Król Karol obejrzał banknoty z samym sobą

Źródło:
BBC

Szef Banku Anglii zaprezentował królowi Karolowi III banknoty z jego podobizną, które zostaną wprowadzone do obiegu 5 czerwca. Na nowych banknotach widnieje rycina wykonana na podstawie zdjęcia z 2013 roku. Król określił projekt jako "bardzo elegancki".

Zgodnie z tradycją król Karol III otrzymał w Pałacu Buckingham banknoty ze swoją podobizną. Banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów zaprezentował królowi Andrew Bailey, szef Banku Anglii.

Na nowych banknotach widnieje rycina wykonana na podstawie zdjęcia Karola z 2013 r. W przeciwieństwie do banknotów z czasów panowania jego matki nie nosi korony. Król, któremu wręczono zestaw banknotów, określił projekt jako "bardzo elegancki".

Czytaj też: Król Karol III pokazał się publicznie po raz pierwszy od lutego

Zmarła królowa Elżbieta II była pierwszą monarchinią, której portret znalazł się na wszystkich banknotach Banku Anglii. W związku z tym po jej śmierci po raz pierwszy trzeba było dokonać zmiany.

Banknoty z portretem króla Karola zostaną wprowadzone w czerwcu

Wprowadzenie nowych banknotów, które zaplanowane jest na 5 czerwca, będzie jednym z ostatnich ważnych etapów przejścia do panowania króla Karola. Pierwsze znaczki z portretem króla zostały wyemitowane w marcu 2023 roku, a monety wprowadzono pod koniec 2023 roku.

Bank Anglii zapowiedział, że banknoty króla Karola będą wprowadzane stopniowo, a obecne banknoty królowej Elżbiety pozostaną w użyciu, dopóki nie ulegną zużyciu lub uszkodzeniu. Bank zastrzega także, że mimo wprowadzenia nowych banknotów na początku czerwca może minąć kilka miesięcy, zanim można będzie je zobaczyć w regularnym obiegu.

Choroba Karola

Na początku lutego Pałac Buckingham przekazał, że u 75-letniego Karola zdiagnozowano nowotwór. Król sporadycznie pokazuje się publicznie i zgodnie z zaleceniami lekarzy nie bierze udziału w publicznych wydarzeniach. Jedynym wyjątkiem była msza w Niedzielę Wielkanocną w Windsorze, po której wyszedł do zgromadzonych ludzi, ściskając im ręce i rozmawiając z nimi. Nadal jednak wykonuje swoje obowiązki i przyjmuje różne osoby w Pałacu Buckingham - np. Baileya.

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: BBC