"Unikalny w skali światowej" pokaz, zaplanowany na otwarcie Centrum Nauki Kopernik, może wyreżyserować Peter Greenaway - dowiedział się portal tvn24.pl. Nie jest jednak pewne czy uda się sfinalizować projekt, ponieważ na przeszkodzie stoi brak funduszy. Trwają negocjacje z władzami Warszawy i instytucjami wspierającymi kulturę.
- Projekt jest ciągle otwarty. Nieustannie pracujemy nad konstrukcją jego budżetu - informuje Aneta Prymaka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.
Otwarcie Centrum na jesieni 2010 ma być wielkim wydarzeniem. Poza świętem nauki, otwarcie ma być też najbardziej dotąd spektakularnym zwrotem Warszawy ku Wiśle.
Greeneway w Polsce
- Wiosną 2010 roku nawiązaliśmy kontakt i w rezultacie współpracę z Peterem Greenawayem. Jak się okazało jest on wielkim entuzjastą technologii, nowych mediów oraz łączenia nauki z kulturą - mówi Aneta Prymaka.
Prymaka relacjonuje, że marzeniem samego Greenawaya jest stworzenie własnego centrum nauki, które łączyłoby nauki ścisłe i humanistyczne poprzez działanie artystyczne na ich pograniczu. Słynny reżyser odwiedził Centrum na początku maja 2010, kiedy to rozpoczęto prace nad szczegółami projektu otwarcia. Jego współpracownicy spędzili w Warszawie znacznie więcej czasu, ostatni raz byli w stolicy kilka dni temu.
"Wielki wybuch" w 3D
Spektakl został zatytułowany roboczo „Wielki Wybuch”, ponieważ jest to otwarcie najnowocześniejszego centrum nauki w Polsce połączone z otwarciem Warszawy na Wisłę, oraz prawie godzinny spektakl multimedialny.
Wykorzystana ma zostać technologia Video Mappingu, która polega na precyzyjnym dostosowaniu przygotowanej wcześniej animacji trójwymiarowej do architektury budynku. Animacja byłaby jedną ze składowych całego widowiska, zawierającego także elementy spektaklu, tańca i muzyki. Całość potrwałaby godzinę, z czego animowana narracja zajmie ok. 10 minut. Byłoby to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jak twierdzą pracownicy Centrum "unikalne w skali światowej".
Kontrowersyjny Walijczyk
Peter Greenaway jest słynnym i oryginalnym reżyserem. Jego filmy były wielokrotnie nominowane do, na przykład, Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. W 1989 i 1991 zdobył nagrody publiczności na Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Wykształcony jako malarz, swoją karierę związał jednak z kinematografią. Po odniesieniu sukcesu na tym polu zaangażował się też w inne formy sztuki, na przykład reżyserował wizualizacje znanych obrazów malarzy renesansowych albo tworzył dynamiczne pokazy podczas imprez klubowych jako tzw. VJ (osoba tworząca na żywo wizualizację podczas imprezy muzycznej).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bartek Warzecha