Ostatni "wielki boss" sycylijskiej mafii aresztowany. Ukrywał się od prawie 30 lat

Źródło:
BBC, PAP, La Repubblica, Il Fatto Quotidiano

Poszukiwany od prawie 30 lat boss sycylijskiej mafii Matteo Messina Denaro został zatrzymany w Palermo - w poniedziałek poinformowały włoskie służby. Do zatrzymania doszło w prywatnej klinice La Maddalena, gdzie 60-latek miał poddawać się leczeniu. Zaocznie skazany za liczne zabójstwa Denaro uważany był za ostatniego znajdującego się wciąż na wolności "wielkiego szefa" sycylijskiej mafii.

- Dziś, 16 stycznia, karabinierzy aresztowali zbiegłego Matteo Messinę Denaro we wnętrzu placówki medycznej, do której udał się na leczenie - poinformował cytowany przez agencję AGI dowódca Korpusu Karabinierów Pasquale Angelosanto. Jak podaje "La Repubblica", do zatrzymania 60-letniego szefa mafii doszło około godziny 9.35 na terenie prywatnej kliniki La Maddalena, gdzie Denaro miał poddawać się leczeniu onkologicznemu. Teren ośrodka, a także pobliskich ulic, został wcześniej obstawiony przez ponad setkę funkcjonariuszy. Aresztowaniu miały towarzyszyć oklaski i wiwaty ze strony pozostałych pacjentów La Maddaleny. 

Matteo Messina Denaro aresztowany 

Matteo Messina Denaro był szefem Cosa Nostry oraz synem jej wcześniejszego szefa w regionie Castelvetrano Francesco Messiny znanego pod pseudonimem "Ciccio". "Ciccio" był sojusznikiem słynnego z okrucieństwa szefa mafii z regionu Corleone - Toto Riiny, którego protegowanym stał się później sam Matteo Messina Denaro.

Po zatrzymaniu i śmierci innych "wielkich szefów" sycylijskiej mafii - Toto Riiny i Bernardo Provenzano - Denaro zaczął być uważany za ostatniego "wielkiego szefa" sycylijskiej mafii. Zaczął się ukrywać, został jednak zaocznie skazany na dożywocie za dokonanie lub współudział w licznych morderstwach. Był zaangażowany m.in. w zabójstwo sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 roku, a także przeprowadzone rok później zamachy bombowe na Mediolan, Florencję oraz Rzym w wyniku których zginęło 10 osób. 

Matteo Messina Denaro został zatrzymany w PalermoPAP/EPA - Carabinieri ANSA

Denaro skazany był również za morderstwo Giuseppe Di Matteo - 11-letniego syna "skruszonego" mafioso Santino Di Matteo, który po aresztowaniu zaczął współpracować z policją. W odwecie za przyjęcie przez ojca roli świadka koronnego chłopiec został porwany, a następnie uduszony. Jego ciało rozpuszczono w beczce z kwasem.

Denaro zarzuca się również kierowanie organizacją przestępczą, nielegalne składowanie odpadów, pranie brudnych pieniędzy i handel narkotykami. "Usłyszysz, jak ludzie o mnie mówią, będą mnie przedstawiać jako diabła, ale to wszystko nieprawda" - pisał w 1993 roku do ówczesnej partnerki tuż przed rozpoczęciem życia w ukryciu. Przed policją skrywał się przez niemalże 30 następnych lat, co czyni go jednym z najbardziej nieuchwytnych szefów włoskiej mafii. 

Matteo Messina Denaro - portret progresywnyPublic Domain/Polizia di Stato

ZOBACZ TEŻ: Wypowiedział wojnę mafii, został po nim krater w ziemi. Zamach na sędziego Falcone wstrząsnął Włochami

"Wielkie zwycięstwo" Włoch

Premier Włoch Giorgia Meloni określiła zatrzymanie Denaro mianem "wielkiego zwycięstwa państwa, które świadczy o tym, że (Włochy) nie poddają się w obliczu mafii". W treści opublikowanego za pośrednictwem mediów społecznościowych wpisu premier podziękowała wszystkim zaangażowanym jednostkom policji, członkom Krajowej Prokuratury Antymafijnej oraz Prokuratury w Palermo za "schwytanie najważniejszego przedstawiciela przestępczości mafijnej". 

ZOBACZ TEŻ: Włoski mafioso schwytany dzięki Google Maps

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: BBC, PAP, La Repubblica, Il Fatto Quotidiano

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA - Carabinieri ANSA