Turystka ze Szwajcarii wyryła inicjały w Koloseum

Źródło:
PAP
Rzym. Koloseum na nagraniach archiwalnych
Rzym. Koloseum na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/3
Rzym. Koloseum na nagraniach archiwalnychReuters Archive

17-letnia turystka ze Szwajcarii wyryła w piątek swoje inicjały w rzymskim Koloseum. Grozi jej kara od 2 do 5 lat więzienia i grzywna w wysokości do 15 tysięcy euro. Niedawno podobnego aktu wandalizmu dokonał mieszkaniec Wielkiej Brytanii, który kluczem wyrył na ścianie amfiteatru imiona swoje i narzeczonej.

17-latkę przyłapała na gorącym uczynku przewodniczka, która sfilmowała scenę, a następnie wezwała siły porządkowe - podał dziennik "Il Messaggero". Szwajcarka, przebywająca w Wiecznym Mieście na wakacjach z rodziną, została zaprowadzona na posterunek karabinierów, gdzie usłyszała zarzut wyrządzenia szkód w zabytku dziedzictwa artystycznego i historycznego.

Włoski minister kultury domaga się surowych kar

Podobne incydenty w Koloseum powtarzają się regularnie. Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano domaga się surowych kar dla sprawców.

Pod koniec czerwca urodzony w Bułgarii i od wielu lat mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii 27-latek wyrył kluczem na ścianie Koloseum imiona swoje i swojej dziewczyny Hayley. Akt wandalizmu został nagrany przez przypadkowych turystów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyrył napis na murze Koloseum. Tłumaczy: nie wiedziałem, że to starożytny zabytek

Rzymskie KoloseumShutterstock

Władze Rzymu oraz innych historycznych miast, a także resort kultury walczą też ze zjawiskiem tzw. ekowandalizmu, czyli incydentami wywoływanymi przez przeciwników paliw kopalnych z ruchu Ostatnie Pokolenie, którzy w ostatnich miesiącach wlali czarny płyn do kilku rzymskich fontann i oblali farbą mury Palazzo Vecchio we Florencji.

Autorka/Autor:js/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ValerioMei / Shutterstock.com