Ponad 30 lat udawał niewidomego. Wpadł przez bankomat i nekrologi  

Źródło:
PAP, Today.it
Ciriè koło Ivrei. 84-latek przez ponad 3 dekady udawał niewidomego
Ciriè koło Ivrei. 84-latek przez ponad 3 dekady udawał niewidomego Google Earth
wideo 2/3
CirièGoogle Earth

84-letni Włoch został objęty śledztwem lokalnej prokuratury po tym, jak wyszło na jaw, że przez ostatnie trzy dekady udawał niewidomego i bezprawnie pobierał zasiłek inwalidzki. Dochodzenie prowadzone jest także wobec dwóch lekarzy, którzy potwierdzili jego ślepotę. Decyzją sądu majątek emeryta został tymczasowo zajęty.  

Prokuratura w Ivrei wszczęła postępowanie wobec 84-latka z miejscowości Ciriè, który przez ostatnie 34 lata bezprawnie pobierał zasiłek dla inwalidów z tytułu rzekomej ślepoty. Mężczyzna w dokumentacji widniał jako osoba najpierw częściowo, a od 2020 roku całkowicie niewidoma.

Karabinierzy zainteresowali się jego sprawą po otrzymaniu od pracowników opieki społecznej informacji o nietypowym zachowaniu emeryta. Zaczęli go wówczas śledzić. Po kilku miesiącach obserwacji ustalili, że mężczyzna zupełnie swobodnie korzysta z bankomatu, chodzi bez najmniejszych trudności po ulicach, omijając przeszkody, a nawet zatrzymuje się, by przeczytać wywieszone w pobliżu jego domu nekrologi. W związku z bezproblemowym wykonywaniem przez 84-latka czynności, które dla osoby niewidomej byłyby trudne czy wręcz niemożliwe, mężczyźnie postawiono zarzut oszustwa.

ZOBACZ TEŻ: Kilkanaście milionów wyłudzonych zasiłków, ponad 1000 oszukanych, 53 osoby na liście oskarżonych

Przez ponad 30 lat udawał niewidomego

Decyzją sądu w Ivrei majątek 84-latka został zajęty na poczet odszkodowania, które będzie musiał zapłacić państwu za wyłudzony zasiłek. Dochodzeniem prokuratury objęto także dwóch lekarzy, którzy w 2020 roku orzekli o całkowitej ślepocie mężczyzny.

Przypadek 84-latka z Ciriè nie jest odosobniony – przypominają włoskie media. Przed kilkoma laty w tej samej miejscowości ujawniono bowiem 83-letniego oszusta, który również podawał się za osobę niewidomą celem wyłudzenia korzyści majątkowych. Mężczyzna został przyłapany na prowadzeniu samochodu dostawczego. Wcześniej miał pobrać zasiłek o łącznej wartości ponad 100 tysięcy euro, co obecnie stanowi równowartość 432 tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ: Wyłudziła 70 tysięcy złotych, oszukała ponad sto osób. "Stosowała kreatywne metody mylenia śledczych"

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: PAP, Today.it

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock