Partner premier Włoch w ogniu krytyki po radach dla młodych dziewcząt, jak uniknąć gwałtu

Źródło:
PAP
Zaprzysiężenie premier Włoch Giorgii Meloni w obecności partnera
Zaprzysiężenie premier Włoch Giorgii Meloni w obecności partnera
Reuters Archive
Zaprzysiężenie premier Włoch Giorgii Meloni w obecności partneraReuters Archive

Na dziennikarza telewizyjnego Andreę Giambruno spadła krytyka po tym, jak odniósł się do ostatnich zbiorowych gwałtów na nieletnich dziewczynach. - Jeśli unikniesz upicia się i utraty przytomności, być może unikniesz też kłopotów – stwierdził partner premier Włoch Giorgii Meloni.

- Jeśli pójdziesz tańczyć, masz pełne prawo się upić, ale jeśli unikniesz upicia się i utraty przytomności, być może unikniesz też kłopotów – powiedział w poniedziałkowym programie wieczornym w Rete 4 dziennikarz telewizyjny Andrea Giambruno, partner premier Włoch Giorgii Meloni.

Giambruno podczas rozmowy z redaktorem gazety "Libero" Pietro Senaldim odniósł się do ostatnich zbiorowych gwałtów na nieletnich dziewczynach. Obaj wyrazili potępienie dla gwałcicieli, których nazywali "wilkami".

Partner Meloni krytykowany za słowa do młodych kobiet

Komentarze obu mężczyzn dotyczące upijania się kobiet spotkały się jednak z ostrą krytyką w mediach społecznościowych i ze strony polityków.

- Nie mogą powstrzymać się od obwiniania kobiet. Zawsze oceniane są kobiety i ich styl życia. Mówię Giambruno, że trzeba uczyć chłopców szacunku, a nie dziewcząt nieufności - skomentowała ich rozmowę we wtorkowym dzienniku "Corriere della sera" senator Partii Demokratycznej Cecilia D'Elia, wiceprzewodnicząca komisji śledczej ds. przemocy wobec kobiet.

Partner premier Włoch Andrea GiambrunoReuters Archive

Chiara Braga, przewodnicząca grupy Partii Demokratycznej w Izbie Deputowanych, wezwała premier Giorgię Meloni, aby "zdystansowała się od tych słów".

Meloni reaguje na sprawę gwałtu na 13-latkach

Giorgia Meloni zapowiedziała, że w piątek uda się do Caivano pod Neapolem, gdzie banda nastolatków zgwałciła dwie 13-letnie kuzynki. Premier przyjęła zaproszenie popularnego księdza Maurizio Patriciellego, proboszcza tamtejszej parafii. Ksiądz poprosił Meloni, aby na własne oczy zobaczyła, jak żyje się w zdegradowanej dzielnicy blokowisku, na terenie którego w zapuszczonym Parco Verde doszło do gwałtu.

"Pani Premier, jesteśmy w Twoich rękach: zabierz nas z tego piekła" - napisała w liście do Meloni matka jednej ze zgwałconych dziewczynek. "Czekamy na ciebie, aby pokazać ci okropności i degradację takich przedmieść. Tu jest nie tylko przestępczość, narkotyki i kamorra, które są często alibi dla świata polityki, nieumiejącego rozwiązać problemów, ale też pedofilia, przemoc i prostytucja" - dodała.

Alessandro Zan z Partii Demokratycznej wyraził nadzieję, że przed wyjazdem do Caivano "Meloni wygłosi przemówienie, tłumacząc swojemu partnerowi Giambruno, że obwinianie ofiar przemocy, zwłaszcza w telewizji na żywo, jest barbarzyńską i przewrotną praktyką wynikającą z najgorszych męskich i patriarchalnych stereotypów".

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive