanówka pod Kijowem, do której w marcu wdarli się Rosjanie. W miejscowości tej żołnierze rosyjscy dokonali co najmniej trzech zabójstw i dwa gwałty. Jednego z mieszkańców zabito, bo znaleziono u niego spodnie koloru khaki.

 • 17:58

  Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję; dotyczą one 14 osób, w tym dwóch dorosłych córek Władimira Putina – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

 • 17:56

  Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - HUR) ostrzegł, że Rosjanie masowo minują okupowane przez siebie terytoria. Informacja została opublikowana w komunikatorze Telegram.

  HUR przytoczył przykład obwodu chersońskiego, gdzie 18 kwietnia Rosjanie gęsto zaminowali pola, nasadzenia i drogi gruntowe wzdłuż szosy Chersoń-Sniehiriwka.

 • 17:49

  Duda: Nie można dopuścić, żeby ta wojna została wygrana przez Rosję.

 • 17:48

  Duda: Jeśli Rosja odniesie zwycięstwo to będzie najpewniej dalej atakowała kolejne kraje.

 • 17:48

  Duda: Była kwestia odpowiedzialności Putina, oficerów i żołnierzy. Jest poważna determinacja, żeby te zbrodnie zostały rozliczone.

 • 17:47

  Duda: Reżimy sankcyjne są cały czas analizowane, liczymy na to, że będą one rozszerzane wobec Rosji. Coraz więcej przywódców mówi o sankcjach związanych z rosyjską ropą i gazem.

 • 17:46

  Duda: Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Ukraina potrzebuje wsparcia.

 • 17:45

  Duda: Zdałem krótką relację z mojej wizyty w Ukrainie i rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 • 17:44

  Po telekonferencji z udziałem prezydenta USA Joe Bidena oraz przywódców państw NATO i Unii Europejskiej głos zabiera prezydent Andrzej Duda.

 • 17:40

  Rumunia niebawem będzie mogła przekazać armii ukraińskiej walczącej z rosyjską inwazją uzbrojenie z rezerw swoich sił bezpieczeństwa - poinformował dziennik "Romania Libera".

 • 17:07

  Rząd Portugalii rozpoczął przygotowania do wysyłki trzeciego samolotu z uzbrojeniem dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - podał lizboński dziennik “Diario de Noticias”, powołując się na portugalskie źródła dyplomatyczne.

  Według ustaleń gazety prace nad wysyłką uzbrojenia prowadzone są równolegle z przygotowaniami do przywrócenia funkcjonowania ambasady Portugalii w Kijowie. Została ona zamknięta w marcu wraz z ofensywą wojsk rosyjskich na ukraińską stolicę.

 • 16:57

  Bitwa o Charków została już przegrana przez rosyjskie wojska. Teraz najeźdźcy próbują przebić się przez obwód charkowski w głąb Ukrainy - przekazał szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow. W jego ocenie głównym celem Rosjan jest opanowanie Donbasu.

 • 16:51

  Walki w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy wyraźnie się nasiliły - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch, cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina.

  "W rejonie Połohy sytuacja uległa eskalacji. Starcia nasiliły się. Chłopaki trzymają linię obrony, ale jest potężna ofensywa wroga".

 • 16:47

  W Rosji każda treść na temat ataku na Ukrainę kontrolowana jest przez Kreml - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że to nasilenie stałej rosyjskiej propagandy i prania mózgów..

 • 16:45

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak na Twitterze: "Donbas. II faza operacji specjalnej". 2., 3., 10.? To już nie ma znaczenia. Czemu? Bo to dokładnie to samo, co "w 72 godziny zdobędziemy Kijów". Rosjanie uwielbiają opowiadać bajki. Ale w rzeczywistości wydarzy się tylko to, czego potrzebuje Ukraina.

 • 16:24

  919 miejscowości zostało do tej pory całkowicie wyzwolonych od rosyjskich najeźdźców - oświadczył zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko w nagraniu opublikowanym w komunikatorze Telegram.

 • 16:23

  Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podziękował w Sofii bułgarskim władzom i Bułgarom za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych. Obecnie w kraju schronienie znalazło 91 tysięcy obywateli Ukrainy, w tym 35 tys. dzieci.

 • 16:22

  Rozpoczęły się zwołane przez prezydenta USA Joe Bidena konsultacje z udziałem przywódców Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Rumunii, UE i NATO - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

 • 16:00

  Rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano poinformował na konferencji w Brukseli, że w UE trwają prace nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji. - Kiedy nadejdzie właściwy czas, ogłosimy je - powiedział.

 • 15:34

  Holandia przekaże Ukrainie ciężkie uzbrojenie, z pojazdami opancerzonymi włącznie - napisał na Twitterze premier Mark Rutte po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  W rozmowie z ukraińskim przywódcą uczestniczyła także minister obrony Holandii Kajsa Ollongren. Premier wyraził poparcie dla Ukrainy w obliczu nowej rosyjskiej ofensywy.

 • 15:23

  Trzy osoby zginęły, a szesnaście zostało rannych w rosyjskim ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

 • 14:51

  Celem nowej ofensywy Rosji na wschodzie Ukrainy jest zajęcie całego obwodu ługańskiego i donieckiego, stworzenie połączenia lądowego między tymi terytoriami a Krymem oraz zniszczenie ukraińskich sił zbrojnych - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.

 • 14:39

  Odbyła się piąta wymiana jeńców między Rosją i Ukrainą. Do domów w Ukrainie wraca 76 osób: 60 wojskowych i 16 cywilów - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

 • 14:27

  Moskwa wydala 15 holenderskich dyplomatów po tym, jak w zeszłym miesiącu Holandia kazała wyjechać 18 rosyjskim dyplomatom - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  W osobnym oświadczeniu resort podał, że w ramach retorsji Rosja wydala również 21 belgijskich dyplomatów.

 • 14:26

  Rosyjskie oblężenie Mariupola i tragedia tego miasta skomplikowały nasze rozmowy pokojowe z Rosją. Obecnie trudno powiedzieć, kiedy te negocjacje zostaną wznowione - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z agencją Reutera.

  "Rosja liczy na sukces zmasowanej operacji militarnej w Donbasie. Przeciwnik chce wzmocnić swą pozycję w wyniku działań zbrojnych, a nie rozmów. Również ten czynnik stawia pod znakiem zapytania przyszłość negocjacji pokojowych".

 • 14:17

  Rząd Holandii poinformował, że w minioną sobotę ponownie otworzył swoją ambasadę w Lwowie, angażując niewielką liczbę pracowników.

 • 14:15

  Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył, że rosyjskie siły "metodycznie realizują" plany "wyzwolenia" dwóch separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy.

  Szojgu powiedział, że Zachód, dozbrajając Ukrainę, robi wszystko, co może, by przedłużyć operację wojskową Moskwy.

 • 14:01

  Rozmowę, w której żołnierz rosyjski mówi o rozkazie dowództwa, by "zrównać z ziemią" fabrykę Azowstal w Mariupolu, przechwyciła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – poinformował portal Ukrinform.

  W przechwyconej rozmowie rosyjski dowódca plutonu, który znajduje się cztery kilometry od fabryki, mówi swojej żonie: "Czekamy tu na 'niespodzianki' z Rosji… Trzytonowe z nieba. Powiedzieli, żeby zrównać wszystko z ziemią… Przyjechał podpułkownik i powiedział: 'poczujecie to na sobie i usłyszycie'".

  Pytany, co z ludnością cywilną, odpowiada, że wyjechali wszyscy, którzy chcieli, i zostali tylko "patrioci i bardzo mądrzy".

 • 13:54

  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z innymi przewodniczącymi parlamentów państw Unii Europejskiej odwiedzi w środę polsko-ukraińskie przejście graniczne w Dorohusku oraz punkt recepcyjny w Chełmie. Delegacja uda się też do Centrum Pomocy Humanitarnej w podwarszawskim Nadarzynie.

  Jak przekazało Centrum Informacyjne Sejmu, marszałek Witek spoka się parlamentarzystkami z dziewięciu krajów. Będą to przedstawicielki Austrii, Belgii, Czech, Cypru, Łotwy, Litwy, Hiszpanii, a także wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk i wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala.

 • 13:42

  Czujemy, że nastąpiła chwila ataku. Ruszyli ze wszystkich kierunków, zaczął się bardziej zmasowany ostrzał, o wiele intensywniej atakuje lotnictwo – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Suspilne.

  - Dlatego możemy stwierdzić, że ofensywa, o której uprzedzaliśmy, rozpoczęła się – powiedział szef władz obwodowych podczas briefingu.

  Potwierdził również, że siły rosyjskie kontrolują Kreminną.

 • 13:28

  Rząd Danii zapowiedział zwiększenie wydobycia gazu ziemnego, aby uniezależnić się od importu z Rosji. Do 2030 roku duńskie władze chcą jednak całkowicie zrezygnować z tego źródła energii.

  "Jesteśmy przekonani, że lepiej korzystać ze złóż na Morzu Północnym niż kupować gaz od Putina".
  Premier Danii Mette Frederiksen

 • 13:24

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem i innymi światowymi przywódcami we wtorek na temat zaostrzenia sankcji wobec Rosji i dalszego wsparcia dla Ukrainy - poinformował rzecznik brytyjskiego premiera.

 • 13:22

  Henkel wycofuje się z działalności w Rosji - poinformował koncern chemiczny. Decyzja ma związek ze sprzeciwem firmy wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 13:21

  Węgry nie poprą sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz – oznajmił szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swym tureckim odpowiednikiem w Ankarze. Ocenił, że wyborcy węgierscy poparli taką politykę rządu w niedawnych wyborach parlamentarnych.

 • 12:58

  Sejm Litwy zakazał we wtorek używania symboli "Z" i "V" wykorzystywanych przez Rosję podczas jej agresji przeciwko Ukrainie oraz używania wstążki św. Jerzego w kolorach żółto-czarnym symbolizującej zwycięstwo Rosji. Eksponowanie tych znaków będzie karane grzywną.

  - Zmiany te są nie tylko konieczne, ale wręcz niezbędne dla naszego bezpieczeństwa narodowego, jeśli chcemy uniknąć losu podobnego do Ukrainy i przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie – oświadczyła posłanka Monika Oszmianskiene.

  Zgodnie z przyjętymi regulacjami, na Litwie zabronione jest używanie "symboli reżimów totalitarnych lub autorytarnych, które były lub są wykorzystywane do propagowania agresji wojskowej, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych”.

  Za używanie w miejscach publicznych symboli gloryfikujących agresję wojskową i zbrodnie wojenne grozi obecnie kara grzywny w wysokości od 300 do 700 euro, a dla osób prawnych - do 1200 euro. W przypadku powtarzającego się wykroczenia wysokość grzywny wzrośnie odpowiednio do 900 i 1500 euro.

 • 12:38

  W obwodzie kijowskim znaleziono dotąd ciała ponad 1000 cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy - poinformował we wtorek komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, cytowany przez Ukrainską Prawdę.

  - Zdecydowana większość zamordowanych osób zginęła od strzałów z broni palnej. Tylko w miasteczku Bucza, na północny zachód od Kijowa, potwierdzono dotąd śmierć ponad 420 cywilów. Te liczby ciągle rosną (w całym obwodzie kijowskim - red.), ponieważ mieszkańcy wracają do swoich domów i odnajdują zabitych w budynkach mieszkalnych, piwnicach, studniach - relacjonował Niebytow.

  Szef policji poinformował, że w ciągu ostatniej doby przewieziono do kostnic 48 ciał cywilów z obwodu kijowskiego. Dodał również, że od początku kwietnia odnotowano 12 przypadków śmierci lub obrażeń ciała wywołanych przez ładunki wybuchowe (miny i inne przedmioty) pozostawione przez rosyjskich żołnierzy. - Rosjanie zaminowali nawet groby. Tylko na jednym z cmentarzy w obwodzie kijowskim pirotechnicy rozbroili 13 ładunków - przekazał Niebytow.

 • 12:12

 • 12:01

  Premier Hiszpanii Pedro Sanchez uda się w najbliższych dniach do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na źródła w hiszpańskim rządzie.

  W poniedziałek Sanchez powiedział na antenie jednej z madryckich telewizji, że rozpoczęto przygotowania do przywrócenia pracy ambasady Hiszpanii w stolicy Ukrainy. Hiszpania zamknęła ambasadę w Kijowie na początku marca z powodu zagrożenia powstałego wskutek rosyjskiej inwazji. Personel placówki został przeniesiony do Polski.

 • 11:41

  Wielka Brytania w najbliższych dniach przekaże Ukrainie pewną liczbę wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Stormer, na których mogą być umieszczane wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak - ujawnił we wtorek dziennik "The Sun".

  Według gazety brytyjska armia zaprezentowała ukraińskiej delegacji możliwości pojazdu Stormer dwa tygodnie temu na poligonie pod Salisbury i należy się spodziewać, że w tym tygodniu minister obrony Ben Wallace poinformuje o ich przekazaniu. Stormer to produkowany w Wielkiej Brytanii 13-tonowy gąsienicowy pojazd opancerzony.

 • 11:26

  Szesnaście miejsc pochówku miejscowej ludności zamordowanej przez wojska rosyjskie znaleźli funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego Ukrainy (DBR) w obwodzie kijowskim – poinformowano we wtorek na stronie internetowej DBR.

  Dyrektor DBR Ołeksij Suchanow zaznaczył, że nikt na świecie nie ma już wątpliwości, że sprawcami okrutnych zbrodni w Irpieniu, Buczy i innych miasta byli żołnierze rosyjscy. "Oprócz potępienia politycznego i moralnego musi być też surowa ocena prawna" – zacytowano jego słowa.

  Jak podkreślono, śledczy zbadali w obwodzie kijowskim blisko 700 ha terenu wraz z ponad 10 tys. budynków. Stwierdzono użycie w dzielnicach mieszkalnych m.in. min przeciwpiechotnych, pocisków czołgowych i rakiety balistycznej Iskander-M. Wszystkie te fakty zostały udokumentowane.

 • 11:08

  Na rosyjskim krążowniku Moskwa, który zatonął w ubiegłym tygodniu na Morzu Czarnym w wyniku trafienia ukraińskimi rakietami, zginęło 37 osób – podał powołując się na anonimowe źródło rosyjski niezależny portal Meduza. Oficjalnie władze Rosji nie poinformowały o stratach.

  Według źródła Meduzy na krążowniku oprócz 37 zabitych było też około 100 rannych; liczba zaginionych nie jest znana. W sumie na okręcie miało być ok. 500 ludzi. Rozmówca niezależnego portalu, który przekazał informację o zabitych, to "osoba zbliżona do dowództwa Floty Czarnomorskiej".

  Wcześniej, jak wskazuje Meduza, informację o śmierci około 40 członków załogi podała Nowa Gazieta Jewropa, powołując się na matkę jednego z marynarzy, który przeżył atak.

 • 10:50

  - Zapowiadana bitwa o Donbas, która najwyraźniej wczoraj się rozpoczęła, trwa, ale jej postępy są bardzo umiarkowane. Ta bitwa nie potoczy się po myśli Rosjan - przekazał doradca Wołodymyra Zełenskiego Ołeksji Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera. Jego zdaniem Rosjanom braknie siły, by złamać ukraińską obronę.

 • 10:31

  Prawie cały obwód ługański na wschodzie Ukrainy został pozbawiony elektryczności na skutek uszkodzenia przez siły rosyjskie linii wysokiego napięcia – poinformował we wtorek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. Bez prądu jest 215 miast i wsi. Jak ocenił Hajdaj, sytuacja jest krytyczna.

 • 10:12

  Greckie władze zajęły we wtorek pływający pod rosyjską banderą tankowiec Pegasus - poinformowała agencja Reutera, powołująca się na urzędnika ministerstwa żeglugi Grecji. Dodano, że statek został zajęty w ramach unijnych sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę.

  Tankowiec przejęto w pobliżu miasta Karistos położonego na leżącej na północny wschód od Aten wyspie Eubea. Na jego pokładzie znajdowało się 19 członków załogi, wszyscy są rosyjskimi obywatelami.

  Przedstawiciel greckiej straży przybrzeżnej zaznaczył, że zajęto statek, ale nie przewożoną przez niego ropę - dodał Reuters.

 • 10:05

  Około 20 800 żołnierzy straciły wojska rosyjskie od początku inwazji na Ukrainę – poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Siły rosyjskie straciły dotychczas 169 samolotów, 150 śmigłowców, 802 czołgi, 2063 transportery opancerzone, 386 systemów artyleryjskich, 132 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 67 systemów przeciwlotniczych, 1495 samochodów, 8 okrętów, 76 cystern z paliwem i 158 samolotów bezzałogowych.

 • 9:38

  Władze obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zaapelowały do mieszkańców o jak najszybszą ewakuację, zanim stanie się to niemożliwe z powodu wkroczenia Rosjan. Na terenach już zajętych przez wojska rosyjskie trzeci dzień z rzędu nie udało się uzgodnić korytarzy ewakuacyjnych.

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj ponowił we wtorek apel do mieszkańców objętego walkami obwodu. "Tysiące mieszkańców Kreminnej nie zdążyły i teraz są zakładnikami Rosjan" - napisał Hajdaj na Telegramie. O wkroczeniu Rosjan do Kreminnej poinformowano w poniedziałek. W mieście toczą się intensywne walki.

  Hajdaj oświadczył również, że na zajmowanych terytoriach Rosjanie wykorzystują mieszkańców jako tanią siłę roboczą albo przymusowo mobilizują. "Tych, którzy odmawiają, zabijają na miejscu" - napisał urzędnik.

 • 9:30

  17 zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych pracuje w Kijowie – poinformowało we wtorek MSZ Ukrainy na Facebooku. Działają przedstawicielstwa Czech, Estonii, Francji, Gruzji, Iranu, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Słowenii, Tadżykistanu, Turcji, Turkmenistanu, Watykanu i Włoch, a także Unii Europejskiej.

  MSZ podkreśliło, że z każdym dniem wznawia pracę coraz więcej przedstawicielstw dyplomatycznych, co świadczy o tym, ze świat wspiera i wierzy w Ukrainę.

  Ambasada Polski w czasie inwazji nie przerywała pracy w ukraińskiej stolicy.

 • 9:21

  Rosjanie okupujący położone na południu Ukrainy miasto Heniczesk ponownie ustawili w nim pomnik Lenina. Okupant chce wykorzystać sentyment ludności do ZSRR, ale to się nie uda - Rosjanie żyją przeszłością, Ukraińcy mają przed sobą pomyślną przyszłość - skomentował lokalny radny Jurij Sobołewski.

  "Orki (Rosjanie - red.) w obwodzie chersońskim kontynuują swój eksperyment z podróżowaniem do przeszłości. Czerwone flagi, pomniki z czasów sowieckich. A wszystko to na tle pogłębiającego się kryzysu humanitarnego, ostrego tłumienia sprzeciwu i manifestacji w obronie praw obywatelskich" - napisał radny obwodowy w poniedziałek na Facebooku.

 • 8:15

  "W czarnomorskiej strefie operacyjnej wrogie zgrupowania okrętów rakietowych i desantowych oddaliły się od brzegów ukraińskich na prawie 200 km" – poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe, cytowane przez portal Ukrainska Prawda. Jak podkreślono, nadal trwa blokada morska i utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych.

  13 kwietnia rosyjski krążownik Moskwa, okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, został trafiony dwiema ukraińskimi rakietami Neptun. Moskwa znajdowała się wówczas ok. 100 km od wybrzeża Ukrainy, czyli była w zasięgu rakiet Neptun. Zdaniem Pentagonu utrata krążownika, który zatonął w czwartek, to cios dla rosyjskiej floty w regionie.

 • 8:04

  Siły rosyjskie prawdopodobnie rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na wschodzie Ukrainy - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Rosyjskie natarcie na wschodzie "prawdopodobnie nie będzie radykalnie bardziej skuteczne niż poprzednie duże ofensywy Rosjan w okolicach Kijowa" - ocenia ISW. Uzasadnia to brakiem rozwiązania przez wojska najeźdźców podstawowych problemów utrudniających poprzednie operacje - kłopotów z koordynacją jednostek i niskiego morale żołnierzy. Armia rosyjska nie odtworzyła w pełni oddziałów wycofanych z okolic Kijowa, a wcieleni do nich nowi żołnierze nie są z nimi odpowiednio zgrani - podkreśla amerykański ośrodek.

  "Częste doniesienia o katastrofalnie niskim morale Rosjan i kolejnych problemach logistycznych pokazują, że rzeczywista siła bojowa wojsk rosyjskich na Ukrainie stanowi zaledwie ułamek ich teoretycznej siły ujmowanej przez liczbę batalionowych grup taktycznych" - pisze ISW.

  Ośrodek zastrzega jednak, że wojska rosyjskie mogą być w stanie zadać straty siłom ukraińskim i podbić kolejne tereny kraju. Byłoby to możliwe dzięki dużej koncentracji jednostek artylerii i samej przewadze liczebnej Rosjan, ale takie sukcesy atakujących wiązałyby się też z wysokimi stratami - wyjaśniono w raporcie.

 • 7:53

  W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło dotychczas na Ukrainie 205 dzieci, a rannych zostało 367 – poinformowało we wtorek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

  W publikowanych codziennie w statystykach prokuratury generalnej nie ma informacji z oblężonego Mariupola w obwodzie donieckim, gdzie według najostrożniejszych szacunków mogło już zginąć w wyniku rosyjskich ataków ponad 20 tys. ludzi. Władze ukraińskie nie są również w stanie aktualizować informacji o zabitych i rannych w innych rejonach objętych walkami.

 • 7:35

  "Przeciwnik kontynuuje działania ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej w celu zdobycia pełnej kontroli nad terenami obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymania korytarza lądowego do okupowanego Krymu" – podano w komunikacie ukraińskiego sztabu zamieszczonym na Facebooku.

  Główne siły, jak zaznaczono, wojska rosyjskie koncentrują na próbach przerwania ukraińskiej obrony w obwodach ługańskim i donieckim, a także na zdobyciu pełnej kontroli nad Mariupolem nad Morzem Azowskim.

  Rosjanie kontynuują częściową blokadę Charkowa, a także – jak wynika z informacji Sztabu – przerzucają do obwodu charkowskiego dywizjony rakiet przeciwlotniczych Tor. W Rosji, w obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono systemy S-400 i S-300 dla osłony przeciwlotniczej zgrupowania sił rosyjskich. W rejonie Iziumu w obwodzie charkowskim siły rosyjskie prowadzą ofensywę na lewym brzegu rzeki Doniec.

  Na południu Ukrainy walki są kontynuowane w obwodzie chersońskim, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć kontrolę nad całym jego terytorium. Rosjanie koncentrują też siły w obwodzie zaporoskim.

  Wojska rosyjskie w dalszym ciągu przerzucają żołnierzy i uzbrojenie z centralnych i wschodnich regionów swojego kraju na Ukrainę.

  W raporcie Sztabu zaznaczono, że przeciwnik w ciągu minionej doby zintensyfikował ataki rakietowe w zachodnich obwodach Ukrainy.

 • 7:10

  Cztery osoby zginęły, a pięć odniosło obrażenia w poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

  Jak podkreślił, bilans ten nie obejmuje miast Mariupol i Wołnowacha, gdzie nie ma możliwości ustalenia liczby ofiar.

  Według Kyryłenki w miejscowości Torske zginęły dwie osoby, jedna w Szandryhołowem, a jedna w Rozdolnem.

 • 7:06

  Serhij Kiral: Mamy tu co najmniej 200 tysięcy uchodźców wewnętrznych. Lwów stał się hubem humanitarnym, przez który idzie dużo pomocy z zachodu. Jest dużo wolontariuszy, którzy pracują, by ta pomoc szła dalej na wschód.

 • 7:03

  Serhij Kiral: Celem tej wojny jest zrobienie Ukrainy słabą ekonomicznie. Putin, ci nowocześni faszyści, oni się nie zatrzymają, dalej będą niszczyć infrastrukturę cywilną i zabijać cywilów.

 • 7:01

  Serhij Kiral: Wszyscy ludzie, którzy zginęli, to cywile. Spośród tych siedmiu, czterej to pracownicy warsztatu, młodzi chłopcy.

 • 7:00

  Zastępca mera Lwowa Serhij Kiral w TVN24: Dziecko ranne w wyniku ostrzału to uchodźca z Charkowa. To ludzie, którzy przyjechali do Lwowa, żeby mieć spokój, którego wszyscy się tu spodziewaliśmy. Jak widać, w Ukrainie nie ma żadnego miasta, gdzie można odczuwać pokój.

 • 6:47

  Ponad 4,6 mln ludzi w Ukrainie ma ograniczony dostęp do wody z powodu rosyjskiej inwazji, w trakcie której uszkodzeniu uległy sieci wodociągowe i energetyczne – podał we wtorek portal Hromadske, powołując się na UNICEF.

 • 6:39

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz, pp, akw/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/GeneralStaff.ua

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP