Próbom fałszowania historii drugiej wojny światowej powinno się przeciwdziałać prawdą, którą należy popierać argumentami - powiedział w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Dzień wcześniej szefowa komisji kultury rosyjskiego parlamentu zaproponowała, by prawnie zakazać wypowiedzi zrównujących działania przywódców Związku Sowieckiego i hitlerowskich Niemiec.
Prezydent Rosji Władimir Putin wspomniał w środę o pomyśle utworzenia ośrodka informacyjno-analitycznego, którego działalność opierałaby się na dokumentach archiwalnych, materiałach fotograficznych i filmowych. - Zapewnimy szeroki dostęp do niego wszystkim chętnym w naszym kraju i za granicą - zapowiedział. Oświadczył, że w ośrodku powinni pracować "dobrzy specjaliści, którzy mogą potrzebne rzeczy przekazywać milionom ludzi w sposób wyrazisty i zrozumiały".
- Jeśli chodzi o materiały archiwalne, to na pewno mamy ich więcej niż ktokolwiek - przekonywał Putin. Podczas wizyty w obwodzie lipieckim stwierdził też, że kłamstwom "należy przeciwstawiać tylko prawdę, ale powinna być ona poparta argumentami".
"Zdajecie sobie sprawę, jakie są nastroje w Europie. Szczególnie płyną one teraz z Polski"
Dzień wcześniej szefowa komisji kultury Dumy Państwowej - niższej izby rosyjskiego parlamentu - Jelena Jampolska zaproponowała opracowanie przepisów zakazujących publicznych wypowiedzi zrównujących działania przywódców ZSRR z działaniami Niemiec hitlerowskich. O jej inicjatywie poinformował w środę dziennik "Kommiersant".
- Zdajecie sobie świetnie sprawę, jakie są nastroje w Europie. Szczególnie płyną one teraz z Polski. Z jaką radością wielu parlamentarzystów europejskich popiera teraz te nastroje, dlatego że także dla nich korzystne jest dezawuowanie naszego zwycięstwa (w drugiej wojnie światowej - red.) - powiedziała deputowana we wtorek wieczorem na posiedzeniu komisji kultury.
Parlamentarzystka zapewniła, że nie chodzi jej o ograniczenia wolności słowa, ale o to, by nie rozpowszechniać "rzeczy absolutnie skandalicznych na ten temat, aby ludzie nie zrównywali nazistów i Armii Czerwonej, by nie przekraczali granicy". Jampolska zaproponowała, by przepisy miały formę poprawek do ustawy "O upamiętnieniu zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej".
Kary za rehabilitowanie nazizmu
W Rosji od 2014 roku obowiązuje ustawa dotycząca rehabilitowania nazizmu. Prócz kar za publiczną rehabilitację nazizmu przewiduje ona również karanie za rozpowszechnianie fałszywych twierdzeń o działalności armii krajów koalicji antyhitlerowskiej w czasie drugiej wojny światowej.
Źródło: PAP