Wielonarodowa brygada NATO w Rumunii. Polacy zapowiedzieli wsparcie

Świat

tvn24Tak ćwiczy NATO. Manewry Anakonda-16

Premier Rumunii Dacian Ciolos zwrócił się w środę do swych ministrów z żądaniem przygotowania planu związanego z utworzeniem wielonarodowej morsko-powietrznej brygady NATO, która ma stacjonować w Rumunii - informuje Associated Press.

Ciolos chce, by taki plan ministrowie obrony i spraw zagranicznych opracowali do końca sierpnia. Agencja AP pisze, że po wtorkowej naradzie wysokiego szczebla prezydent Rumunii Klaus Iohannis oświadczył, że sześć państw członkowskich NATO wejdzie w skład wielonarodowej brygady, której utworzenie uzgodniono na szczycie NATO w Warszawie na początku lipca. Iohannis oznajmił, że swój udział zapowiedziała Polska, a Bułgaria zaoferowała 400 żołnierzy. Ciolos zlecił ministrowi spraw zagranicznych Lazarowi Comanescu skontaktowanie się z wszystkimi państwami, które zapowiedziały udział w brygadzie.

Efekty szczytu NATO

Na niedawnym szczycie NATO w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że wzmocnienie obecności we wschodniej części NATO "to ważny krok, ale to tylko jedna część szerszych działań, na które składa się także obecność na południowym wschodzie", oparta na wielonarodowej brygadzie w Rumunii. Brygada ta ma odbywać regularne ćwiczenia.

Stoltenberg poinformował, że przywódcy zwrócą się do strategów o przygotowanie wskazówek na spotkanie ministrów obrony Sojuszu w październiku dotyczących tego, jak i kiedy NATO może zwiększyć swoją obecność w rejonie Morza Czarnego.

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: