Włoski dziennik: "Cool Polonia", z dala od euro

Tekst ukazał się w dzienniku "La Repubblica"

"Cool Polonia, szczęśliwa wyspa, która chce pozostać z dala od euro"- to tytuł relacji z Polski w ekonomicznym dodatku do poniedziałkowego wydania dziennika "La Repubblica". Jej autor podkreśla, że zachodnia Europa zazdrości Polsce stanu gospodarki.

Specjalny wysłannik rzymskiej gazety pisze, że wiele lat wzrostu gospodarczego uczyniło z Polski pierwszą gospodarkę wśród państw byłego bloku wschodniego. Jak zauważa, obecnie doszło do spowolnienia, ale wciąż gospodarka jest na plusie.

W tekście pełnym entuzjastycznych ocen ekonomicznej kondycji Polski włoski dziennikarz zauważa, że prawdopodobnie tylko w Berlinie i w Londynie można spotkać się z taką jak nad Wisłą "werwą przedsiębiorców, inwestorów i pracowitej młodzieży". Zwraca się uwagę na to, że wprawdzie 2 miliony Polaków opuściło kraj, stał się on jednocześnie "magnesem" dla imigrantów zarówno z południowej, jak i wschodniej Europy.

Euro-problem

Problem jednak polega na tym, że jej stan zależy od witalności strefy euro - dodaje autor tekstu.

Przyczyn notowanego obecnie spowolnienia gospodarczego oraz wzrostu bezrobocia należy zdaniem włoskiego dziennikarza upatrywać w tym, że główni partnerzy ekonomiczni i handlowi Polski znajdują się w dotkniętej kryzysem strefie euro. Dlatego jest to nieuchronne - zaznacza autor. "Ale powiedzmy to: o wzroście 1,5 proc. w tym roku moglibyśmy marzyć nie tylko my, Włosi, ale także Francuzi, a nawet Niemcy" - dodaje "La Repubblica". Zwraca uwagę na to, że rząd Donalda Tuska stoi przed szansą, by wykorzystać obecny moment jako ostatnią okazję do przeprowadzenia reform i uczynienie kraju bardziej konkurencyjnym. Wśród zadań tych wymienia reformę służby zdrowia i systemu emerytalnego, modernizację infrastruktury, kolei i budowę autostrad. "Perspektywa wejścia do strefy euro, do czego dąży rząd, coraz mniej przekonuje opinię publiczną" - podkreśla rzymski dziennik, według którego wiadomości napływające z Zachodu wywołują większy strach niż wewnętrzne trudności.

Autor: //gak / Źródło: PAP