Małe włókna żywicy epoksydowej oplatające się wokół polistyrenowej kulki mogą być piękne. Zdjęcie takiego właśnie zjawiska zwyciężyło w konkursie "International Science and Engineering Visualization Challenge" organizowanym przez National Science Foundation i magazyn "Science".
Co prawda na zdjęciu zrobionym przez mikroskop elektronowy widać polimery, to autorzy eksperymentu i zdjęcia zarazem są przekonani, że tkwi w nim głębsza siła.
- Każdy włosek reprezentuje osobę lub organizację - mówi Joanna Aizenberg z Uniwersytetu Harvarda. - Pokazuje nasz wspólny wysiłek do podtrzymania planety i sprawienia, że dalej działa - dodała Aizenberg.
Piękno nauki
Jury nagrodziło też naukowców-artystów w kategorii ilustracji najlepiej obrazującej piękno i powagę nauki. Zwycięzcy połączyli 75 tys. kabelków, by na 4,5-metrowym modelu pokazać działanie śródbłonka płuc.
"Zapomnijcie o gapieniu się na liczby na ekranie komputera. Spróbujcie przejść się przez te statystyki i je dotknąć", brzmi jedno ze zdań opisu instalacji.
Równorzędną nagrodę w kategorii ilustracja zdobyło komputerowe zdjęcie wizualizujące teorię Mikołaja Łobaczewskiego na temat wcześniejszej, euklidesowej, teorii o liniach równoległych.
Źródło: nsf.gov
Źródło zdjęcia głównego: Sung Hoon Kang, Joanna Aizenberg, and Boaz Pokroy, Harvard University