Aktywiści klimatyczni wdarli się do największej brytyjskiej rafinerii

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Na teren największej brytyjskiej rafinerii ropy naftowej wdarła się grupa aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR). Wśród osób biorących udział w zdarzeniu znalazło się dwoje uczestników igrzysk olimpijskich. Grupa chciała w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec używania paliw kopalnych.

Należąca do koncernu ExxonMobil rafineria w Fawley na południu Anglii jest największym zakładem rafineryjnym i petrochemicznym w Wielkiej Brytanii i produkuje prawie jedną piątą paliwa używanego na brytyjskich drogach.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak poinformowała organizacja Extinction Rebellion (XR), kilkunastu jej członków w czwartek przed świtem przecięło znajdujące się pod napięciem ogrodzenie wokół zakładu, a następnie w małych grupach rozprzestrzeniło się na jego terenie.

Część z nich blokuje wjazd do rafinerii przy pomocy znanej z wcześniejszych protestów różowej łodzi, a kilka osób wspięło się na szczyt jednego z wysokich na 15 metrów zbiorników na paliwo, umieszczając tam transparent przekonujący, że paliwa kopalne nie mają przyszłości.

Olimpijczycy przykuli się do łodzi blokującej wjazd do rafinerii

Wśród protestujących jest dwoje brytyjskich olimpijczyków - żeglarka Laura Baldwin i kajakarz Etienne Stott, zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Londynie w 2012 roku. Stott był już w zeszłym roku aresztowany podczas protestu XR na Waterloo Bridge w Londynie, a następnie został uznany za winnego zakłócania porządku publicznego. I on, i Baldwin przykuli się do łodzi blokującej wjazd do rafinerii. Firma ExxonMobil poinformowała, że zakład w Fawley cały czas działa, a protest nie ma wpływu na produkcję. Z kolei policja oświadczyła, że na miejscu znajdują się funkcjonariusze i że podejmą oni działania, jeśli będzie to konieczne, choć na razie żadnych zatrzymań nie dokonano.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości