Włosi bez rządu. Prezydent prowadzi konsultacje

TVN24 | Świat

Autor:
now
Źródło:
PAP

Prezydent Sergio Mattarella rozpoczął w środę konsultacje w związku z kryzysem rządowym, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego. Wykonany został już pierwszy polityczny krok w celu powołania trzeciego gabinetu Contego.

Szef państwa zaczął rozmowy od spotkań z przewodniczącymi: Senatu - Marią Elisabettą Alberti Casellati i Izby Deputowanych - Roberto Fico.

Maria Elisabetta Alberti Casellati przed konsultacjami z prezydentem MattarrelląPAP/EPA
Roberto Fico przyjechał do pałacu prezydenckiego na KwirynalePAP/EPA

Konsultacje z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych potrwają do piątku.

Dymisja i nowy rząd "ocalenia narodowego"

Współrządzący Włochami razem z Partią Demokratyczną Ruch Pięciu Gwiazd zapewnił o swej pełnej lojalności wobec dotychczasowego premiera, który według tej formacji powinien stanąć na czele następnego rządu. Ruch oświadczył, że kandydatura Conte będzie jedyną, jaką przedstawi podczas rozmów z prezydentem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent Włoch Sergio Mattarella w drodze na konsultacje w sprawie kryzysu rządowegoPAP/EPA

Centroprawica pod wodzą lidera Ligi Matteo Salviniego zapowiedziała, że zaprezentuje wspólne stanowisko tworzących ten blok ugrupowań, domagających się rozpisania przedterminowych wyborów.

Conte wyjaśnił we wtorek, że złożył rezygnację, by umożliwić powstanie rządu "ocalenia narodowego", mającego szerokie i bezpieczne poparcie w parlamencie. Jego gabinet stracił je w Senacie po tym, gdy z koalicji wyszła mała formacja byłego premiera Matteo Renziego – Italia Viva. Rząd Contego otrzymał wprawdzie w połowie stycznia poparcie w obu izbach parlamentu, ale został osłabiony.

W izbie wyższej już powstały polityczne podwaliny pod utworzenie nowego rządu z większym zapleczem.

Tak interpretowane jest założenie nowej senackiej grupy, złożonej z 10 parlamentarzystów. Grupa nazwała się "proeuropejską" i jest gotowa udzielić poparcia rządowi Contego.

Należy do niej między innymi były szef kapitanatu portu Livorno Gregorio De Falco, który zasłynął z tego, że po katastrofie statku Costa Concordia w 2012 roku w bardzo ostrych słowach kazał wrócić na pokład kapitanowi Francesco Schettino.

Maria Elisabetta Alberti Casellati opuszcza pałac prezydencki na KwirynalePAP/EPA
Rozmowy polityczne w Rzymie w sprawie powołania nowego rząduPAP/EPA

Autor:now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA