Brat byłego lidera Partii Pracy aresztowany. Na ulotkach porównał szczepionki do Auschwitz

Źródło:
PAP

Brat byłego lidera brytyjskiej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, Piers został w czwartek aresztowany w związku ze sprawą antyszczepionkowych ulotek, na których porównał szczepienia przeciw COVID-19 do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. 

Grafika na ulotce łączy dwa najbardziej znane wizerunki Auschwitz – bramę główną do obozu Auschwitz I, na której znajduje się napis "Arbeit macht frei" oraz tory kolejowe, wartownię i bramę główną obozu Auschwitz II. Na miejscu wspomnianego napisu umieszczono inny "Vaccines are safe path to freedom" (szczepienia są bezpieczną drogą do wolności). Te słowa są z kolei tytułem, który w listopadzie zamieściła na pierwszej stronie londyńska gazeta "Evening Standard".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Corbyn zwolniony za kaucją

Jak przekazała londyńska policja metropolitalna, Piers Corbyn został aresztowany w środę pod zarzutem rozpowszechniania w złej wierze nieprawdziwych informacji i zakłócania porządku publicznego. Oprócz Corbyna w tej sprawie aresztowano jeszcze jedną osobę. Obaj zostali zwolnieni za kaucją i mają się stawić ponownie na początku marca.

Piers Corbyn przyznawał na początku tygodnia, że to on jest pomysłodawcą grafiki, którą wykonał Alexander Heaton, ale jak mówił, nie uważa, by było w niej coś niewłaściwego bądź by była ona złamaniem prawa. Ulotki, w których zawarte są między innymi twierdzenia o wszczepianych mikroczipach, były wkładane w drzwi domów w londyńskich dzielnicach Barnet i Southwark. Grafika znajduje się także na prowadzonej przez Corbyna stronie internetowej StopNewNormal.

Jeremy Corbyn shutterstock

Brat byłego lidera Partii Pracy

73-letni Piers Corbyn, starszy brat Jeremy'ego, jest znanym propagatorem teorii spiskowych. Kwestionuje między innymi zmiany klimatyczne, a obecnie przede wszystkim pandemię COVID-19. Regularnie uczestniczy w protestach przeciwko lockdownowi i od początku pandemii był już co najmniej pięć razy aresztowany za złamanie restrykcji i ukarany grzywnami przekraczającymi 10 tysięcy funtów.

Określający się mianem socjalisty Jeremy Corbyn był liderem Partii Pracy od września 2015 do początku kwietnia 2020 roku. W czasie jego rządów Partia Pracy zmagała się z oskarżeniami o tolerowanie antysemityzmu. W efekcie opublikowanego w październiku 2020 roku raportu Komisji ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC), który potwierdził te zarzuty, a w szczególności w związku z twierdzeniami Corbyna, jakoby raport był wyolbrzymiony, został on zawieszony w prawach członka i posła partii przez jej obecnego lidera Keira Starmera. Od tego czasu Corbyn jest posłem niezależnym.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: