Śledztwo w sprawie słynnego wywiadu z księżną Dianą. Książę William o "kroku we właściwym kierunku"

Autor:
mart\mtom
Źródło:
Reuters

Książę William przyjął z zadowoleniem informację o nowym wewnętrznym dochodzeniu w sprawie tego, jak BBC doprowadziło w 1995 roku do słynnego wywiadu z jego matką, księżną Dianą. Pojawiły się oskarżenia, że księżna została oszukana.

Podczas wywiadu Diany z dziennikarzem Martinem Bashirem, który obejrzało ponad 20 milionów widzów w Wielkiej Brytanii, księżna zszokowała naród, przyznając się do romansu i podając intymne szczegóły jej nieudanego małżeństwa z następcą tronu księciem Karolem.

Dochodzenie prowadzone przez byłego sędziego Sądu Najwyższego skupi się na sposobie, w jaki BBC uzyskało wywiad z księżną Dianą i czy kierownictwo zatuszowało jakiekolwiek wykroczenia.

Księżna DianaBettmann/GettyImages

W tym miesiącu brat księżnej, zmarłej w 1997 roku, Charles Spencer powiedział, że BBC nie przeprosiła za, jak twierdzi, sfałszowane dokumenty i "inne oszustwo", które miały skłonić go do przedstawienia Diany Bashirowi. Spencer twierdzi, że Bashir przedstawił szereg podejrzanych okoliczności jemu i jego siostrze, na przykład, że Diana była podsłuchiwana przez służby bezpieczeństwa i że dwóm pracownikom płacono za udzielanie informacji o niej. Zdaniem Spencera Bashir przedstawił fałszywe wyciągi bankowe na poparcie swoich tez.

Inni zaangażowani w tworzenie programu również zdecydowali się opowiedzieć o tym, że BBC zatuszowało wykroczenia.

"Niezależne dochodzenie jest krokiem we właściwym kierunku" - stwierdził książę William w oświadczeniu. "Powinno pomóc w ustaleniu prawdy stojącej za działaniami, które doprowadziły do ​​wywiadu w "Panoramie" [program BBC - red.] i późniejszych decyzji podjętych w tamtym czasie przez osoby w BBC" - dodał książę.

Księżna Diana i John Travolta podczas pobytu pary książęcej w AmeryceWIKIPEDIA

Bashir na zwolnieniu po zakażeniu koronawirusem

Dyrektor generalny BBC Tim Davie poinformował, że nadawca jest zdeterminowany, aby dotrzeć do prawdy o twierdzeniach Spencera.

Bashir nie wygłosił żadnego publicznego komentarza w mediach, a BBC twierdzi, że dziennikarz, który zyskał światową sławę dzięki wywiadowi z Dianą i pracuje jako korespondent BBC zajmujący się zagadnieniami związanymi z religiami, jest obecnie na zwolnieniu lekarskim po operacji serca i zakażeniu koronawirusem.

BBC stwierdziło, że ich dochodzenie zbada pięć kwestii, takich jak kroki podjęte przez BBC i Bashira w celu uzyskania wywiadu, "w tym: fałszywe wyciągi bankowe rzekomo przedstawiające płatności na rzecz byłego pracownika hrabiego Spencera, rzekome płatności na rzecz członków rodziny królewskiej oraz inne sprawy podniesione niedawno przez hrabiego Spencera".

Autor:mart\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Bettmann/GettyImages