Operacja "Zumbach" w Dover. Polscy żołnierze testują kierowców

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Praca polskich medyków w porcie w Dover. Relacja korespondenta "Faktów TVN"
Praca polskich medyków w porcie w Dover. Relacja korespondenta "Faktów TVN"TVN24
wideo 2/5
TVN24Praca polskich medyków w porcie w Dover. Relacja korespondenta "Faktów TVN"

Przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa u kierowców ciężarówek, którzy utknęli na granicy między Wielką Brytanią a Francją, rozpoczęli w piątek wieczorem polscy żołnierze, w tym członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej. - Działamy w trybie 24-godzinnym, mamy sześć zespołów wymazowych - mówił w piątek późnym wieczorem dowódca polskich wojskowych, major Norbert Garbacz.

Polacy wspierają brytyjskich lekarzy oraz żołnierzy w dwóch spośród trzech miejsc, w których wykonywane są testy - przy wjeździe do portu w Dover oraz na prowadzącej do tego miasta autostradzie M20. Do Wielkiej Brytanii przyleciało 20 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkunastu żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Polscy wojskowi w Dover

Jak podkreślił dowódca polskich wojskowych, major Norbert Garbacz, wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosili się do wyjazdu na ochotnika. Do dyspozycji mają kilkanaście tysięcy testów na obecność koronawirusa. - Działamy w trybie 24-godzinnym, mamy sześć zespołów wymazowych - w dwóch miejscach po trzy zespoły. Jeszcze nie mamy informacji ile tych wymazów wykonano do tej pory, bo pierwsza zmiana jeszcze nie zakończyła pracy, ale myślę, że będzie to około 100-150 wymazów na zmianę w każdym z punktów - mówi major Garbacz.

Jak wskazał, trudno jest przewidzieć, kiedy nastąpi rozładowanie korka i także Brytyjczycy nie potrafią tego oszacować, zwłaszcza, że nawet w normalnym czasie przepustowość promów i pociągów, na które załadowywane są ciężarówki, jest ograniczona. Zapewnił jednak, że w razie potrzeby zaplanowany do niedzieli pobyt polskich żołnierzy może zostać przedłużony, albo mogą oni zostać zmienieni przez następną grupę.

"Żołnierze, którzy wylecieli dziś do Wielkiej Brytanii przeprowadzają testy na obecność koronawirusa u kierowców ciężarówek. Dostarczyli im także napoje i żywność" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk napisał na Twitterze, że terytorialsi rozpoczęli działania w Wielkiej Brytanii ramach operacji "Zumbach". "Hasło operacji nawiązuje do nazwiska jednego z najbardziej znanych polskich pilotów-bohaterów Bitwy o Anglię, Jana Zumbacha" - wyjaśnił wiceszef MSZ.

W nocy z 24 na 25 grudnia w Dover testy u kierowców przeprowadzało 36 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb. Wykonali oni 1260 testów.

Ambasada: kierowcy nie pokryją kosztów kwarantanny

Ambasada Polski w Londynie poinformowała, powołując się na brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju (FCDO), że "kierowcy którzy uzyskają pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie będą musieli pokryć kosztów powiązanych z odbyciem kwarantanny, która będzie miała miejsce w hotelu" w Rochester, między Dover a Londynem.

Kierowcy utknęli na granicy

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował w piątek wieczorem, że ponad 4,5 tysiąca ciężarówek przeprawionych zostało do Francji od czasu, gdy w środę otworzyła ona znów swoje granice. Poinformował też, że jak dotychczas przeprowadzono ponad 10 tysięcy testów, z czego tylko u 24 osób potwierdzono koronawirusa. Największą grupę wśród oczekujących na wyjazd stanowią Polacy.

Zator przy przeprawie przez kanał La Manche to efekt niedzielnej decyzji Francji, która z powodu rozprzestrzeniającej się w Anglii nowej mutacji koronawirusa zamknęła na 48 godzin granicę dla przyjazdów z Wielkiej Brytanii, przy czym nie dotyczyło to tylko ruchu pasażerskiego, ale także transportu towarów. W środę granica została otwarta, ale tylko dla osób z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/@mblaszczak

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości