Świat

Szef brytyjskiego MSZ po czterech latach otwiera ambasadę Wielkiej Brytanii w Teheranie

Świat


Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond otworzył w niedzielę, zamkniętą od 2011 r., ambasadę w stolicy Iranu. Podczas uroczystości, w której wzięli udział przedstawiciele irańskich władz, ponownie wywieszono flagę brytyjską - Union Jacka.

Wcześniej tego dnia Hammond przyleciał do Teheranu wraz z delegacją przedstawicieli biznesu. To pierwsza wizyta brytyjskiego ministra spraw zagranicznych w Iranie od ponad 10 lat, o czym obecny szef brytyjskiego MSZ przypomniał wpisem na Twitterze.

"Historyczna chwila w stosunkach brytyjsko-irańskich" - napisał Philip Hammond.

Ambasada Wielkiej Brytanii w Iranie została zamknięta po serii protestów Irańczyków przeciwko nałożeniu na ich kraj kolejnych sankcji. Podczas tych wydarzeń grupa demonstrantów wdarła się na teren placówki, podpalając jednocześnie samochody i brytyjskie flagi.

Krok milowy

- Ponowne otwarcie naszej ambasady jest krokiem milowym na drodze do poprawienia bilateralnych stosunków - ocenił Hammond.

Zwrócił też uwagę, że na ocieplenie stosunków z Iranem miał wpływ wybór na prezydenta w 2013 roku Hasana Rowhaniego, a co najważniejsze - osiągnięcie porozumienia ze światowymi mocarstwami na temat ograniczenia irańskiego programu nuklearnego.

- Na początek będziemy chcieli się upewnić, że to porozumienie okaże się sukcesem, a także będziemy zachęcać do zwiększenia handlu i inwestycji po tym, jak zniesione zostaną sankcje. (...) Wielka Brytania i Iran powinny być także gotowe do rozmów na temat wspólnych wyzwań, takich jak terroryzm, stabilność regionalna, rozprzestrzenianie się ISIL (Islamskiego Państwo Iraku i Lewantu - wcześniejsza nazwa Państwa Islamskiego) w Syrii i Iraku, działań antynarkotykowych i problemu migracji - ocenił szef brytyjskiej dyplomacji.

Spotkanie z prezydentem

BBC informuje, że na czele ambasady w Iranie stanie charge d'affaires, jednak w niedalekiej przyszłości oba państwa powinny porozumieć się co do przywrócenia jej pełnego statusu dyplomatycznego. W uroczystości otwarcia ambasady wzięli także udział przedstawiciele MSZ Iranu.

Podczas wizyty Philipa Hammonda w Iranie ma dojść do spotkania z prezydentem Rowhanim.

Autor: asz//plw / Źródło: PAP