TVN24 | Świat

"Czołowi badacze Stonehenge zaskoczeni skalą tej struktury". Nowe odkrycie w Wielkiej Brytanii

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Archeolodzy w Wielkiej Brytanii odkryli dużą strukturę z epoki neolitu, która składa się z głębokich wykopów tworzących okrąg o średnicy około dwóch kilometrów. Znajduje się ona wokół miejsca kultu w Durrington Walls, położonego trzy kilometry na północny wschód od Stonehenge w południowej Anglii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Czołowi badacze Stonehenge i jego okolic byli zaskoczeni skalą tej struktury i tym, że nie została ona wcześniej odkryta, mimo bliskiej odległości od Stonehenge - powiedział jeden z uczestniczących w badaniach archeologów Vincent Gaffney. Dodał, że jest to niezwykłe odkrycie o dużym znaczeniu.

W pobliżu Stonehenge odkryto dużą strukturę z epoki neolituShutterstock

Jak dotąd odkryto dwadzieścia części konstrukcji

Stworzona około 4,5 tys. lat temu struktura składała się z głębokich na pięć i szerokich na dziesięć metrów wykopów. Jak dotąd odkryto dwadzieścia części tej konstrukcji. Naukowcy spodziewają się, że będzie ich jeszcze więcej, ale część obszaru, na którym leży okrąg nie nadaje się do prowadzenia badań ze względu na późniejsze przekształcenia terenu.

W samym centrum okręgu znajduje się Durrington Walls, jedno z największych w Wielkiej Brytanii stanowisk archeologicznych, składające się z osady z czasów neolitu, a także miejsca kultu. Wykop mógł wyznaczać symboliczną granicę, kierować ludzi do świętego miejsca w jego centrum lub przestrzegać przed wkroczeniem na jego teren - wyjaśnia dziennik "The Guardian".

Ostatnie badania potwierdziły, że jest to celowo wykonana konstrukcja

Naukowcy początkowo sądzili, że zagłębienia w ziemi, które z czasem zostały przysypane, miały naturalny charakter, dopiero ostatnie badania przeprowadzone dzięki najnowszym technologiom potwierdziły, że jest to konstrukcja celowo wykonana przez ludzi.

Gaffney zaznacza, że skala i precyzja odkrytej konstrukcji potwierdza, że jej budowniczowie musieli dysponować systemem mierzenia odległości. Przypuszcza też, że struktura mogła być odbiciem kosmologicznych wyobrażeń kultury, która ją stworzyła.

Jak powiedział gazecie badacz z University of St Andrews Richard Bates, ten zabytek pozwala nam "mieć wgląd w przeszłość, pokazującą społeczeństwo bardziej złożone, niż mogliśmy to sobie kiedykolwiek wyobrażać".

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock