Świat

Rosyjski statek utknął u wybrzeży Wielkiej Brytanii

Świat

Aktualizacja:

Rosyjski statek handlowy, który utknął na mieliźnie przy południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii, został ściągnięty przez trzy brytyjskie okręty ratownicze i jest odholowywany na otwarte morze - poinformowała we wtorek agencja Reuters. Na pokładzie statku jest 18 osób załogi.

Według brytyjskich mediów rosyjska jednostka Kużma Minin pchana silnym wiatrem przeciągnęła po dnie zarzuconą kotwicę i osiadła na mieliźnie pomiędzy plażami Swanpool i Gyllyngvase koło miasta Falmouth w Kornwalii.

To długi na 180 metrów masowiec, czyli duża jednostka transportowa służąca do przewozu towarów luzem, najczęściej bezpośrednio wsypywanych do ładowni.

Na jego pokładzie znajduje się 18 członków załogi. Nie odnieśli obrażeń. Wcześniej brytyjski śmigłowiec przewiózł na statek przedstawicieli straży przybrzeżnej, aby sprawdzić, w jakim stanie jest personel jednostki.

"Holowniki są w drodze"

Wcześniej brytyjska straż przybrzeżna poinformowała w oświadczeniu, że rosyjski statek był nieznacznie przechylony, ale na jego pokładzie nie ma ładunku. "Holowniki są w drodze do tej jednostki, na miejscu znajduje się również łódź ratunkowa. Zespół ratowniczy straży przybrzeżnej Falmouth zabezpieczył obszar wokół statku" - napisano.

Nie ma informacji, aby rosyjski masowiec został uszkodzony lub by istniało zagrożenie dla środowiska. Akcję ratunkową utrudniały silny wiatr i opady deszczu.

Rosyjski statek utknął u wybrzeży Wielkiej Brytanii
Rosyjski statek utknął u wybrzeży Wielkiej BrytaniiMaritime & Coastguard Agency | Twitter
Rosyjski statek utknął w okolicy miasta Falmouth
Rosyjski statek utknął w okolicy miasta FalmouthGoogle Earth

Autor: mm//kg / Źródło: Reuters, BBC, tvn24.pl