Świat

Atak "nieznaną substancją". BBC: były rosyjski szpieg w stanie krytycznym

Świat


Rosjanin Siergiej Skripal jest w stanie krytycznym po tym, jak został wystawiony na działanie nieznanej substancji w Wielkiej Brytanii - ustaliła telewizja BBC. Skripal w 2006 roku został skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Londynu. Cztery lata później brał udział w jednej z największych wymian szpiegów. Od tego czasu mieszka na Wyspach.

W niedzielę policja interweniowała w centrum handlowym Maltings w Salisbury, gdzie na ławce znaleziono dwie nieprzytomne osoby: około 60-letniego mężczyznę i około 30-letnią kobietę.

W poniedziałek BBC doniosło, że mężczyzna to 66-letni Siergiej Skripal, były pułkownik wywiadu wojskowego Rosji. Został w 2006 roku skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii.

Freya Church, która w niedzielę była w centrum handlowym, powiedziała, że mężczyzna i jego towarzyszka wyglądali, "jakby wzięli coś mocnego". - Na ławce była para, starszy facet i młodsza kobieta. Ona się trochę na nim jakby opierała. Wyglądało to, jakby straciła przytomność - opowiadała Church.

I dodała: - On wykonywał ręką dziwne gesty, spoglądał w kierunku nieba.

Osoby te - jak podała policja - nie miały żadnych fizycznych obrażeń. Trafiły do szpitala, gdzie są leczone z powodu "podejrzanej ekspozycji na nieznaną substancję".

Kilka miejsc w centrum miasta w niedzielę zostało otoczonych policyjnym kordonem. W poniedziałek z kolei ewakuowany i zamknięty został szpitalny oddział ratunkowy. Przedstawiciele służby zdrowia twierdzili, że nie ma "większego zagrożenia", ale szpital nie chce wypowiadać się w tej sprawie.

"Ponieważ jesteśmy nadal na bardzo wczesnym etapie śledztwa, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy doszło do przestępstwa" - poinformowała policja w komunikacie.

BBC napisało, że substancja użyta w ataku nadal nie została rozpoznana. Stan mężczyzny jest ciężki. BBC nie informuje, w jakim stanie jest kobieta.

Były szpieg

BBC pisze, że Skripal został skazany za przekazanie brytyjskiemu wywiadowi między innymi nazwisk rosyjskich agentów pracujących pod przykryciem w Europie. Według rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) miał dostać 100 tysięcy dolarów za informacje, które przekazywał od lat 90.

W 2010 roku był jednym z czterech szpiegów działających w Rosji, którzy zostali wymienieni na 10 rosyjskich szpiegów działających w USA na rzecz Rosji. Do wymiany w iście zimnowojennym stylu doszło na lotnisku w Wiedniu. Na płycie zatrzymały się obok siebie dwa samoloty - amerykański i rosyjski, a następnie wypuszczono szpiegów.

Po wymianie Skripal dostał status uchodźcy w Wielkiej Brytanii.

Sąsiedzi Skripala w rozmowie z BBC powiedzieli, że w niedzielę około godziny 17 przed jego domem pojawiła się policja. Twierdzą, że mężczyzna był miłym sąsiadem. Kilka lat temu zmarła jego żona.

Zabójstwo Litwinienki

Relacje pomiędzy Wielką Brytanią a Rosją są napięte od zabójstwa byłego agenta KGB Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 roku. Zdaniem Wielkiej Brytanii, zabójstwo Litwinienki zostało zaakceptowane przez prezydenta Władimira Putina.

Autor: pk/AG / Źródło: BBC, Reuters