Włoski podtrzymują kuleczkę. Jest pięknie

 
Zwycięskie zdjęcieSung Hoon Kang, Joanna Aizenberg, and Boaz Pokroy, Harvard University

Małe włókna żywicy epoksydowej oplatające się wokół polistyrenowej kulki mogą być piękne. Zdjęcie takiego właśnie zjawiska zwyciężyło w konkursie "International Science and Engineering Visualization Challenge" organizowanym przez National Science Foundation i magazyn "Science".

 
Śródbłonek płuc (Peter Lloyd Jones, Andrew Lucia, and Jenny E. Sabin, University of Pennsylvania's Sabin + Jones Lab Studio) 

Co prawda na zdjęciu zrobionym przez mikroskop elektronowy widać polimery, to autorzy eksperymentu i zdjęcia zarazem są przekonani, że tkwi w nim głębsza siła.

 
Powierzchnia Kuena (Richard Palais and Luc Benard, University of California at Irvine) 

- Każdy włosek reprezentuje osobę lub organizację - mówi Joanna Aizenberg z Uniwersytetu Harvarda. - Pokazuje nasz wspólny wysiłek do podtrzymania planety i sprawienia, że dalej działa - dodała Aizenberg.

Piękno nauki

Jury nagrodziło też naukowców-artystów w kategorii ilustracji najlepiej obrazującej piękno i powagę nauki. Zwycięzcy połączyli 75 tys. kabelków, by na 4,5-metrowym modelu pokazać działanie śródbłonka płuc.

"Zapomnijcie o gapieniu się na liczby na ekranie komputera. Spróbujcie przejść się przez te statystyki i je dotknąć", brzmi jedno ze zdań opisu instalacji.

Równorzędną nagrodę w kategorii ilustracja zdobyło komputerowe zdjęcie wizualizujące teorię Mikołaja Łobaczewskiego na temat wcześniejszej, euklidesowej, teorii o liniach równoległych.

Źródło: nsf.gov

Źródło zdjęcia głównego: Sung Hoon Kang, Joanna Aizenberg, and Boaz Pokroy, Harvard University