Brytyjskie media informują o ponad tysiącu "tajemniczych niebieskich kulek", które pojawiły się na brytyjskich plażach w ciągu ostatniego tygodnia. Według organizacji Tees Valley Wildlife Trust, działającej na rzecz ochrony środowiska, kulki zostały wykorzystane do czyszczenia instalacji w miejscowej elektrowni jądrowej, a na plaże trafiły wskutek silnego wiatru i prądów, które wydobyły je z dna morskiego.
Jak podał "Independent" w niedzielę, w minionym tygodniu na plażach w Wielkiej Brytanii znaleziono ponad tysiąc "tajemniczych niebieskich kulek", w tym kilkaset w regionie Tees Valley w północno-wschodniej Anglii. Zdaniem ekspertów z organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska Tees Valley Wildlife Trust, są to gumowe kulki Taprogge, wykorzystywane do czyszczenia instalacji w elektrowni jądrowej w mieście Hartlepool.
ZOBACZ TEŻ: Tajemniczy obiekt na plaży w Australii. Indie ujawniają, co to jest
Kulki na brytyjskich plażach. Organizacja prosi o pomoc
W czwartek Tees Valley Wildlife Trust opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcia wspomnianych kulek, prosząc o kontakt w razie znalezienia ich. Organizacja podała, że kulki "wydostały się z systemu chłodzenia elektrowni" i chociaż "nie są radioaktywne", stanowią "zagrożenie dla dzikich zwierząt morskich".
Can you help? We are getting reports of lots of these blue sponge balls washing up on our beaches again. If you see any,...
Posted by Tees Valley Wildlife Trust on Thursday, November 16, 2023
Cytowana przez "Independent" Jacky Watson z Tees Valley Wildlife Trust przyznała, że zależy jej na "nakłonieniu ludzi do zrobienia tego, co w ich mocy, by pomogli powstrzymać zanieczyszczanie morza". - Małe niebieskie kulki są wykonane z naturalnego kauczuku i służą do czyszczenia rur w układzie chłodzenia elektrowni w Hartlepool - wyjaśniła, podkreślając, że do chłodzenia wykorzystywana jest woda morska. Jak dodała, czasami dochodzi do "incydentów", w wyniku których kulki trafiają do rzeki i morza.
BBC o podobnej sytuacji pisało w kwietniu. Wtedy kulki Taprogge znajdowano na plażach w Redcar, Marske, Saltburn i Seaton, a także na wybrzeżu w North Yorkshire.
ZOBACZ TEŻ: Niepokój po "nieodpowiedzialnej i samolubnej" decyzji Japonii
Autorka/Autor: wac//az
Źródło: The Independent, Tees Valley Wildlife Trust, BBC News