Policja aresztowała Sycylijczyka. Jego tożsamość wykorzystywał poszukiwany od lat szef cosa nostry

Źródło:
Guardian

Andrea Bonafede został aresztowany we wtorek przez włoską policję w związku z jego powiązaniami z szefem sycylijskiej mafii Matteo Messiną Denaro. 59-latek miał umożliwić poszukiwanemu od lat liderowi cosa nostry prowadzenie spokojnego życia w prowincji Trapani dzięki udzieleniu mu swojej tożsamości.

Włoska policja na wniosek sycylijskich prokuratorów aresztowała we wtorek 59-letniego Andreę Bonafede. 59-letni geodeta, określany jako "alter ego Denaro", został oskarżony w poniedziałek o pomaganie przestępcy w unikaniu aresztowania i chronienie go podczas ucieczki.

Matteo Messina Denaro, ostatni ojciec chrzestny sycylijskiej mafii i jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie, został zatrzymany 16 stycznia w prywatnej klinice w Palermo, w której przechodził leczenie nowotworu pod fałszywym nazwiskiem.

Matteo Messina Denaro został zatrzymany w PalermoPAP/EPA - Carabinieri ANSA

Denaro został skazany zaocznie w 2002 roku na dożywocie za zabójstwa lub zlecenie zabójstw dziesiątek osób. Według śledczych Bonafede użyczył Denaro swojej tożsamości, w tym dowodu osobistego i karty zdrowia. Także dom, w którym ukrywał się szef mafii w Campobello di Mazara, był zarejestrowany na nazwisko Bonafede i kupiony za gotówkę.

Aresztowany mężczyzna, który pomagał Denaro

Bonafede był przesłuchiwany przez śledczych w zeszłym tygodniu, a w poniedziałek sędzia wydał polecenie aresztowania go za powiązania z mafią. Według sądu Bonafede "świadomie wspierał Matteo Messinę Denaro, przez ponad dwa lata użyczając mu swoją tożsamość, kryjówkę i pojazdy do bezpiecznego przemieszczania się".

Bonafede bronił się, tłumacząc, że spotkał Denaro około rok temu w Campobello di Mazara, kiedy szedł ulicą. Wyjaśnił, że Denaro prosił go o pomoc w leczeniu. Lekarze twierdzą, że szef sycylijskiej mafii ma raka okrężnicy.

Zdaniem śledczych jest jednak "mało prawdopodobne, by najbardziej poszukiwany przestępca w kraju zwrócił się o pomoc do osoby, którą dopiero co spotkał na ulicy".

Władze twierdzą, że szef cosa nostry bez przeszkód mieszkał w Campobello przez ponad rok. Nienagannie ubrany w markowe ciuchy większość poranków spędzał na popijaniu espresso w miejscowej kawiarni, jadał w pizzerii, spacerował ulicami, robił zakupy i serdecznie witał się z sąsiadami.

Nowe dowody w sprawie Denaro

We wtorek śledczy znaleźli nagranie pochodzące z kamery przemysłowej miejscowego sklepu spożywczego, na którym widać, jak Denaro robi zakupy trzy dni przed aresztowaniem.

Prokuratura przeszukuje kryjówki używane przez Denaro w miejscowości oddalonej o 11 minut drogi od domu jego matki. Do tej pory karabinierzy znaleźli co najmniej trzy mieszkania używane przez gangstera, w tym jedno, w którym znajdowała się tajna skrytka za szafą na ubrania.

W kryjówkach prokuratorzy znaleźli luksusowe ubrania, szmaragdy, diamenty, plakat z filmu Francisa Forda Coppoli "Ojciec chrzestny" oraz kilka książek, w tym biografie Władimira Putina i Adolfa Hitlera.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: Guardian